Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ON-LINE REPORTÁŽ STŘEDA 5.9.2001
19:51
Ulice Klimentská je průjezdná pouze ve směru Holbova - Wilsonova. Magistrála na Hlávkově mostě je průjezdná ve směru na P7 ve dvou jízdních pruzích, ve směru do centra v jednom jízdním pruhu.
19:39
Pražský policejní ředitel Charvát zpravodaji iDNES řekl, že policie zítra nepřipustí blokády pražských ulic. S průběhem dnešních zásahů policie je spokojen. Výhrady má pouze k blokádě Letenského tunelu, ve kterém uvízlo několik aut.
19:30
Demonstranti uvolnili Hlávkův most, poslední místo, které blokovali. Praha by měla podle policie zůstat přes noc průjezdná.
19:04
Podle pražské policejní mluvčí Evy Brožové se policie dohodla s protestujícími, že přes noc zůstanou jejich auta zaparkována v odstavných pruzích. Zítra policie očekává obdobnou situaci jako dnes a proto žádá řidiče, aby pokud možno nevyjížděli.
18:53
Pražská policie odklání dopravu od Muzea na straně jedné a od Dopravních podniků na straně druhé.
18:41
Schlingovi odpůrci v tuto chvíli blokují už jen magistrálu na Hlávkově mostě. Všechna ostatní kritická místa jsou už průjezdná.
18:38
Jan Slawisch seznámil demonstranty s obsahem svého rozhovoru se Stanislavem Grossem u Poštovního muzea, Rozhodl, aby se všichni soustředili před ministerstvem dopravy. Auta protestujících zůstanou kde jsou.
18:30
Vicepremiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla po zasedání vlády řekl, že měl v úmyslu navrhnout svým kolegům z předsednictva vlády setkat se v neděli se zástupci dovozců ojetých automobilů a zástupci autoškol. Když ale vidí vývoj situace rozhodl se, že to neudělá, ale pokusí se najít jinou cestu.
18:22
Před odjezdem ministr Gross řekl zpravodaji iDNES: "Dohodli jsme se s panem Slawischem na dalších komunikačních linkách." Na dotaz, jestli domlouvá schůzku se šéfem ČSSD Špidlou odpověděl, že k tomu nemá mandát. Jeho úkolem je pouze zajistit bezpečnou a plynulou dopravu ve městě. Skupinka demonstrantů se vrací k ministerstvu dopravy.
18:18
Mluvčí skupinky u Poštovního muzea je Jan Slawisch, který diskutoval s nimnistrem Grossem. Teď hovoří s pražským policejním ředitelem Charvátem. Tem mu řekl, že se policie chová k účastníkům protestu velmi slušně, zcela jinak než k účastníkům třeba Street party.
18:12
Skupinka demonstrantů, která se vydala od Štefánikova mostu před Úřad vláda se u Poštovního muzeu na Nových Mlýnech potkala s ministrem vnitra Grossem. Řekl jim, že on nemá možnost situaci řešit, protože není šéfem ministerstva dopravy a doporučil jim zvolit optimální způsob protestu. Podle zpravodaje iDNES řekl Gross, že má policie s protestujícími maximální trpělivost. V tuto chvíli hovoří s mluvčím skupinky.
18:08
Pražský Nuselský most je neprůjezdný, stejně jako magistrála v obou směrech, z Argentinské a z Letné. Také na Smíchově se tvoří kolony. Auta se nemohou dostat do centra. Hlásí ABA.
18:05
Podle pražské policie byl obnoven provoz na Štefánikově mostě a v Letenském tunelu. Policie končí odklony dopravy.
17:58
Protestní blokáda na Štefánikově mostě končí. Schlingovi odpůrci se vracejí před ministerstvo dopravy, kde se dohodnou, jak pokračovat.
17:58
V Praze je stále zablokovaná magistrála. Auta stojí až na Nuselském mostě, kde je stupeň dopravy mezi 4-5. Na Letné auta zcela stojí, protože nemohou odjet ani Letenským tunelem, ani na magistrálu. Kromě Hlávkova mostu je tedy neprůjezdný i Těšnovský tunel, Nábřeží kpt. Jaroše, Argentinská, Revoluční a Štefaníkův most. Hlásí ABA.
17:39
Demonstranti nechali na Nábřeží kpt. Jaroše projet asi 30 aut, aby uvolnili cestu tramvajím. Jeden z řidičů, který v koloně zlehka narazil do vozu před sebou a nechtěl situaci řešil, se prudce rozjel, srazil jednoho z demonstrantů a ujel. Podle zpravodaje iDNES zraněný demonstrant jen lehce kulhá.
17:37
U Letenského tunelu demonstranti stále diskutují s řidiči, kteří by rádi projeli Nábřežím kpt. Jaroše. Jeden z nich už nevydržel a pokusil se do demonstrantů najet. Ti mu kopanci poškodili dveře auta a musela je odtrhnout policie. Stojící kolona blokuje i koleje, nemohou tak projíždět tramvaje.
17:29
Policii se na chvíli podařilo uvolnit blokádu na Nábřeží kpt. Jaroše. Asi třicítka demonstrantů se ale s policií dohaduje a diskutuje také s řidiči automobilů, kteří se snažili po nábřeží projet. V místě se proto vytvořila kolona až k Čechovu mostu a na Klárov.
17:25
U ministerstva dopravy vyzývá demonstranty ředitel pražské policie Radislav Charvát, aby uvolnili zablokované silnice. "Nestojíme o žádné incidenty, ale mou povinností je dopravu zajistit," řekl s tím, že policie použije všech nenásilných prostředků.
17:24
Ministr vnitra Stanislav Gross poskytl 30 minut na uvolnění blokády Letenského tunelu. Lhůta právě končí a policie se chystá zasáhnout.
17:22
Podle informací pražské Rychlé záchranné služby přijely ve dvou případech sanitky kvůli blokádě později k případům. Pro pacienty naštěstí nemělo zpoždění žádné následky.
17:20
Ke Štefánikovu mostu dorazily jeden policejní anton, dva tranzity se zhruba třicítkou těžkooděnců.
17:12
Jan Slawisch oznámil, že předseda ČSSD Vladimír Špidla má na jednání s dovozci ojetých automobilů a zástupci autoškol čas až v neděli. Navrhuje proto, aby se demonstrující obrátili na parlament se stížností, jak se s nimi zachází, a se žádostí, aby jim poslanci pomohli.
16:56
Schlingovi odpůrci, kteří přehradili magistrálu na Hlávkově mostě, si mezi hradby ze svých vozů přinesli televizi a budou sledovat fotbalové utkání ČR - Malta.
16:53
Protestující vlastními těly přehradili Nábřeží kpt. Jaroše pod Letnou. Průjezd umožňují pouze městské hromadné dopravě a pustili jeden autobus s cizinci do Letenského tunelu.
16:31
Skupiny demonstrantů blokují Letenský tunel, přilehlá křižovatka je neprůjezdná. Chtějí zablokovat i Nábřeží kapt. Jaroše. Auta, která tam jsou, protestující zatím podle zpravodaje iDNES pouští.
16:23
Zhruba 50 demonstrantů vyrazilo pěšky na Nábřeží kpt. Jaroše k Úřadu vlády. Doprovází je policejní vůz, který za nimi zastavuje dopravu.
16:17
Protestující se chystají zablokovat i Štefánikův most.