Protestní jízda načerno vyzněla do ztracena

- Přibližně dvě desítky levicově orientovaných mladých lidí se včera sešly na stanici pražského metra Nádraží Holešovice k další protestní akci proti nedávnému zdražení kuponů na městskou hromadnou dopravu v Praze. I tentokrát měli demonstranti s sebou tabule s nápisy "Stop zdražování MHD" a "Jedeme načerno". Současně rozdávali kolemjdoucím letáky, na kterých vysvětlovali proč nesouhlasí se zvyšováním cen jízdného.

Při akci, kterou pořádala Socialistická alternativa a Budoucnost, chtěli demonstranti jet metrem bez jízdenky k budově pražského magistrátu, ale Dopravní podnik se tentokrát na demonstraci připravil mnohem lépe než na dřívější jízdy. Na nástupišti stanice metra Nádraží Holešovice stálo asi deset revizorů, kteří měli za zády příslušníky městské i republikové policie a revizoři bez výjimky kontrolovali každého, kdo na této stanici vystoupil či nastoupil.
"Nebudeme tady dělat nikomu divadlo," uvedl jeden z účastníků akce poté co viděl, že jsou revizoři a policisté proti demonstrantům v přesile. "Pojedeme k magistrátu načerno tramvají," dohodli se po chvíli váhání i ostatní.
U magistrátu pořadatelé vyhodnotili akci jako úspěšnou. Podle nich se alespoň podařilo rozproudit diskusi o veřejné dopravě a cenové politice radnice.

Zpráva z předešlé černé jízdy

V pondělí 18. ledna se měla v Praze konat v pořadí již třetí hromadná jízda načerno. Po poslední protestní akci se v médiích snesla na hlavu Dopravního podniku vlna kritiky. Nyní se tedy jeho představitelé připravili lépe a již na Nádraží Holešovice, ve výchozí stanici plánovaného protestu, postavili čety revizorů. Jenomže jízda načerno se tentokrát nekonala.

"Co mě zarazilo je, že se začalo řešit, jak by měli pracovat revizoři a ne zdražování," komentoval vzniklou situaci Martin Šaffek, člen organizace Socialistická solidarita, která je vedle Socialistické alternativy Budoucnost druhým iniciátorem černých jízd. Na tiskovou mluvčí Dopravního podniku Zuzanu Knoblochovou se totiž celý týden sypaly dotazy novinářů, jak je vůbec možné, že kontroloři v pražském metru posledně  nepokutovali ani jednoho z protestujících studentů. Podle vyjádření mluvčí byli naopak všichni "černí pasažéři" zkontrolováni, dva utekli a ostatní se prokázali platnou jízdenkou. Její tvrzení odmítli jednak údajně zkontrolovaní černí pasažéři, jednak novináři, kteří tenkrát akci pozorně monitorovali.

Opět se také řešila otázka, jestli revizoři mají právo od chyceného cestujícího žádat osobní doklady, nebo ne. Podle dopravního podniku ano: "Městský přepravní řád je prováděcí předpis příslušných zákonů a navíc je založen na smluvním základě mezi cestujícím a dopravcem a je na vůli cestujícího, zda podmínky dopravy přijme a využije našich služeb," praví prohlášení ředitelství Dopravního podniku. Druhá strana argumentuje, že právo vyžadovat osobní údaje má jen veřejný činitel , třeba policista, a ani ten je nesmí revizorovi sdělit. "Revizor doklady žádat může a dokonce by měl, když narazí na cestujícího bez platné jízdenky, ale nemůže se jich dožadovat. To je velmi jemný, ale podstatný rozdíl," vysvětlil major Carmine, jeden z policistů přizvaných k pondělní kontrolní akci. "Revizoři mají velmi složité postavení, protože jej nemají legislativně podložené. Pokud je cestující bez jízdenky slušný, doklady ukáže a pokud není, utíká a kontrolor na něj nesmí položit ruku." Dopravní podnik usiluje o posílení pravomoci, jenomže upustil od původního záměru získat pro revizory statut veřejného činitele, který by kromě práv kontrolorům přinesl i komplikované povinnosti.

Očekávaný střet revizorů s černými pasažéry se nakonec nekonal. Část protestujících studentů u dveří metra rozdávala letáky a část odjela načerno tramvají. Důvodem prý byla nedostatečná organizace. Protesty iniciují dvě organizace: Socialistická alternativa Budoucnost a Socialistická solidarita. "Domlouvali jsme se na poslední chvíli a tak jsme se prakticky nedomluvili. Měla to být spíše propagační akce a ne jízda načerno. ČTK to zřejmě nesprávně formulovala", míní organizátor Václav Votruba. Velká protestní černá jízda se chystá až na 31. ledna. To by také měla být poslední akce tohoto druhu, pokud Dopravní podnik nebude pokračovat ve zdražování jízdního. "Doufáme, že  trochu naštveme lidi na magistrátu. Bohužel, naštveme i revizory a policii, ale to jsme nechtěli. Protest měl být proti zdražování a ne proti revizorům,"shrnuje záměr akce Votruba.

I když mají obě organizace v názvu slovo socialistický, distancují se od minulého režimu, který podle nich nebyl socialismem. Všechno jsou to levicově orientovaní, většinou, studenti, kteří organizují různé protestní akce proti rasismu, válce, nebo zvětšování propasti mezi bohatými a chudými.

Na stanici metra Nádraží Holešovice čekali na ohlášené černé pasažéry jak revizoři, tak policie.

Revizoři byli připraveni pod schody, ale nikdo bez jízdenky nepřicházel.

Revizoři čekající na nástupišti stanice metra C na příchod černých pasažérů.

Revizorům přišla na pomoc i městská policie.

Revizoři na nástupišti kontrolovali téměř všechny cestující, včetně nic nechápajících cizinců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video