Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za Sobotku, za demokracii! Šéfa ČSSD přišly podpořit stovky lidí

  17:02aktualizováno  18:55
Pod okny Pražského hradu, u sochy T. G. Masaryka, v pondělí odpoledne demonstrovaly stovky lidí. Přišly vyjádřit podporu předsedovi sociální demokracie Bohuslavu Sobotkovi. Nelíbí se jim, že se Michal Hašek a jeho prozemanovské křídlo snaží odstranit Sobotku z čela strany. Ten odstoupit odmítá.

K Hradu dorazila téměř tisícovka lidí, kteří měli transparenty s hesly jako "Za Sobotku, za demokracii" či "Hašek není budoucnost".

"Nejde o Sobotku a jeho ambice, tady jde o parlamentní demokracii," řekl lídr ČSSD v krátkém projevu. Lidé skandovali jeho jméno.

Rozkol ČSSD

Podle Sobotky není možné ustoupit pod nátlakem hrstky lidí z předsednictva strany. "Názor dvaceti lidí nemůže převážit tisíce lidí z členské základny," řekl. Zdůraznil, že je legitimně zvoleným a sjezdem strany potvrzeným předsedou ČSSD i kandidátem na premiéra, což schválil ústřední výkonný výbor strany, vyšší orgán než předsednictvo, kde Hašek sehnal většinu pro výzvu, aby Sobotka odstoupil.

Podpořit předsedu sociální demokracie přišli k Hradu také jeho straničtí kolegové, například senátor Jiří Dienstbier a místopředseda Martin Starec. Přišel i čerstvě zvolený poslanec, lídr pražské kandidátky a předseda odborové centrály ČMKOS Jaroslav Zavadil. "I když nejsem členem ČSSD, budu dělat vše pro to, aby strana byla jednotná," prohlásil.

Podle Dienstbiera "nemá takový podraz obdoby". Pokud by se svržení Sobotky podařilo dokončit, z ČSSD by se namísto suverénní strany stal "klientelistický spolek". 

Sobotka chce do března sjezd strany

Poslanec Karel Březina pak vyzval lidi, aby si na webu ČSSD našli kontakty na členy ústředního výkonného výboru a dali jim najevo podporu Sobotkovi. Měli by podle něj také přijít vyjádřit osobní podporu na jednání výboru, které se zřejmě uskuteční během příštího týdne v Praze. Na něm se asi definitivně rozhodne, zda si Sobotka funkci udrží, nebo padne. Sobotka také chce do března svolat stranický sjezd, na němž by celé vedení muselo obhajovat své pozice.

Šéf ČSSD uvedl, že nikdo nemá právo z pozadí organizovat jakékoli puče. Podpory si podle svých slov váží. "Je to pro mě obrovská posila v zápase, který je přede mnou," prohlásil.

Fotogalerie

Zdeněk Škromach, který patří do křídla kolem Michala Haška a zúčastnil se v sobotu utajované schůzky v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem, v České televizi odmítl, že by stáli za rozkolem ve straně právě lidé kolem místopředsedy stany. Vinu nepřímo svaloval na Sobotku, který údajně nastoluje v partaji autoritativní styl vedení.

"Já myslím, že celá ta hysterie kolem ukazuje jenom skutečnou tvář toho, kdo vede uvnitř strany rozkol. I vyjádření Slávka Sobotky v tuto chvíli odpovídá tomu, co už bylo v té době voleb, to znamená, že Slávek jako předseda na sebe převzal autoritativně veškeré řízení celé kampaně a tudíž politickou zodpovědnost," řekl České televizi Škromach. Podle něj Sobotka své rozhodnutí orgánům ČSSD pouze oznamoval.

Na přímý dotaz, zda za rozkolem nestojí spíše právě lidé kolem Michala Haška, kteří předsedu ČSSD vyzvali k odchodu, Škromach reagoval slovy, že naopak vyzývá k uklidnění situace. "Vyčkáme na ÚVV, je tady v tuto chvíli rozhodnutí stranického orgánu, kdo má za stranu vyjednávat. To je legitimní orgán a docela mě překvapuje, že právě předseda strany zpochybňuje rozhodnutí předsednictva jenom proto, že je jiné než jeho názor," dodal Škromach.

Sobotka na pátek svolal politické grémium strany, které má rozhodnout o termínu jednání ústředního výkonného výboru.

Večer na Hrad Sobotka nepůjde

V reakci na sobotní utajovanou schůzku Haškova křídla s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech pak Sobotka v pondělí uvedl, že vynechá večerní ceremoniál, na němž prezident bude udílet státní vyznamenání. Pozvánku na něj přitom dostal. "To, co se stalo, změnilo můj pohled. Chci trávit večer s lidmi, kteří mně podporují," řekl Sobotka.

Narážel tím na Zemanova slova, který v neděli časopisu Týden sdělil, že na jeho místě by při tak nízkém volebním výsledku na pozici šéfa strany rezignoval. Zeman se tak nepřekvapivě přiklonil právě k názoru, který prosazují lidé kolem Haška.

Předseda ČSSD svým postojem rozšířil řady těch, kteří si kvůli prezidentovým krokům našli na pondělní večer jiný program. Už dříve účast odřekli téměř všichni pozvaní rektoři českých univerzit, na Hrad nedorazil ani zpěvák Vladimír Mišík, který odmítl převzít státní vyznamenání. Několik Sobotkových podporovatelů u Hradu zůstalo a na hosty ceremoniálu skandovali hesla jako 'Miloše do koše!', 'Hanba!' či 'My chceme rektory!".Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Najdete na iDNES.cz