Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prostitutky se na hranicích drží dál

  8:49aktualizováno  8:49
Český Těšín - Ještě se ani nesetmělo a ženy na vysokých podpatcích, s hlubokými výstřihy, v minisukních nebo upnutých kalhotech zaujímají svá místa. Nejfrekventovanější česko-polský hraniční přechod pro těžkou dopravu v zemi je blízko. Prostitutky postávají v rozestupech na zhruba dvoukilometrovém úseku Karvinské ulice v Českém Těšíně. "Stůj," křičí jedna z nich na projíždějící řidiče. Některé stopují.
Nablízku jsou muži s rukama v kapsách a cigaretami v ústech. Hlídají konkurenci, zákazníky, výdělky. Do jedné z bočních ulic vjíždí auto s polskou poznávací značkou. Urostlá žena s černými vlasy v průhledné krajkové halence hbitě vyskakuje z auta, rychle něco vyřídí u okýnka, zapálí si cigaretu a vykračuje k čerpací stanici Slovnaftu, která je pár set metrů od hraničního přechodu. Prostitutky tam pijí kávu z automatu, posedávají na lavičkách, nakupují.

Dvoje gumy, žádá snědá žena
"Dvoje gumy," žádá snědá žena s rudě zářícími rty a dlouhým černý copem a nastavuje ruku s penězi. Prodavačka beze slova podává zboží, které zde jde na odbyt stejně dobře jako benzín. Přicházejí dvě platinové blondýny, hlasitě něco řeší. Pak prohlížejí voňavky a čichají k nim.

"Tak kterou mu mám koupit," ptá se štíhlá žena své blond kolegyně. Ta si mezitím vybrala autíčko. "Všechny mají děti. Vždycky k ránu, když už něco vydělají, pro ně kupují čokolády nebo hračky," říká prodavačka, která už zná skoro všechny holky jménem. Vztahy jsou ale věcné. "Jsou to také zákazníci," říká. K čerpací stanici přijíždí auto plné opilých Poláků, kteří vyhledávají místní prostitutky nejčastěji.
Blondýny vzrušeně spěchají ven.

Ženy horší než staří havíři
Některé se v houfu vůbec nezdržují. Patří k nim Pavlína, jedna z dobře známých stálic "štreky". "Je neobyčejně pracovitá. Jen trochu mentálně zaostalá. Kdysi měla alespoň pěknou postavu... Pase ji její manžel," líčí muž, který bydlí nedaleko hranice. "Když chodím z odpolední směny, vidím tady stále stejné tváře. Většinou jsou to holky z Karviné, některé vyrostly v dětském domově. Jsou úplně primitivní a mluví sprostěji než havíři," říká muž a baví se pohledem na městské strážníky, kteří pomalu projíždějí kritickým úsekem. Holky se schovávají za autobusové zastávky, ustupují do křoví, nebo se strážníky diskutují.

"Je to jako boj s větrnými mlýny. Platí sice vyhláška, podle které je zde prostituce zakázána, ale všechno se dá obejít. Když se jich ptáme, proč tady stojí, řeknou, že čekají na kamaráda," stěžují si strážníci. "Museli bychom je chytit při činu. Pak jim můžeme dát pokutu, kterou stejně nezaplatí a za chvíli jsou tady zase," vysvětlují.

Policie: Nemůžeme tady hlídat pořád
Moc velký efekt nemají ani zákazy zastavení. "Nemůžeme tady hlídat pořád," tvrdí. Nikdo si nedělá iluze, že prostituci vymýtí nová vyhláška, kterou v úterý schválila městská rada. Podle ní nebudou moci ženy nabízet svá těla na parkovištích, na komunikacích, ani ve vzdálenosti do deseti metrů od nich. "Nedopřejeme jim k práci klid, ale zcela se jich nezbavíme asi nikdy," obává se mluvčí radnice v Českém Těšíně Marian Bielesz.

Řidiči kamionů si na prostitutky zvykli jako na místní kolorit. Někteří je odhání, jiní jim dávají vydělat. "Za sex se tady platí pět set korun," říká český řidič Leoš Štefek. "Já se ale stykům s prostitutkami vyhýbám," tvrdí.

Den začíná úklidem prezervativů
Nejhorší situace byla v Karvinské ulici počátkem devadesátých let. Prostitutek bylo jednou tolik, prezervativy vyhozené v příkopech svědčily o masivním provozu. "Kdysi to tady bylo ještě divočejší, i když dodnes je to tak, že den začnu tím, že posbírám použité prezervativy ze své zahrady. Fuj," říká majitel jednoho rodinného domu. "Taky to musíme denně uklízet. Zůstat to tady nemůže," tvrdí i zaměstnanec čerpací stanice.

Obyvatelé už dávno rezignovali na psaní petic a stížností. "Není to k ničemu," říká důchodkyně Hedvika Bojková, která bydlí nad barem Májka, což je stanoviště pasáků a útočiště prostitutek. "Když jsem jednou ten hluk nemohla snést, vyšroubovala jsem dokonce pojistky," říká paní Bojková unaveně a dodává, že bar patří jejímu zeti.

V malém zakouřeném podniku je dusná atmosféra. Opilý barman s popelavou tváří něco řeší s pěti snědými muži, kteří zanechali ženy na chvíli bez dohledu. Schyluje se ke rvačce. Mezitím vychází z toalety odbarvená blondýna v minisukni. Po ní jde tmavovláska. Po chvíli vyjde převlečená, důkladně namalovaná a se sebejistým úsměvem odchází na silnici.


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz