Protesty proti Ondráčkovi přilákaly po celé zemi na třicet tisíc lidí

  10:04aktualizováno  10:04
V Praze a dalších městech České republiky se při protestech proti novému předsedovi komise pro kontrolu Generální komise bezpečnostních sborů Zdeňku Ondráčkovi sešlo na třicet tisíc lidí, tvrdí organizátoři protestů. Do ulic je přivedlo to, že kontrolní orgán vede muž, který mlátil v roce 1989 bezbranné demonstranty proti totalitnímu režimu a nijak toho nelituje.

Většina protestujících zamířila na pražské Václavské náměstí, kde se sešlo přibližně dvacet tisíc lidí, což je i podle iDNES.cz střízlivý odhad. Další tisíce se sešly ve čtrnácti městech po celé republice. Petici proti Ondráčkovi za jediný večer podepsalo minimálně čtrnáct tisíc lidí, organizátoři navíc podpisy stále ještě sčítají a také sbírají, než bude petice ve středu 7. března odpoledne předána Poslanecké sněmovně.

Fotogalerie

„S účastí jsme velmi spokojení, podpory si opravdu vážíme, stejně jako civilního průběhu demonstrace. Navíc spontánní šíření akcí po celé zemi dokazuje, že v České republice ve skutečnosti neexistuje rozdělení na Prahu versus regiony, jež se nám někteří politici snaží vnutit. Protesty uspořádalo spoustu organizátorů i v menších městech, z čehož je vidět, že zhnusení z posouvání hranic možného jde napříč republikou i generacemi. Lidé už se prostě nechtějí stydět za svou politickou reprezentaci a nechtějí, aby se opakovaly nesporné chyby minulosti,“ řekla k protestům jedna z organizátorek Lucie Kohoutová.

Protest původně namířený proti komunistovi, který mlátil demonstranty, se brzy změnit v kritiku šéfa ANO, přičemž zaznívala hesla jako „Bureš musí z vlády!“ nebo „Nejsme tvoje firma“. Pod krycím jménem Bureš bývalá Státní bezpečnost evidovala Babiše. Ten odmítá, že by komunistické tajné policii spolupráci podepsal (viz Babiš prohrál spor o evidenci u StB. Budu se soudit až do smrti, vzkázal).

Lidé protestovali proti mlátičce Ondráčkovi, na náměstí podepisovali petici

„Počet podpisů a nesouhlas občanů vyjádřený účastí na shromážděních je takový, že věříme, že má petice reálnou šanci na úspěch a že se podaří prosadit novou volbu předsedy komise zdola, od občanů. O to víc považujeme za výsměch všem účastníkům akce snahy některých politiků na protestu nahánět politické body. Především od těch, kteří svou volbou Ondráčka nebo neúčastí na ní způsobili to, že akce vůbec vznikla, a teď sami vyzývají k jeho odvolání. Od takových snah se my i účastníci protestů výrazně distancujeme,“ uvedl organizátor protestu Vojtěch Otevřel.

„Zvolení člověka, který v roce 1989 na Václavském náměstí bil demonstranty a dodnes se k tomu hlásí, bylo obrovskou symbolickou fackou všem, kteří pro nás v roce 1989 vybojovali svobodu a demokracii. Z pondělních demonstrací je vidět, že veřejnost toto jasně vnímá, stejně jako podíl ostatních politiků na této situaci,“ uvedl k tomu další z organizátorů Oskar Rejchrt. O události v tomto duchu informoval i britský deník Guardian.

O postoji k Ondráčkovi se před úterním pokračováním Sněmovny radí devět klubů ve Sněmovně, přičemž předseda opoziční ODS Petr Fiala už potvrdil, že občanští demokraté navrhnou jeho odvolání. Babiš tvrdí, že k tomu bude přemlouvat i poslance svého hnutí ANO.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Středočeští delegáti ČSSD rozhodli, za předsedu strany chtějí Hamáčka

Ministr vnitra Jan Hamáček hovořil 14. prosince 2018 v Praze na tiskové...

Středočeští sociální demokraté mají jasno. I nadále si přejí, aby druhou největší vládní stranu vedl dosavadní předseda...

U Dobříše havaroval vrtulník, při přistání zavadil o konstrukci hřiště

Ve Staré Huti u Dobříše havaroval záchranářský vrtulník, na místě jsou všechny...

Nedaleko středočeské Dobříše na Příbramsku nad ránem havaroval záchranářský vrtulník. Stalo se tak při přistávání na...

Odmítám kandidovat do EP za TOP 09, oznámil europoslanec Štětina

Senátor Jaromír Štětina přichází do volebního štábu TOP 09 v Praze. (11. října...

Europoslanec Jaromír Štětina odmítl v příštím roce obhajovat svůj post ve volbách do Evropského parlamentu na...

Najdete na iDNES.cz