Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prostitutka svědčí tajně

  22:39aktualizováno  22:39
Nejdříve dělala prostitutku. Pak policistům popsala, jak fungoval gang, který ji prodal cizincům. Teď má veliký strach. Její zásadní svědectví chce slyšet soud, který právě případ rozsáhlého obchodu s děvčaty projednává. Dívka se bojí, že se jí příbuzní a známí ženy, které za organizování vývozu děvčat hrozí až dvanáct let vězení, budou mstít. Mnozí lidé zapojení do této sítě jsou na svobodě. Prostitutka je přesto odhodlána mluvit. Pod jiným jménem, tak, aby ji nikdo nepoznal. Podaří se jí vyhnout se odplatě těch, které "potopila"?

Soud jí dal fiktivní jméno Pavla Slavíková. Zatímco před jednací síní stojí početné příbuzenstvo obžalované ženy, slečnu "Slavíkovou" usazuje justiční stráž tajně v jedné z kanceláří na opačné straně ostravského krajského soudu.

"Svědkyně je tam v přítomnosti bezpečnostního tajemníka. Na monitoru vidí všechny osoby v jednací síni, které snímá kamera. Senát sleduje svědkyni na monitoru. Dorozumíváme se s ní mikrofonem s měniči hlasu, aby obžalovaná ani nikdo z přítomných nemohl identifikovat, o koho ve skutečnosti jde," popsala předsedkyně senátu Marie Slaná, jakým způsobem soud utajenou svědkyni vyslýchá.

Statut utajeného svědka přiznávají soudy osobám ve výjimečných případech, kdy je jejich výpověď nezbytná a zároveň se tím vystavují nebezpečí.

Dívka pod smyšleným jménem Slavíková toho má za sebou hodně. "Kristina Poláková se se mnou dohodla, že mě prodá za tisíc marek dvěma cizincům a já jim pak hned uteču. Jenže pak utéct nešlo," líčí svědkyně, která nejdříve dělala na ulici prostitutku.

Bylo jí tehdy sedmnáct. Popisuje, jak chodila do bytu Polákové v Ostravě-Mariánských Horách, který státní zástupce označuje za takzvané překladiště děvčat. Podle žaloby odtamtud dívky putovaly do severních Čech, Itálie, Německa a Nizozemska.

"Věděli, že nemám osmnáct. Nabídli mi, že mi zařídí pas s mojí fotkou," přenáší mikrofon do soudní síně změněný hlas dívky. S cizinci odjela z Ostravy do severních Čech.

"Jeden byl pořád se mnou. Utéct nešlo. Říkal, že peníze mi bude dávat, až když mu vydělám těch tisíc marek, které za mě dal. Zpočátku byl hodný, pak ne.
Napadal mě. Jednu dívku zbil," popisuje situaci v jednom ze severočeských erotických klubů, kam ji pasáci odvezli.

Tvrdí, že jí nakonec jistí lidé pomohli utéci. Odmítá říci kdo. Na některé otázky neodpovídá. Nechce říci, proč se rozhodla svědčit, ani kolik sama z prostituce získala. U některých otázek váhá. Přemítá, zda by ji z některého detailu nemohla Kristina Poláková poznat. Ta na lavici obžalovaných pozorně poslouchá.

Sama pětačtyřicetiletá Poláková účast na obchodu se ženami popírá. "Nesmysl. Dívky ke mně do bytu chodily. Jen tam seděly, spaly a jedly. Zajímaly se o práci v erotických podnicích, protože věděly, že moje známá tam dělá. Já jim říkala, že pro ně nemůžu nic udělat," tvrdí.

Její známí a příbuzní stojí ještě dlouho po výslechu u vchodu do soudní budovy. Čekají, zda utajená svědkyně nebude vycházet. O tom, zda přes všechna opatření vědí, o kterou z dívek jde, nechtějí mluvit. Nakonec odcházejí.

Mladá prostitutka má svůj velký den za sebou. Mnohé z jejích kolegyň nejsou tak odvážné. Ze sedmatřiceti předvolaných svědků devatenáct k soudu nepřišlo. Předsedkyně senátu proto proces odročuje.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Žena nesla kolem adventního věnce benzin, po požáru skončila v nemocnici

Hotový adventní věnec

Velmi neopatrně si počínala žena v Pusté Kamenici na Svitavsku, když v neděli o půl osmé večer pálila svíčky na...

Trestance soudí za útok na jiného vězně, zbraní byl skleněný střep

Vězeň Jan Slavík při prvním dnu hlavního líčení před pardubickou pobočkou...

U pardubické pobočky krajského soudu začalo hlavní líčení v případu vězně Jana Slavíka, který je obžalovaný z pokusu o...

Hasiči v Krkonoších hledali ztraceného muže, pomohly stopy ve sněhu

Hasiči předávají podchlazeného muže do rukou záchranářů (11.12.2017).

Hasiči a policisté pátrali v noci na pondělí ve východních Krkonoších po muži, který sešel z cesty a ztratil se. Muž...Najdete na iDNES.cz