Protestní jízda načerno vyzněla do ztracena

  18:19aktualizováno  18:19
- Přibližně dvě desítky levicově orientovaných mladých lidí se včera sešly na stanici pražského metra Nádraží Holešovice k další protestní akci proti nedávnému zdražení kuponů na městskou hromadnou dopravu v Praze. I tentokrát měli demonstranti s sebou tabule s nápisy "Stop zdražování MHD" a "Jedeme načerno". Současně rozdávali kolemjdoucím letáky, na kterých vysvětlovali proč nesouhlasí se zvyšováním cen jízdného.

Při akci, kterou pořádala Socialistická alternativa a Budoucnost, chtěli demonstranti jet metrem bez jízdenky k budově pražského magistrátu, ale Dopravní podnik se tentokrát na demonstraci připravil mnohem lépe než na dřívější jízdy. Na nástupišti stanice metra Nádraží Holešovice stálo asi deset revizorů, kteří měli za zády příslušníky městské i republikové policie a revizoři bez výjimky kontrolovali každého, kdo na této stanici vystoupil či nastoupil.
"Nebudeme tady dělat nikomu divadlo," uvedl jeden z účastníků akce poté co viděl, že jsou revizoři a policisté proti demonstrantům v přesile. "Pojedeme k magistrátu načerno tramvají," dohodli se po chvíli váhání i ostatní.
U magistrátu pořadatelé vyhodnotili akci jako úspěšnou. Podle nich se alespoň podařilo rozproudit diskusi o veřejné dopravě a cenové politice radnice.

Zpráva z předešlé černé jízdy

V pondělí 18. ledna se měla v Praze konat v pořadí již třetí hromadná jízda načerno. Po poslední protestní akci se v médiích snesla na hlavu Dopravního podniku vlna kritiky. Nyní se tedy jeho představitelé připravili lépe a již na Nádraží Holešovice, ve výchozí stanici plánovaného protestu, postavili čety revizorů. Jenomže jízda načerno se tentokrát nekonala.

"Co mě zarazilo je, že se začalo řešit, jak by měli pracovat revizoři a ne zdražování," komentoval vzniklou situaci Martin Šaffek, člen organizace Socialistická solidarita, která je vedle Socialistické alternativy Budoucnost druhým iniciátorem černých jízd. Na tiskovou mluvčí Dopravního podniku Zuzanu Knoblochovou se totiž celý týden sypaly dotazy novinářů, jak je vůbec možné, že kontroloři v pražském metru posledně  nepokutovali ani jednoho z protestujících studentů. Podle vyjádření mluvčí byli naopak všichni "černí pasažéři" zkontrolováni, dva utekli a ostatní se prokázali platnou jízdenkou. Její tvrzení odmítli jednak údajně zkontrolovaní černí pasažéři, jednak novináři, kteří tenkrát akci pozorně monitorovali.

Opět se také řešila otázka, jestli revizoři mají právo od chyceného cestujícího žádat osobní doklady, nebo ne. Podle dopravního podniku ano: "Městský přepravní řád je prováděcí předpis příslušných zákonů a navíc je založen na smluvním základě mezi cestujícím a dopravcem a je na vůli cestujícího, zda podmínky dopravy přijme a využije našich služeb," praví prohlášení ředitelství Dopravního podniku. Druhá strana argumentuje, že právo vyžadovat osobní údaje má jen veřejný činitel , třeba policista, a ani ten je nesmí revizorovi sdělit. "Revizor doklady žádat může a dokonce by měl, když narazí na cestujícího bez platné jízdenky, ale nemůže se jich dožadovat. To je velmi jemný, ale podstatný rozdíl," vysvětlil major Carmine, jeden z policistů přizvaných k pondělní kontrolní akci. "Revizoři mají velmi složité postavení, protože jej nemají legislativně podložené. Pokud je cestující bez jízdenky slušný, doklady ukáže a pokud není, utíká a kontrolor na něj nesmí položit ruku." Dopravní podnik usiluje o posílení pravomoci, jenomže upustil od původního záměru získat pro revizory statut veřejného činitele, který by kromě práv kontrolorům přinesl i komplikované povinnosti.

Očekávaný střet revizorů s černými pasažéry se nakonec nekonal. Část protestujících studentů u dveří metra rozdávala letáky a část odjela načerno tramvají. Důvodem prý byla nedostatečná organizace. Protesty iniciují dvě organizace: Socialistická alternativa Budoucnost a Socialistická solidarita. "Domlouvali jsme se na poslední chvíli a tak jsme se prakticky nedomluvili. Měla to být spíše propagační akce a ne jízda načerno. ČTK to zřejmě nesprávně formulovala", míní organizátor Václav Votruba. Velká protestní černá jízda se chystá až na 31. ledna. To by také měla být poslední akce tohoto druhu, pokud Dopravní podnik nebude pokračovat ve zdražování jízdního. "Doufáme, že  trochu naštveme lidi na magistrátu. Bohužel, naštveme i revizory a policii, ale to jsme nechtěli. Protest měl být proti zdražování a ne proti revizorům,"shrnuje záměr akce Votruba.

I když mají obě organizace v názvu slovo socialistický, distancují se od minulého režimu, který podle nich nebyl socialismem. Všechno jsou to levicově orientovaní, většinou, studenti, kteří organizují různé protestní akce proti rasismu, válce, nebo zvětšování propasti mezi bohatými a chudými.

Na stanici metra Nádraží Holešovice čekali na ohlášené černé pasažéry jak revizoři, tak policie.

Revizoři byli připraveni pod schody, ale nikdo bez jízdenky nepřicházel.

Revizoři čekající na nástupišti stanice metra C na příchod černých pasažérů.

Revizorům přišla na pomoc i městská policie.

Revizoři na nástupišti kontrolovali téměř všechny cestující, včetně nic nechápajících cizinců.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze.

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Posun v kauze Čapí hnízdo stojí na dobré vůli Švýcarů a Babiše mladšího

Andrej Babiš mladší během pobytu na Krymu

Policie řeší dva případy, v nichž figuruje syn premiéra Andreje Babiše. Jestli získá odpovědi k jeho údajného únosu na...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Pokud padne vláda, dvě třetiny lidí chtějí předčasné volby, ukázal průzkum

Premiér Andrej Babiš (15. listopadu 2018)

Přes osmdesát procent respondentů si myslí, že nově zveřejněné informace ohledně kauzy Čapí hnízdo ovlivní současnou...

Najdete na iDNES.cz