Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Protest zemědělců zbrzdí kvůli cenám mléka dopravu v pěti krajích

  7:42aktualizováno  7:42
Řidiči v Plzeňském, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém kraji a na Vysočině by měli počítat s tím, že se dnes na cestě zdrží. Na silnicích totiž budou protestovat zemědělci s těžkými stroji. Prezident Agrární komory jan Veleba tvrdí, že rolníci nebudou dopravu brzdit cíleně, ale traktory a kombajny provoz svou pomalou jízdou nejspíš zpomalí.
Zemědělci vyjedou dopoledne s těžkou technikou na silnice. Chtějí upozornit na nízké výkupní ceny mléka. Ilustrační foto

Zemědělci vyjedou dopoledne s těžkou technikou na silnice. Chtějí upozornit na nízké výkupní ceny mléka. Ilustrační foto | foto: Reuters

"Naším cílem není blokovat dopravu. Jízdou v koloně chceme upozornit na katastrofickou situaci v chovu mléčného skotu," zopakoval včera stanovisko zemědělců i šéf agrární komory Plzeňského kraje Jaroslav Šíma.

Více než stovka zemědělců ze zbylých okresů Plzeňského kraje odjede podpořit kolegy na shromáždění u Chlumce nad Cidlinou na Královéhradecku. Zemědělci požadují zavedení minimální výkupní ceny mléka. Dále volají po schválení zákona, který by zajistil korektní chování obchodních řetězců. Třetím požadavkem je přijetí koncepce českého zemědělství.

VÍCE O DŮVODECH PROTESTŮ ČTĚTE ZDE

Traktory, kombajny, sekačky a další stroje vyzdobené transparenty a černými prapory budou projíždět jižním Plzeňskem od osmi do deseti hodin. "V každé koloně pojede až šest velkých strojů plus několik přívěsů nebo návěsů," vysvětlil Jaroslav Šíma.

Všech pět tras povede po silnicích první třídy. Kolonu mohou motoristé potkat dvakrát na hlavním tahu z Plzně do Budějovic. Jednou ve směru na Klatovy, Domažlice a Příbram.

Jízdu zemědělců bude sledovat policie. "Řidiči traktorů jsou účastníci silničního provozu. Pokud zjistíme, že dochází k porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích, přijmeme preventivní nebo represivní opatření," prohlásil mluvčí policistů z okresu Plzeň-jih Libor Pilař.

"Řidiče samozřejmě naštvat nechceme. Proti nim to není rozhodně namířené," zdůraznil předseda zemědělského družstva Železný Újezd Jiří Tomec, který akci označil za pohřeb českého zemědělství.
"My už vlastně končíme. Nemáme na výplaty, na odvody. Nemáme také z čeho splácet úvěry bankám, které jsme si brali v době, kdy jsme za mléko dostávali dvojnásobek," konstatoval Jiří Tomec.

Současné nízké ceny vysvětlují zpracovatelé nadbytkem mléka v Česku. "Je to nasnadě, když v obchodních řetězcích najdete polovinu mléka dovezeného ze zahraničí," upozornil Jiří Tomec.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Najdete na iDNES.cz