Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Protesty na českých hranicích skončily

  17:23aktualizováno  17:23
Demonstrance rakouských a německých odpůrců Temelína na českých hranicích po dvou hodinách skončily. Stovky protestujících se v poklidu rozešly kolem čtvrté hodiny odpoledne. Kritici Temelína se sešli na rakouské straně přechodu Dolní Dvořiště a na německém přechodu Strážný. Původně plánovali organizátoři ještě protesty na česko-německých hranicích v Rozvadově a Železné Rudě.
V článku najdete podrobnosti o sobotní demontstraci na hraničních přechodech.

DALŠÍ INFORMACE

Porucha zastavila Temelín Automatický systém řízení zastavil reaktor, protože vypadla čerpadla v nejaderné části elektrárny.
Temelín mohl zvyšovat výkon reaktoru Úřad pro jadernou bezpečnost povolil tři hodiny před poruchou zvýšení výkonu reaktoru

Situace na hraničních přechodech v sobotu

Strážný - Sešlo se asi pětset lidí. Oproti dřívějším protestům na rakouských hranicích je zde málo dětí.

Fouká ledový vítr a sněží, což demonstrantům znemožňuje držet nad hlavami transparenty.

Dolní Dvořiště - Přišla asi stovka kritiků jaderné elektrárny. Drželi transparenty s hesly "Zastavte, prosíme, Temelín" a "Nechceme zahynout!"

Počasí je příznivější než ve Strážném, ale fouká silný nárazový vítr.

Organizátoři demonstrace rozdávají "blokádové vafle" s nápisem "Temelín ohrožuje vaše zdraví!".

"Dnešní poslední nehoda v Temelíně jen jednoznačně dokazuje, že náš odpor proti této jaderné elektrárně není ani hysterie ani panika," řekl mluvčí Hornorakouské platformy proti jadernému nebezpečí Josef Pühringer při sobotních protestech na českých hranicích.

Protitemelínské iniciativy se dohodli, že nebudou rušit vánoční atmosféru a česko-rakouské hraniční přechody nezablokují do konce ledna příštího roku.

"Další postup pak stanovíme podle toho, jak Česko plní dohodu, jež uzavřeli šéfové vlád Česka a Rakouska v Melku," řekl Josef Pühringer z Hornorakouské iniciativy proti atomovému nebezpečí.

Dvě hodiny proti Schüsselovi, Zemanovi a atomu
Podle Josefa Pühringera se demonstrace budou konat od 14 hodin, a to nejdéle dvě hodiny. Organizátorem na německé straně jsou Svaz ochránců životního prostředí a menší občanské iniciativy.

Protitemelínské iniciativy svolaly protestní shromáždění, protože nepovažují za dostatečný výsledek úterní schůzky českého premiéra Miloše Zemana a rakouského spolkového kancléře Wolfganga Schüssela v dolnorakouském Melku. Šéfové vlád se dohodli na přezkoumání vlivu Temelína na životní prostředí a na prověření její bezpečnosti za účasti odborníků Evropské komise. O zastavení elektrárny nebyla řeč.

Aktivisté tvrdí, že ve smyslu mezinárodních standardů lze jen těžko zkoumat vlivy elektrárny na životní prostředí, je-li v chodu jaderný reaktor.

Uzavřou-li odpůrci Temelína hranice, unie zasáhne
Když rakouští odpůrci Temelína obnoví blokády česko-rakouských hranic, zahájí Evropská komise proti Rakousku řízení. Oznámil to komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen, který se zúčastnil jednání Miloše Zemana a Wolfganga Schüssela.

Blokáda by mohla být interpretována jako porušení dohody, řekl evropský komisař. "K blokádám není důvod, a pokud opět začnou, tak není ani dohoda," dodal.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Najdete na iDNES.cz