Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

ON-LINE REPORTÁŽ:
15:06
Demonstrace končí. Lidé zvoní klíči a odcházejí. Na pódiu je opět Ivan Hlas, hraje hit Na kolena s refrénem: Táhněte do háje! Ivan Hlas v poslední sloce své písničky pozměnil text: "A vaše saka, vám posere Rath!"
15:05
Posledním řečníkem je opět šéf stomatologické komory Pekárek. "Zachovej Ratha, Paroubku, a uvidíš plnou Letnou," zahřímal.
15:04
Zástupce moravských zdravotnických organizací na pódiu prohlásil, že ministerstvo zdravotnictví nyní experimentuje na lidech. "To by nemělo být," dodal.
14:59
Lékaři právě vyzývají vládu, aby přestala podporovat kroky ministra zdravotnictví Davida Ratha.
14:58
Na otázku, kam mizí peníze, Milan Kubek řekl, že "mizí do pacientů". "Černé díry jsou marginální. Primární je, že pacienti dostávají kvalitní péči."
14:52
Milan Kubek v ČT24 řekl, že organizátoři bojují proti zájmu většiny lékařů. Na Kubka se prý obracejí desítky lékařů, kteří naopak chtějí změny, volají po nich deset let. Pacienti se podle Kubka a vědecké rady ČLK nemusejí bát žádného omezení péče.
14:49
Na náměstí jsou také tři sanitky a stánek s čajem. Policie hlídá, aby nikdo nešplhal na pomník Jana Husa. Vyvýšené místo může využívat jen televize.
14:46
Staroměstské náměstí je zcela zaplněné. Lidé skandují, pískají, tleskají řečníkům.
14:45
"Pane ministře, nemáme vás rádi," křičí demonstrující. "Nemáme, nemáme," skandují.
14:43
Vystoupil prezident České lékárnické komory Chudoba. Nečekal prý takovou účast, poděkoval demonstrujícím i za množství transparentů. Sklidil mohutný potlesk.
14:38
Tomáš Janíček, místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic, v ČT24 řekl, že o peníze jde vždycky, ale "teď nejsou primární, teď jde o zajištění dostupnosti péče pro pacienty".
14:35
Zástupkyně českých soukromých gynekologů a gynekoložek řekla, že demonstrace je jeden z posledních kroků proti bolševizaci. Na demonstraci přijeli i zástupci soukromých patologů a jiných oborových organizací.
14:33
U řečnického pultu se právě čtou dopisy od těch, kteří demonstraci podporují, ale nemohli přijet. Autorem jednoho z dopisů je i prezident slovenské lékařské komory.
14:29
Řečníci ve svých vystoupeních především zdůrazňují, že zdravotnictví se vrací před rok 1989.
14:27
Demonstrující přišli podpořit i studenti. Jejich zástupce Roh čte prohlášení studentů. Odmítají prý všechny výroky ministra, jsou podle nic urážlivé a neslušné.
14:24
Ministr David Rath v ČT24 řekl, že demonstrace jsou standardní součástí demokracie. Je to správné, řekl. Na demonstraci se podívat nejpřijde, mítink je podle něj podporovaný ODS a on nemá ve zvyku chodit na podobné akce politických stran.
14:24
Po skandování Hanba, hanba se na pódiu chopil kytary hudebník Ivan Hlas. Svou písní vyplňuje pauzu.
14:22
Jan Jelínek je zatím spokojen s průběhem demonstrace. Znovu zopakoval, že to není politická demonstrace. Kdo naopak zdravotnictví zpolitizoval, byl ministr Rath. Na náměstí podle něj nejsou jen lékaři, ale i zástupci pacientů.

Na náměstí je nejméně pět tisíc protestujících.

  • Lékaři demonstrují na Staroměstském náměstí v Praze

    Lékaři demonstrují na Staroměstském náměstí v Praze / Autor: Jan Markovič iDNES.cz

14:17
S demonstrací nesouhlasí Česká lékařská komora. Její šéf Kubek vysvětluje v ČT24 její důvody. Podle něj jsou za demonstrací politické důvody.
14:16
První potyčka s narušitelkou demonstrace, která má transparent na podporu Ratha. Starší muž na ženu křičel sprosté nadávky.
14:14
Další mluvčí na pódiu Václav Šmatlák ze Sdružení praktických lékařů prohlásil, že nejde o politickou demonstraci, nejde podle něj ani o vyšší platy. "Je to nespokojenost se zdravotní politikou."
14:12
Podle prezidenta Sdružení praktických lékařů Jelínka musí pokračovat "derathizace".
14:11
Mezi demonstrujícími se objevili "narušitelé". Ke konfliktům zatím nedochází.
14:10
Hlavním organizátorem demonstrace je stomatologická komora. Její prezident vzkázal Rathovi, že tato demonstrace není poslední.
14:06
U řečnického pultu je šéf stomatologické komory Pekárek. Řekl, že některé autobusy s demonstranty kontrolovala po cestě policie. Rath podle něj manipuluje a lže.
14:03
Z davu demonstrujících zaznívají i vulgarismy na adresu ministra zdravotnictví: "Rath je hovado!... fuj!.. Pane, já platím o stovku na léky víc... Je to svině!"
14:00
Z dalších transparentů: "Lékárna na malém městě není luxus!", "ČSSD - pokrevní bratři komunistů!" "Šumperk volá, odvolejte vola!"
14:00
Demonstrace začala. Protestující křičí, troubí, pískají...