Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Protesty proti vládě v Bolívii rostou

  8:30aktualizováno  8:30
Bolívii zasáhly nepokoje a demonstrace proti vládě. K protestujícím rolníkům se připojili pouliční prodavači a učitelé. Policie proti nim použila slzný plyn. Násilí začalo před dvěma týdny, kdy bylo při střetech mezi vojáky a vesničany zabito nejméně sedm lidí.

České ministerstvo zahraničí vyzvalo turisty, aby zvážili cestu do této země a vyčkali, až se situace uklidní.

V čele protestů v nejchudší jihoamerické zemi stojí bolivijští venkované. Vyčítají vládě, že nedělá nic, aby zmírnila hlubokou bídu, v níž většina obyvatel žije.

"Bolivijští učitelé přidávají svůj hlas k požadavkům na změnu v současném ekonomickém modelu Bolívie," prohlásil José Luis Alvarez, vůdce největší učitelské odborové organizace v zemi.

Stávka je podle Alvareze časově neomezená. Univerzitní pedagogové se zatím ke stávce nepřipojili. Učitelé v této andské zemi stávkovali letos už dvakrát.

Demonstrace v La Pazu
Při poslední demonstraci v metropoli La Pazu nespokojení pouliční prodavači pochodovali k prezidentskému paláci v centru města, obklíčeném policejními zátarasy. Nesli transparenty s nápisy Práci a chleba či Neprodávejte plyn.

Policie pochodující, kteří způsobili ve městě dopravní chaos, rozháněla pomocí slzného plynu z připravených kanystrů. Nikdo nebyl zraněn ani zatčen.

Silnice v okolí La Pazu byly zablokovány nespokojenými obyvateli z venkova a odboráři z různých sektorů.

Ozývají se i pěstitelé koky
Oleje do ohně nespokojenosti zvláště ve venkovských oblastech přilévá také USA podporované ničení políček koky, z níž se vyrábí kokain. Její pěstitelé se mají příští týden sejít a dohodnout se na případných dalších protestních akcích.

Pro obyvatele Bolívie je koka tradiční plodinou, jež po staletí jejich předkům pomáhala přežít v prostředí And a navíc je často jediným zdrojem jejich obživy, když se na horských políčkách jiným rostlinám nedaří.

Vláda nedělá nic proti bídě
Obyvatelé Bolívie protestují proti vládě značně nepopulárního prezidenta Gonzala Sáncheze de Lozada, jenž je široce kritizován za neschopnost bojovat s chudobou v zemi.

V bídě se nacházejí zhruba dvě třetiny z 8,3 milionu Bolivijců. Roznětkou pro rozšíření protestů strádajících lidí se stal vládní plán vývozu zemního plynu do USA přes tradičního bolivijského soupeře Chile.

V uplynulých dvou týdnech bolivijští venkované zablokovali řadu silnic a uvěznili tak desítky, podle některých informací až stovky zahraničních turistů na březích jezera Titicaca u hranice Peru či u ruin Tiwanaku v Andách.

Protestní akce zaměřené proti turistickému sektoru jsou vážnou ranou pro bolivijské hospodářství. Turismus přináší zemi ročně 164 milionů dolarů a je třetím největším zdrojem valut. Podle oficiálních údajů stojí protesty zemi denně 60 tisíc dolarů.

Vesničan jede silnicí mezi městy Copacabana a La Paz zablokovanou během násilných nepokojů v Bolívii. (28. září 2003)

Policisté házejí bomby se slzným plynem proti demonstrantům ve městě La Paz během násilných nepokojů v Bolívii. (29. září 2003)

Demonstranti házejí kameny proti policistům ve městě La Paz během násilných nepokojů v Bolívii. (29. září 2003)

Armáda hlídá silnici mezi městy Guaqui a během násilných nepokojů v Bolívii. (28. září 2003)

Tisíce lidí demonstrují v bolivijské metropoli La Pazu proti vládě, která podle jejich mínění nedělá nic proti bídě, která v zemi panuje. (30. září 2003)

Bolivijský prezident Gonzalo Sanchez de Lozada přemýšlí při tiskové konferenci v metropoli La Pazu během protestů obyvatel, nespokojených, že vláda nedělá nic proti bídě v zemi. (30. září 2003)Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

Chci pokřesťanštit Evropu. To je můj sen, říká nový polský premiér

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki

Nový polský premiér Mateusz Morawiecki zaujal svým prvním interview po pověření novou funkcí i bruselský server...Najdete na iDNES.cz