Na čínského prezidenta čekaly před prezidentským palácem v Bratislavě desítky jeho příznivců i odpůrců

Na čínského prezidenta čekaly před prezidentským palácem v Bratislavě desítky jeho příznivců i odpůrců | foto: ČTK

Protesty při návštěvě prezidenta Číny neměla Bratislava zakázat, vyřkl soud

  • 3
Úřad bratislavské části Staré Město zakázal shromáždění občanských aktivistů v době červnové návštěvy čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa neoprávněně. Rozhodl o tom Krajský soud v Bratislavě, podle kterého pro zakázání protestu nebyl dostatek důvodů. Při demonstraci zaútočili na slovenské aktivisty přívrženci čínského režimu.

Rozhodnutí krajského soudu není pravomocné a bratislavský úřad prý zváží odvolání. "Ani dnes odpůrce své rozhodnutí blíže nezdůvodnil," prohlásila soudkyně, podle které byl zákaz také nepřesný a nepřezkoumatelný, a tak ho zrušila.

Úřad shromáždění zakázal, protože ještě předtím obdržel od prezidentské kanceláře plán aktivit k příležitosti návštěvy čínského prezidenta, během níž chtěli protestující využít i Hodžovo náměstí před prezidentským palácem.

"Hodnotila jsem to jako veřejné shromáždění," řekla soudu pracovnice úřadu, která aktivistům shromáždění zakázala. Úřad totiž nemohl povolit dvě shromáždění na jednom veřejném místě. V minulosti se však i mluvčí prezidenta Marek Trubač vyjádřil, že oni žádné shromáždění neorganizovali.

PROTESTY PŘI NÁVŠTĚVĚ CHU ŤIN-TCHAA

Podrobnosti o rozhodnutí soudu si přečtěte na serveru SME.sk

"Toto je jen takové zjišťování, kdo měl pravdu, ale čínského prezidenta sem už nikdo nepozve, abychom mohli na nezakázaném shromáždění vyjádřit svůj názor na lidská práva v Číně," reagoval na rozhodnutí aktivista Ondrej Dostál, kterého při potyčce zadržela policie.

Spor může rozhodnout Nejvyšší soud

Spor nyní může definitivně rozhodnout Nejvyšší soud. "Zvážíme případné podání opravného návrhu," sdělil právník Starého Města Marek Jánošík. Na tom, že měli důvody pro zakázání shromáždění, trval. "Když není věc pravomocně ukončená, má se za to, že se rozhodnutí považuje za zákonné," uvedl.

Členové slovenské nevládní organizace protestují v Bratislavě proti porušování lidských práv v Číně během návštěvy čínského prezidenta na Slovensku (18. června 2009)

Členové slovenské nevládní organizace protestují v Bratislavě proti porušování lidských práv v Číně během návštěvy čínského prezidenta na Slovensku (18. června 2009)

Aktivisté chtěli před prezidentským palácem s transparenty poukázat na porušování lidských práv v Číně. V tom jim chtěli zabránit Číňané, kteří jim transparenty strhávali, potom došlo k potyčce. Policisté zadrželi pět Slováků a čtyři Číňany. Aktivisté tvrdili, že je měla policie bránit, ne zatýkat. - o protestech si více přečtěte zde 

Z tohoto důvodu si stěžovali na postup policie ministerstvu vnitra a dnes podají i trestní oznámení. Podobný incident se před palácem odehrál i koncem roku 2007, když policie zranila kazašskou opoziční novinářku demonstrující v době návštěvy tamějšího prezidenta. Policisté byli potom potrestáni.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue