Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prostitutky by se mohly prokazovat průkazem. Nesmysl, oponuje expertka

  7:27aktualizováno  7:27
Dobrý den, budu se živit sexem a potřebuji vyšetřit, abych dostala průkaz k mému řemeslu. Zatímco nyní podobnou větu venerolog uslyší stěží, v budoucnu by to mohlo být jinak. Pokud by politici našli shodu v regulaci prostituce. Průkazky, které mají jen lokální platnost, ale odborníci kritizují.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Státní kasa potřebuje v době utahování každou korunu a úspory znovu rozvířily politické tanečky kolem legalizace prostituce. Na novém zákonu navrhovaném hlavním městěm se ale nedokázali zákonodárci shodnout. Pokud by ho zavedli, museli by lidé, které živí sex, vystoupit z anonymity.

Z ilegality unikají studiem nebo podnikáním

Podle výkonné ředitelky sdružení Rozkoš bez rizika Hany Malinové jsou sexuální pracovnice roztříštěnou skupinou. Zhruba třetina žen, kterým sdružení pomáhá pečovat o své zdraví a komunikovat s úřady, se přes den starají o své děti a oficiálně jsou pro stát například na mateřské dovolené. Další dívky fungují v "oficiálním světě" například jako studentky, zaměstnané nebo nezaměstnané ženy nebo mají živnost (samozřejmě ne na prostituci). "Jsou tam i ty, kterým je všechno jedno a výdělky dávají do drog," dodává Malinová.

V současnosti pololegální svět prostituce funguje tak, že člověk se do ní může zapojit ze dne na den bez toho, aniž by musel cokoliv hlásit úřadům. Pokud by začal platit zákon navrhovaný Prahou, zabralo by mít takovou práci mnohem více času. Prostituti a prostitutky by si museli vyřizovat speciální průkazky.

Lékař, fotograf, městský úřad

To by v první řadě znamenalo jít za lékařem, který je specialistou v oboru venerologie a kterého by měl nasmlouvaný příslušný městský úřad, kde by se o vydání průkazky žádalo.

Zatímco nyní pacienti nemusí lékaři sdělit, že se tělem živí, nový zákon by to změnil a stala by se z toho povinnost. Stejně jako navštěvovat lékaře pravidelně. Venerolog by si navíc před posouzením zdravotního stavu budoucí sexuální pracovnice nebo pracovníka musel vyžádat zdravotní dokumentaci od praktického lékaře.

Podle veneroložky Heleny Aksamítové by byl podobný zákon přínosem. "V současné době dochází některé z prostitutek na testování proti pohlavním chorobám celkem pravidelně, nicméně vyšetřováni není pro ně povinné. Registrace by rozšířila přehled pohlavních chorob mezi touto rizikovou skupinou," řekla iDNES.cz Aksamítová.

Kromě potvrzení o zdravotní způsobilosti by si musel žadatel nebo žadatelka opatřit dvě fotografie podobné těm, které se používají běžně na jiné doklady. Pak by vyplnil žádost na městském úřadu a zaplatil poplatek za vystavení průkazky.

Městskému úřadu by budoucí prostitut nebo prostitutka museli kromě jména a příjmení sdělit také poštovní adresu, místo podnikání i datum narození, bydliště a státní občanství. Úřad by po nich chtěl také výpis z rejstříku trestů a doklad, že má zdravotní pojištění.

Více úředníků a platby pro lékaře

Českobudějovičtí zástupci magistrátu soudí, že by se s takovou administrativou vyrovnali. "Můj soukromý názor je, že by tato cesta byla schůdná. V této chvíli je ale předčasné hovořit o tom, jak velká agenda by to byla. Určitě by to obnášelo nějaké úředníky na jednom nebo dvou odborech," řekl iDNES.cz  náměstek Petr Podhola, který má v gesci sociální problematiku.

"Kolik úředníků a na kterém odboru by to zajišťovalo, nyní nedokážeme říci. Pokud by zákon začal platit, musela by o tom rozhodnout rada města," popsala mluvčí pražského magistrátu Tereza Krásenská.

"Administrativně bychom byli schopní to zvládnout, otázkou je, zda by to vyšetření a vystavení potvrzení bylo hrazené zdravotní pojišťovnou nebo klientkou," poznamenala primářka kliniky dermatovenerologie fakultní nemocnice na Bulovce Naděžda Vojáčková.

Podle lékařů je představitelné, že by prostitutky platily podobně jako zaměstnanec, který si hradí vstupní prohlídku do práce. "Řádově pětisetkoruna by byla únosná, vyšší částky by mohly vést k obcházení a falšování potvrzení," míní Aksamítová.

"Pokud je to vyžádané vyšetření, jsem téměř pro, aby klientka platila i vyšetření," dodala Vojáčková. Laboratorní testy by ale mohly vyjít i řádově na tisíce korun.

Administrativní kolečko horší než u živnosti

"Je to byrokratický opruz. Kdyby měly ženy na toto povolání živnostenské listy, platily by jim všude. Průkazy vydávané obecními úřady v praxi znamenají, že když dívka bude stát v pražské Myslíkově ulici a přejde ji, tak má 50 tisíc pokuty, protože už bude spadat pod jiný správní okrsek," kritizuje návrh nového zákona Hana Malinová, ředitelka sdružení Rozkoš bez rizika.

Malinová upozorňuje na to, že průkazka nebude mít celorepublikovou platnost, ale bude platit pouze v katastru obce nebo města, které ji vystavilo. Navíc průkaz platí pouze jeden rok. "Když už se k tomu žena odhodlá, musí to po roce opakovat. Je to hon na čarodějnice," dodává.

Rozkoš bez rizika udělala průzkum mezi ženami, které se živí prostitucí. Vyšlo z něj najevo, že nechtějí ztratit anonymitu. Zároveň jim ale nevadí podrobovat se pravidelným lékařským prohlídkám.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Najdete na iDNES.cz