Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


13:00
Milé čtenářky, milí čtenáři, on-line reportáž končí. Případný další zpravodajský vývoj zachytíme ve článcích. Děkujeme za pozornost a těšíme se na shledanou.
12:41
Premiér Petr Nečas ke spornému tématu zelené nafty prohlásil, že vláda hodlá jednat s těmi, kdo nevydírá a kdo si nebere občany jako rukojmí.
11:38
Přehledně se na aktuální dopravní situaci můžete podívat na stránce Doprava.iDNES.cz.
11:00
Úderem jedenácté má protest oficiálně skončit. Z řady míst skutečně zemědělci hlásí, že akci uzavírají.
10:58
Silnice na Lounsku opouštějí poslední traktory. "Cesty jsou volné a vše proběhlo v pořádku. Projela jsem všechny trasy a přesvědčila se, že se naši lidé chovali skvěle. Dodržovali rozestupy, aby je ostatní řidiči mohli předjíždět, tak snad jsme ostatní moc nenaštvali," řekla ředitelka lounské okresní agrární komory Jana Nováková.
10:41
V Mostě protest zemědělců skončil. V půl jedenácté město opustil poslední stroj. "Žádné větší problémy jsme nezaznamenali. Občas jsme museli kolonu pustit na červenou, ale plynulost provozu řídili policisté, takže vše bylo bez závad," řekla mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.
10:39
Zemědělci na svou techniku připevnili transparenty jako Venkov bez zemědělců, republika bez českých potravin. "Ty dotace, které dostáváme, jdou přece formou levnějších potravin do každé huby v Česku. Zelenou naftu mají i okolní země, když o ni přijdeme, ohrozí to naši konkurenceschopnost," řekl Petr Adamec ze zemědělského družstva Kochánov na Havlíčkobrodsku.
10:38
Na vjezdu do Havlíčkova Brodu ve směru od Jihlavy doprava stojí. Město, ucpané kvůli opravě mostu, teď ještě více ucpaly traktory protestujících zemědělců. Řidiči je předjíždějí zprava i zleva, jak se dá. Technika, která na začátku akce vyjížděla k Brodu od Štoků, se teprve přiblížila městu. Stále se pohybuje rychlostí 10 km/h, na silnici I/38 se kvůli nim vytvořila kolona čítající přes sto aut.
10:34
Na silnici I/64 mezi Hazlovem a Františkovými Lázněmi ve směru na Cheb se tvoří za čtyřmi velkými traktory kolona vozidel.
  • Protesty zemědělců na silnicích kvůli vládním reformám v Úsilném na

    Protesty zemědělců na silnicích kvůli vládním reformám v Úsilném na Českobudějovicku. Na snímku je šéfka jihočeské Agrární komory Hana Hricová (23. května 2012). / Autor: David Veis ČTK

10:25
Na jihu Čech komplikuje dopravu poblíž Borku u Českých Budějovic dvanáct nákladních aut zemědělců, které míří rychlostí okolo dvaceti kilometrů za hodinu po silnici E55 k Táboru. Jedou sice po krajnici, ale i tak je obtížné je předjet, vytvořila se za nimi dvoukilometrová kolona. U krajského města zase blokují dopravu traktoristé na trase z Hluboké nad Vltavou směrem na Olešník. Největší potíže jsou na jihu Čech na Jindřichohradecku, kde vyrazili protestující na čtyři trasy. Z Jindřichova Hradce jedou traktory na Novou Včelnici a zpět, druhá trasa vede z Kardašovy Řečice na Jindřichův Hradec, třetí ze Stráže nad Nežárkou do Vranína a poslední z Lomnice nad Lužnicí do Třeboně.
10:23
V Karlovarském kraji je k dispozici celkem 34 traktorů a dalších kusů zemědělské techniky. V plánu jsou blokády úseků Trstěnice – Dolní Žandov a zpět, Kamenný Dvůr – Sokolov, Teplá – Mariánské Lázně, Hazlov – Aš, Mnichov – Bečov n. Teplou, Křižovatka – Luby, Bor – Ostrov n. Ohří, Dochov – Lubenec a Pernink – Potůčky.
10:19
Traktory komplikují dopravu v Novém Jičíně, kde se několik strojů vydalo na frekventovaný průtah městem, na němž je pět kruhových křižovatek za sebou. Za každým strojem se rychle tvoří kolony. V koloně z Opavy směrem na Krnov jede 15 traktorů, další kolona vyrazila z Opavy směrem na Bruntál. Jede rychlostí 30 km/h, za ní se tvoří fronta. Mezi jednotlivými vozidly jsou ale rozestupy, takže řidiči mají možnost traktory postupně předjíždět. Například na Ostravsku, kde je zemědělců málo, se protesty nekonají.
10:19
"Ve středních Čechách se do jízdy zapojilo zhruba 40 traktorů a na 300 dalších zemědělských vozidel na celkem asi 40 vytyčených trasách. Kromě kladenského okresu se do protestu zapojily všechny středočeské okresy. Žádný incident ani problémy v dopravě nemáme odnikud hlášeny. Já sama teď monitoruji situaci na Příbramsku, podle místních policistů je tu vše v pořádku a bez komplikací," řekla iDNES.cz ředitelka Regionální Agrární komory Středočeského kraje Zlata Koukolíčková.
10:18
Kolona traktorů z Děčína na Prahu dorazila do Povrlů, kde se otočí a pojedou zpět. Oproti obavám policistů, že protest na frekventované silnici může přivodit vážné problémy, pokračuje doprava plynule. "Všichni kolonu předjíždějí, dokonce i kamiony," informoval z místa reportér MF DNES.
10:17
Kolony čítající desítky zemědělských strojů, nejčastěji traktorů, se pohybují na cestách ve Zlínském kraji. Pouze na Vsetínsku, kde protest začal již v 7:00, jízda již v 9:00 skončila. Zemědělci musí pracovat, vyráží na senáže.
Ve zbytku regionu budou kolony zpomalovat dopravu do 11:00. Nejdelší kolona ve Zlínském kraji jede po Uherskohradišťsku, čítá 46 strojů. Zemědělci se však vyhnou frekventovaným objížďkám, po kterých jezdí desítky tisíc řidičů kvůli uzavírce trasy I/55 z Kunovic směrem na Hodonínsko.
10:15
Na problematické křižovatce Tři věžičky v Jihlavě zatím protestující zemědělci dopravu neomezili. "V době protestu byl v místě velmi malý provoz. Horší by to bylo v odpolední dopravní špičce," uvedl z místa reportér MF DNES.
  • V Ostřetíně na Pardubicku vyjel protestovat i koňský povoz. (23. května 2012).

    V Ostřetíně na Pardubicku vyjel protestovat i koňský povoz. (23. května 2012). / Autor: Josef Vostárek ČTK

10:12
V Plzeňském kraji se do protestní akce zapojilo přibližně 150 vozidel, obešlo se to bez větších kolon. Na severním Plzeňsku jedou na trase Kralovice - Plasy, na akci dohlížejí dopravní policisté. Na jižním Plzeňsku už se zemědělci rozjíždějí zpět domů. Tachovsko se k akci nepřipojilo, protože jsou tady farmáři roztroušení. Nejsilnější byl protest na Domažlicku, kde vyjelo asi 50 zemědělských strojů převážně k hraničním přechodům s Německem.
10:12
Do kolony, která před desátou vyjela na trasu Lázně Bohdaneč - Rohovládova Bělá na Pardubicku, se zapojilo i policejní auto s radarem a kamerou. Záhy vyrazilo za řidičem, který předjížděl na zákazu. Široká silnice k tomu sváděla, desítka traktorů, většinou s vleky, jela po široké krajnici, ale moc předjíždět se nedalo. Radar na vjezdu do vesnice ukazoval rychlost kolony dvacet kilometrů v hodině. Vytvořila se asi půlkilometrová kolona aut.
mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.