Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prostitutky touží po dovolené

  13:12aktualizováno  13:12
Kdyby mohly "zákon o prostituci" psát samy prostitutky, ponechaly by si co největší anonymitu, ale zavedly by pro sebe více práv. Třeba by uvítaly státem zaručenou dovolenou. Zdravotní prohlídky by jim asi nevadily a možná by nosily i nějakou legitimaci, pokud by se vydávala diskrétně.

Strážníci v pátek 15. června kontrolovali prodejné ženy v erotických podnicích u pražského Václavského náměstí. | foto: Michal Šula

Česká evangelikální nadace uspořádala v úterý v pražském evangelickém sboru seminář nazvaný Kolik stojí žena?, kde se mluvilo i o těchto tématech. Přednášely tam mimo jiné sociální pracovnice, které prostitutkám pomáhají.

"Prostitutky mají často hodně tvrdé pracovní podmínky. Pracují šest dní v týdnu, a když přijdou pozdě do práce, čeká je často pokuta 2000 korun," vyprávěla na semináři Petra Hamerníková z organizace Rozkoš bez rizika, která těmto ženám pomáhá.

Pouliční sex na ústupu
Prostituce v Česku se v posledních letech hodně proměňuje, aniž to úřady stíhají příliš registrovat. Stát ani neví, kolik žen tu podobné služby nabízí, jestli šest, nebo třicet tisíc. A už vůbec není jasné, kolik procent tvoří cizinky. Proto se chystá jejich sčítání. - více zde

Vidět je jen to, že placený sex mizí z ulic, takže to může působit dojmem, že je na ústupu. Podle přednášejících na semináři však prostituce nemizí. Spíše se stěhuje do bytů a klubů, kde prostitutky "obtěžuje" policie méně. Ženami z ulice také jejich kolegyně z klubů pohrdají a možná i to hraje roli.

"Také se mění erotické kluby. Místo malých podniků se objevují čím dál víc velké kluby, kde se na směny střídá až 150 dívek. Dají se přirovnat k hypermarketům mezi veřejnými domy," uvedla Petra Hamerníková z Rozkoše bez rizika.

V posledním tři čtvrtě roce se objevuje i nová skupina prostitutek - matky samoživitelky mezi 30 a 40 roky věku. Většinou jde o ženy, které opustil partner a nechal jim dluhy, takže situaci jinak nezvládly.

Mění se i struktura zákazníků. Němce doplňuje vrstva Angličanů, kteří se díky levným letenkám jezdí na víkend do Česka "loučit se svobodou".

Zákon už není nutný
Sociálnědemokratická vláda se loni pokoušela neúspěšně prosadit zákon o regulaci prostituce. Řešil zdravotní prohlídky, placení daní, registraci nebo i vymezoval místa pro placený sex.

Nynější pravicová vláda razí tezi, že zákon není třeba a stávající omezení stačí. Jen je potřeba důsledněji vymáhat jejich dodržování. Jde hlavně o vyhlášky obcí, jež zakazují prostituci na konkrétních místech. Kdyby se uzákonilo, že opakovaný přestupek se stane trestným činem, už by byl podle úředníků stav uspokojivý.

"Trestní zákon také bude obsahovat nový trestný čin - prostituce ohrožující vývoj mládeže," řekla na semináři Lenka Myslíková z ministerstva vnitra.  Tento nový paragraf bude například zakazovat nabízení sexu u škol.

Na otázku, kolik prostitutek vykonává svou práci rádo a dobrovolně a kolik nuceně, prakticky nelze odpovědět. Většina z nich se pohybuje někde mezi.

Na jedné straně stojí oběti obchodu se ženami (policisté jich za poslední čtyři roky vysvobodili asi padesát), na druhé straně luxusní společnice, které za zákazníky cestují třeba i letadlem. A cizinky z Východu v Česku často nabízejí své tělo proto, že se obětovaly a živí na dálku rodinu.

Stíny luxusní prostituce
Pracovnice z organizace Rozkoš bez rizika popsaly i případ nymfomanky, která má tři milence, kteří jí nestačí, a proto nabízí i placené služby.

"Když policisté pozatýkali lidi z agentury Eli Bohemia, kteří nabízeli luxusní prostitutky, jedna u výslechu hodně překvapila. Řekla vyšetřovatelům, že měli přijít zatýkat až o půl roku později, protože to už by bavoráka měla splaceného," popisuje další případ Lenka Myslíková.

Ani "luxusní prostitutky" však obvykle nemají život úplně pod kontrolou. Propadají drogám a mnohé z nich zakusily v dětství sexuální zneužívání. Prostitutky si také vypěstují nenávist k mužům. Hodně vnímají jako pokrytectví, že je společnost odsuzuje, ale jejich služeb využijí třeba i vysoce postavení manažeři či úředníci.

Šel z klubu, kde nebyl
Přesněji však Jindřiška Krpálková z projektu Magdala České katolické charity, který také prostitutkám pomáhá, vytvořila kategorie zákazníků. Ti spadají do přesně popsaných skupinek: "bohatý muž dávající najevo luxus", "romantik", "zhrzený rozvedený muž" či "frustrovaný východní Němec".

Lidé z projektu Magdala se pokoušejí zákazníkům klubu předat dotazníky a takto údaje získávají. Zákazník je důležitý i proto, že může upozornit na pravděpodobnou oběť obchodu s lidmi, pokud se s ní setkal.

"Často jsme oslovili muže chvíli po opuštění erotického klubu, ten nám ale tvrdil, že tam nebyl. Pak vzal dotazník s tím, že tam vyplní názory kamaráda, o kterém ví, že si sex kupuje," vyprávěla Krpálková.

Úterní seminář byl výjimečný i tím, že ho pořádali teologové, jejichž snem je společnost jednou natolik vychovat k harmonickým vztahům mezi pohlavími, že prostituce nebude potřeba. Ateistické Česko, kam cizinci rádi jezdí za "hezkými holkami a dobrým pivem", jak na semináři také zaznělo, se však tomuto ideálu zatím neblíží.

Kdo si za sex platí

■ "Spořádaný" otec rodiny, který žije dvojím životem
■ Řidič kamionu zabíjející čas
■ Frustrovaný východní Němec, platí za sex kvůli moci nad ženou
■ Hledač manželky, často soukromý zemědělec z rakouského pohraničí
■ Bohatý muž, který bere placený sex jako výraz luxusu
■ Postižený člověk
■ Muž, jehož k návštěvě erotického klubu přemluví kamarádi
■ Romantik - s prostitutkou se vodí za ruce
■ Zklamaný a rozvedený
■ Kariérista, který nehledá vztah
■ Nesmělý, neumí navázat vztah
■ Sexuální turista

Typologii sestavila Česká katolická charita - projekt MagdalaHlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz