Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Protest odpůrců globalizace se změnil v pouliční happening

  19:10aktualizováno  19:10
Praha - Zhruba dvě stovky aktivistů se po svém čtvrtečním pochodu Prahou zabydlely na začátku Národní třídy nedaleko stanice metra Můstek. Demonstrace se tak proměnila v pouliční happening, aktivisté tancovali, bubnovali a žonglovali. Šéf městské policie pro Prahu 1 Josef Janoušek zpravodaji iDNES řekl, že se k akci postaví stejně, jako ke středeční večerní street party na Staroměstském náměstí. Policisté nepředpokládají, že by došlo k nějakým střetům a nehodlají zasáhnout. Zasedání finančníků v pražském Kongresovém centru skončilo, stejně tak jako stanové městečko pro odpůrce globalizace na Strahově. Vlaky metra opět staví ve stanici Vyšehrad.On-line reportáž z pražských ulic (ukončenou v 19:00) najdete ZDE.Přesvědčili vás odpůrci globalizace svým chováním v Praze o správnosti svých idejí? - hlasujte v anketě.Poslechněte si ministra vnitra - audio.O středečním dění v pražských ulicích si přečtěte ZDE.

Odpůrci globalizace pochodující Prahou se sešli na Můstku, kde ohlásilo demonstraci Občanského sdružení Obrana životního prostředí. S anglicky psaným transparentem: Nahotou proti násilí se pak odhaleni vydali na pochod Prahou - z Můstku přes Ovocný trh, Masnou, přes Mariánské náměstí do Jilské a Havelské a zpátky na Můstek.

Na rohu ulic Jilská a Na Perštýně si sedli na zem. Mluvčí demonstrantů vyzval občany České republiky, aby zavalili telefonem prezidenta Václava Havla žádostmi, aby policie dodržovala lidská práva.

Poté dav zhruba tří stovek aktivistů rozhodl držet minutu ticha za utlačované a zadržované kolegy. Demonstranti měli vztyčené pravice se zaťatou pěstí. Když pokračovali v pochodu a pokusili se vychýlit z ohlášené trasy, směrem k Národní třídě, policie je zatlačila zpět. Vyrazili proto zpátky na Můstek, odtud k Národní třídě.

Český konzulát v Barceloně obsadilo 15 odpůrců globalizace

Podle agentury AFP asi patnáct odpůrců globalizace v poledne obsadilo český konzulát v Barceloně. Požadovali propuštění  aktivistů, kteří byli zadrženi v Praze. Policie je krátce poté vytlačila. Vše se obešlo bez násilí a nejsou materiální škody. "Jen personál konzulátu a dva právě přítomní Češi si zažili několik nepříjemných chvil. Ti lidé, kteří sem pronikli, jsou podobnými aktivitami známí. Požadovali propuštění Španělů zadržených při demonstracích v Praze, žádali zrušení MMF a podobně," řekl zpravodaji agentury TVD honorární konzul José Maso Portavella z Barcelony.

V době zasedání MMF a SB ošetřili zdravotníci 600 lidí

Kolem šesti set lidí ošetřili zdravotníci v souvislosti s pražským zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Z toho bylo 123 policistů, 142 aktivistů,  300 finančníků  a zbytek tvořilil lidé přihlížející demonstracím a novináři.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Antonína Maliny bylo hospitalizováno 19 policistů, z nichž deset je nadále v nemocničním léčení, a 13 aktivistů, z nichž deset zůstává v nemocnici. Z více než 300 ošetřených finančníků jich 200 ošetřili lékaři přímo v Kongresovém centru, většinou šlo ale o běžné obtíže, jako bolest hlavy či žaludeční problémy.

V nemocnici skončila také americká aktivistka, která byla převezena do cely předběžného zadržení v Praze-Braniku.  Sama tam totoiž vyskočila z prvního patra budovy. Zlomila si žebro a poranila ucho. Ihned byla převezena do Thomayerovy nemocnice, kde doposud leží. "Z okna vyskočila poté, co se dozvěděla obvinění z útoku na veřejného činitele," upřesnil Jiří Suttner z Policejního prezidia.

 Demonstrace před vnitrem skončila zadržením 35 aktivistů

Protest odpůrců globalizace před ministerstvem vnitra na Letné skončil zadržením pětatřiceti aktivistů, kteří nechtěli ani po policejních výzvách opustit prostory před úřadem. Policisté je nejprve obklíčili a po jednom je odnášeli do antonů

Aktivisté se před ministerstvem vnitra na Letné začali scházet po desáté hodině. Podle mluvčí INPEG Alice Dvorské chtěli dát najevo hlavně nesouhlas se špatným zacházením s jejich uvězněnými kolegy, o kterém prý mají informace od samotných zadržených. "O násilí ve věznicích  máme zprávy od lidí, kteří byli již propuštěni. Další informace dostáváme prostřednictvím mobilních telefonů, které se podařilo propašovat do vazby," řekla Dvorská. Tvrdí, že zadržení lidé nedostávají jídlo a nemohou si přivolat advokáta.

Policejní prezident Jiří Kolář ovšem takové informace odmítl a řekl, že zadržení lidé nikterak nestrádají.

Demonstranté měli v rukou transparenty: "Tohle je nenásilná poklidná demonstrace" "Svobodu zadrženým" a "People not profit". Protest doprovázeli hrou na několik plechových bubínků a zpěvem.

Zhruba po hodině policie, přes neutrálního vyjednavače, vyzvala zhruba pět stovek odpůrců politiky MMF a Světové banky, aby se přesunuly na letenskou pláň. Vyjednavač pohrozil, že pokud tak neudělají, policie proti nim zasáhne, protože demonstrace není povolená.

Aktivisté proto začali zvažovat, co podniknou, nad Letnou vypustili balonky s transparentem. V té době je hlídalo  několik desítek policistů, třicet z nich blokovalo schody do budovy úřadu. Na Letné stály také 3 policejní antony, 11 policejních dodávek, jeden autobus a připravených na zásah bylo také zhruba 100 policejních těžkooděnců.

Zhruba padesát odpůrců globalizace, kteří ani po výzvách policie, neopustili prostory před ministerstvem vnitra, se snažil přesvědčit také starosta Prahy 7 Tomáš Dub. "Pokud neopustíte prostor, bude policie nucená vás zatknout, demonstrace totiž není ohlášená," řekl starosta. K výzvě se naposledy připojila také policie a zasáhla.

Policie předvedla 859 aktivistů, vyhostí asi 129 cizinců
Policisté do čtvrtečního dopoledne předvedli na pražské služebny 859 aktivistů k podání vysvětlení v souvislosti s demonstracemi proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Celkový počet zahrnuje 330 cizinců, z nichž 129 čeká v záchytném zařízení ministerstva vnitra v obci Balková v okrese Plzeň-sever na rozhodnutí o ukončení pobytu nebo na správní vyhoštění.

 "Čechů předvedli policisté k výslechu 529, řekla Andrea Zoulová z pražské policejní správy.

Z útoku na veřejného činitele, výtržnictví nebo poškozování cizí věci zatím podle Zoulové vyšetřovatel obvinil 20 osob, přičemž jde o 18 cizinců a dva Čechy. Do rozhodnutí o vzetí do vazby pobývají všichni obvinění v pražských celách předběžného zadržení. Pokud jde o obviněné cizince, sedm jich je z Maďarska, tři z Dánska, tři z Polska, dva ze Španělska a po jednom z Německa, Rakouska a Spojených států, upřesnil Jan Holub z pražské policejní správy.

"Přechodný pobyt na území České republiky v souvislosti s úmyslným ohrožením veřejného pořádku byl ukončen celkem 93 cizincům," sdělila ČTK Eva Miklíková z pražské policejní správy. Počínání ostatních zadržených policie vyhodnotila jako přestupek a postupně je propouští na svobodu.

O osudu 129 cizinců umístěných v záchytném zařízení Balková rozhodnou správní orgány odboru cizinecké a pohraniční policie v souladu se zákonem o české policii, řekl Jiří Suttner z policejního prezidia. Podle něj tyto orgány ve správním řízení ve lhůtě 180 dní u zajištěných cizinců individuálně rozhodnou buď o ukončení pobytu, nebo o vyhoštění až na dobu několika let. "Je snaha, aby všechno proběhlo velmi rychle," ujistil Suttner.

Nuselský most je opět průjezdný
Nuselský most, který byl kvůli demonstracím od úterý uzavřen, je opět průjezdný. Určitá dopravní omezení však i nadále trvají. Pravý jízdní pruh ve směru do Prahy 4 je uvolněn jen pro autobusovou dopravu. Ve směru do centra pak stále platí omezení v pravém jízdním pruhu ulice 5. května před Nuselským mostem.

Nadále zůstává uzavřena stanice metra Vyšehrad,  kterou vlaky metra pouze projíždějí.

Nadále platí i zákaz zastavení kolem hotelu Corinthia Tower.

O středečním dění v pražských ulicích si můžete přečíst ZDE.

Nahota proti násilí, hlásá transparent, který při pochodu Prahou nesli odpůrci globalizace (28. září 2000).

Pochod polonahých demonstrantů Prahou začal v dolní části Václavského náměstí (28. září 2000).

Dav polonahých demonstrantů se vydal na podchod Novým Městem (28. září 2000).

Propusťte zadržené demonstranty, křičí dav aktivistů, který ve čtvrtek procházrl Prahou (28. září 2000).

Někteří aktivisté byli po náročných demonstracích značně unaveni (28. září 2000).

Aktivisté se po demonstraci na Letenské pláni připravují na pochod Prahou (28. září 2000).

Demonstranti ukončili protest před ministerstvem vnitra na Letné (28. září 2000).

Aktivisté se přesouvají ze stanice metra Hradčanská na Můstek (28. ztáří 2000).

AMP 2000 - Letná - vyjednávači se naposled snaží přesvědčit aktivisty, aby neblokovali silnici před ministerstvem vnitra a odešli na Letenskou pláň

AMP 2000 - Letná - policisté začínají zatýkat aktivisty, kteří neuposlechli výzev k rozchodu a shromáždili se na nepovolené demonstraci

AMP 2000 - Letná - policisté začínají vyklízet prostranství před ministerstvem vnitra

AMP 2000 - Letná - uniformovaní policisté vytlačují asi 40 lidí, převážně novinářů, aby nepřišli k úrazu a nepřekáželi policistům v práci

AMP 2000 - Letná - policisté obklíčili skupinu asi 30 demonstrantů a začínají je zatýkat a odnášet do antonů

AMP 2000 - Letná - policisté zatýkají demonstranty a odnáší je do antonů

AMP 2000 - Letná - policisté prohledávají zatčené demonstranty a odvádí je do antonů

AMP 2000 - Letná - aktivisté sledují zatýkání a nakládání demonstrantů do policejních antonů

AMP 2000 - Letná - policisté nakládají poslední z asi 30 zatčených demonstrantů do policejního antonu

AMP2000 - Letná - aktivisté se rozcházejí poté, co policie zatkla asi 30 demonstrantů před ministerstvem vnitra

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček míří na oslavu narozenin Vratislava Mynáře (22....
Zeman pověří Babiše sestavením vlády za týden, potvrdil Ovčáček

Prezident Miloš Zeman se po státním svátku začne scházet se zástupci stran, které se dostaly do Sněmovny, a vyjednávat s nimi o povolební situaci. Nejprve se...  celý článek

(ilustrační snímek)
Ostravská ČSSD má nové vedení. Část členů žádá odchod strany do opozice

Boj v ostravské ČSSD, který před parlamentními volbami zdánlivě utichl, se v pondělí opět rozhořel na okresní konferenci strany, kam přišly asi tři stovky...  celý článek

Politici přicházejí na povolební vyjednávání do Poslanecké sněmovny (22. října...
Zestátníme veřejnoprávní média, chce Okamura. Krok k totalitě, míní ČRo

Lídr hnutí SPD Tomio Okamura navrhuje, aby byly zestátněny Český rozhlas a Česká televize. Podle něj veřejnoprávní média špatně hospodaří. Zrušit chce i...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.