Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ON-LINE REPORTÁŽ ČTVRTEK 6.9.2001
18:41
Na dálnici D1 ve směru na Brno se už před uzavírkou na 20. km vytvořily zhruba dvoukilometrové kolony. Na 23. km za dopravním omezením se kolony nerozjely zřejmě kvůli manifestační jízdě protestujících. Zhruba 60 vozidel všech typů s pelhřimovskou značkou jelo 50ti kilometrovou rychlostí a nikoho nepouštěla před sebe. Tato situace zřejmě potrvá až na 90. km, kde je sjezd na Humpolec a Pelhřimov.
17:12
17:08
Jan Slawisch upřesnil zpravodaji iDNES tři zástupce, kteří zítra zasednou k jednání. "Jedním je právník, dalším odborník na STK a posledním jsem já," řekl. Zástupci autoškol oznámí jména svých lidí během zítřka. Před budovou je už pouze deset aut.
16:55
Na pražské magistrále je podle zpravodaje MF DNES provoz bezproblémový. "Před chvílí tu jela sanitka a v klidu projela," hlásí. Sjezd z magistrály k ministerstvu dopravy zůstává i nadále uzavřen.
16:51
Odjezd protestujících není organizován, nicméně je pod dozorem policie. Jak řekl mluvčí pražské policie Jan Holub zpravodaji iDNES, provoz v Praze reguluje na sto policistů. "Jsou na hlavních křižovatkách, kde by mohly nastat problémy," upřesnil.
16:46
Prostranství před ministerstvem opouštějí první desítky aut. Z ulic Stárkova a Klimentská se vydávají do třech směrů: centrum, Letenský tunel a křižovatka U Bulhara. Hlásí zpravodaj MF DNES.
16:42
Před budovou vystoupil Jan Slawisch a pochválil předsedu Senátu Petra Pitharta za jeho iniciatuvu. Věří, že nyní už ministerstvo dopravy už nemůže koplikovat situaci tím, že by něco odmítlo. Byly totiž ustaveny dvě pracovní skupiny, kde má zástupce ministerstvo, poslanecký podvýbor i protestující. Budou pracovat pod dohledem parlamentu i Senátu. "Už příští týden by měly být první výsledky," řekl. Oznámil, že kontroverzní silniční zákon by měl být změněn už do 5 let. Demonstrantům poděkoval a vyzval je, aby odjeli.
16:32
Petr Majer z asociace autoškol zpravodaji MF DNES řekl, že nyní čekají na to až Pithart, Liška a Slawisch vyjdou z budovy. Potom se rozjedou do svých domovů. "Nepojedeme ve skupinách, aby nedošlo k blokádám," řekl Majer. Dodal, že budou spolupracovat s dopravními policisty.
16:24
Protestující před budovou jsou s výsledky jednání spokojeni. Říkají shodně: "Konečně se s námi začal někdo bavit." Nyní čekají na Petra Pitharta, který je v budově, aby u něho domluvili podporu i na senátní půdě.
16:16
Jiří Volkán z asociace autoškol řekl protestujícím, že se ve sněmovně nejednalo o personálních problémech. Jednání pochválil. V pátek se jejich tři zástupci setkají se čtyřmi poslanci z podvýboru pro dopravu a třemi zástupci ministerstva. "V pondělí bude probíhat jednání se zástupci dovozců a autoškoly budou 23. září na programu jednání sněmovny. Souběžně bude probíhat jednání o testech," shrnul Volkán schůzku s poslanci.
16:08
Předseda sdružení drobných dovozců, opravářů a prodejců aut Jan Slawisch se vrátil z Poslanecké sněmovny před ministerstvo. Vstoupil do jeho budovy, kde na něho čekají Pithart se Schlingem. Před ministerstvem se nyní řeší problémy s ozvučením. Technici se snaží docílit toho, aby každý slyšel, co organizátoři protestu s politiky dohodli.
15:59
Demonstranti před budovou ministerstva dopravy přijali zprávu o ukončení blokády v klidu. Nyní čekají na návrat Slawische z Poslanecké sněmovny, který by jim měl říci podrobnosti o jednání s poslanci.
15:47
Předseda sněmovny Václav Klaus po setkání novinářům řekl, že vznikne společná skupina, v níž budou zastoupeni poslanci, zástupci protestujících a ministerstva dopravy. Od pondělí bude vyjednávat o řešení problémů.
15:41
Výsledkem jednání sněmovního podvýboru pro dopravu je, že blokády končí. Předseda sdružení drobných dovozců, opravářů a prodejců aut Jan Slawisch slíbil, že upustí od blokád. Výměnou za to se jeho zástupci zúčastní jednání o požadavcích protestujících.
15:01
Petr Pithart řekl, že dnes se domluví pravidla, kdo bude v jakých komisích a termíny. "Děkuji vám, že jste se dokázali zkáznit. Byl jediná možnost," řekl Pithatr. Protestující mu zase poděkovali za to, že se stal prostředníkem v jednání. Nyní se čeká na ministra Schlinga, který slíbil, že na ministerstvo dorazí v 15 hodin z Poslanecké sněmovny, kde stále probíhá informativní schůzka podvýboru pro dopravu. Poslechněte si Petra Pitharta
14:56
Předseda Senátu Petr Pithart přichází před ministerstvo dopravy. Protestující ho vítají potleskem.
14:42
Policie přehradila odbočku za Těšnovským tunelem v ulici Holbova k ministerstvu dopravy. Hlásí ABA.
14:40
Veřejnou omluvu žádá mluvčí vlády Libor Rouček po předsedovi sněmovny a ODS Václavu Klausovi, podle kterého vládní mluvčí nazval protestující dovozce aut a představitele autoškol "chátrou". Rouček v dnešním prohlášení pro ČTK odmítl, že by takovéto nebo jiné podobné slovo použil. Připomněl, že protestující ve středu kvůli jejich nátlaku přirovnal ke komunistům v únoru 1948. Klaus v polední zpravodajské relaci Českého rozhlasu v souvislosti s protesty mimo jiné řekl, že se mělo jednat. "Když pan Rouček z vlády řekne slovo chátra, tak to zas já myslím, že takhle jednoduché to není," uvedl předseda sněmovny.
14:34
Rovněž zástupci autoškol sjednotili své požadavky, které se týkají hlavně nových testů pro budoucí řidiče. Chtějí je přehodnotit, sjednotit jejich výklad na okresních úřadech a vůbec změnit úseky silničního zákona, které se testů týkají.
14:19
U Nábřeží Ludvíka Svobody, blízko ministerstva dopravy, stojí 10 policejních aut, z toho jeden anton. Necelá stovka policistů, někteří v uniformách zásahové jednotky, čeká na případný rozkaz. "Pořádková jednotka by byla nasazena jen v případě skutečné nutnosti," řekla pražská policejní mluvčí Iva Knolová.
14:09
Dovozci chtějí na jednání s ministerstvem, které jim má v 15 hodin zprostředkovat Petr Pithart, požadovat: 1) dovozy a přihlašování aut podle směrnic EU 2) technické kontroly podle EU 3) LPG (auta s plynovým pohonem) podle EU 4) jednání všech tří stran (dovozci, zástupci autoškol, zástupci ministerstva)
13:44
Co demonstrujícím vzkázal předseda sněmovny Václav Klaus a ministr Jaromír Schling si poslechněte ZDE.
13:14
Jeden z organizátorů protestu Jiří Volkán z asociace autoškol potvrdil zpravodaji iDNES, že v této fázi jednání jdou personální otázky stranou. Demonstranti se tak nyní budou snažit změnit silniční zákon podle svých požadavků.
12:52
Ministr Schling opět obvinil z nastalých problému sněmovnu, která podle něho schválila silniční zákon příliš rychle. Já a Bedřich Liška, šéf asociace autoškol, který nyní stojí v čele demonstrace, jsme byli ve sněmovně žádat, aby se tento zákon o rok odložil, řekl Schling.
12:49
Ministr Jaromír Schling v rozhovoru s novináři zopakoval, že byly ustaveny pracovní komise a že s demonstranty bude jednat až po ukončení blokád. Rozhovor s ministrem Jaromírem Schlingem.
12:44
Situace před budovou ministerstva je stále stejná. Jednotlivci podle zpravodaje MF DNES určitě nebudou prostranství opouštět, vše podle nich záleží na postoji celé skupiny a jednání. Jak dlouho hodlají před budovou stát, zatím nedokáží říci. "Nikdo to neví, nikdo to nedokáže teď určit. První kladný bod byl rozhovor v Českém rozhlasu s Klausem a Schlingem. Naším cílem je, aby se změnila vyhláška a dovezená auta se dala přihlásit," řekl zpravodaji MF DNES jeden z protestujících, František Vítek z Plzně.
12:38
Jiří Brabec ze sdružení dovozclů vozidel novivářům řekl, že se s Petrem Pithartem dohodli na ustavení pracovní skupiny, ketrá se bude zabývat dopravní legislativou. Budou v ní tři zástupci protestujících a ministerstvo nebude zastupovat Jiří Konečný, šéf odboru schvalování vozidel, jehož odstoupení protestující požadují.