Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prostitutka svědčí tajně

  22:39aktualizováno  22:39
Nejdříve dělala prostitutku. Pak policistům popsala, jak fungoval gang, který ji prodal cizincům. Teď má veliký strach. Její zásadní svědectví chce slyšet soud, který právě případ rozsáhlého obchodu s děvčaty projednává. Dívka se bojí, že se jí příbuzní a známí ženy, které za organizování vývozu děvčat hrozí až dvanáct let vězení, budou mstít. Mnozí lidé zapojení do této sítě jsou na svobodě. Prostitutka je přesto odhodlána mluvit. Pod jiným jménem, tak, aby ji nikdo nepoznal. Podaří se jí vyhnout se odplatě těch, které "potopila"?

Soud jí dal fiktivní jméno Pavla Slavíková. Zatímco před jednací síní stojí početné příbuzenstvo obžalované ženy, slečnu "Slavíkovou" usazuje justiční stráž tajně v jedné z kanceláří na opačné straně ostravského krajského soudu.

"Svědkyně je tam v přítomnosti bezpečnostního tajemníka. Na monitoru vidí všechny osoby v jednací síni, které snímá kamera. Senát sleduje svědkyni na monitoru. Dorozumíváme se s ní mikrofonem s měniči hlasu, aby obžalovaná ani nikdo z přítomných nemohl identifikovat, o koho ve skutečnosti jde," popsala předsedkyně senátu Marie Slaná, jakým způsobem soud utajenou svědkyni vyslýchá.

Statut utajeného svědka přiznávají soudy osobám ve výjimečných případech, kdy je jejich výpověď nezbytná a zároveň se tím vystavují nebezpečí.

Dívka pod smyšleným jménem Slavíková toho má za sebou hodně. "Kristina Poláková se se mnou dohodla, že mě prodá za tisíc marek dvěma cizincům a já jim pak hned uteču. Jenže pak utéct nešlo," líčí svědkyně, která nejdříve dělala na ulici prostitutku.

Bylo jí tehdy sedmnáct. Popisuje, jak chodila do bytu Polákové v Ostravě-Mariánských Horách, který státní zástupce označuje za takzvané překladiště děvčat. Podle žaloby odtamtud dívky putovaly do severních Čech, Itálie, Německa a Nizozemska.

"Věděli, že nemám osmnáct. Nabídli mi, že mi zařídí pas s mojí fotkou," přenáší mikrofon do soudní síně změněný hlas dívky. S cizinci odjela z Ostravy do severních Čech.

"Jeden byl pořád se mnou. Utéct nešlo. Říkal, že peníze mi bude dávat, až když mu vydělám těch tisíc marek, které za mě dal. Zpočátku byl hodný, pak ne.
Napadal mě. Jednu dívku zbil," popisuje situaci v jednom ze severočeských erotických klubů, kam ji pasáci odvezli.

Tvrdí, že jí nakonec jistí lidé pomohli utéci. Odmítá říci kdo. Na některé otázky neodpovídá. Nechce říci, proč se rozhodla svědčit, ani kolik sama z prostituce získala. U některých otázek váhá. Přemítá, zda by ji z některého detailu nemohla Kristina Poláková poznat. Ta na lavici obžalovaných pozorně poslouchá.

Sama pětačtyřicetiletá Poláková účast na obchodu se ženami popírá. "Nesmysl. Dívky ke mně do bytu chodily. Jen tam seděly, spaly a jedly. Zajímaly se o práci v erotických podnicích, protože věděly, že moje známá tam dělá. Já jim říkala, že pro ně nemůžu nic udělat," tvrdí.

Její známí a příbuzní stojí ještě dlouho po výslechu u vchodu do soudní budovy. Čekají, zda utajená svědkyně nebude vycházet. O tom, zda přes všechna opatření vědí, o kterou z dívek jde, nechtějí mluvit. Nakonec odcházejí.

Mladá prostitutka má svůj velký den za sebou. Mnohé z jejích kolegyň nejsou tak odvážné. Ze sedmatřiceti předvolaných svědků devatenáct k soudu nepřišlo. Předsedkyně senátu proto proces odročuje.

Autor:


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

VIDEO: Policisté chytili ujíždějícího motorkáře, dostihli i opilce v autě

Motorkáře dopadli policisté až v poli s řepkou

Přesně dvanáct hodin po sobě pronásledovali pardubičtí policisté tento týden dva ujíždějící řidiče. Nejdříve v...

Muže obviněného z pořezání tenistky Kvitové poslal soud do vazby

Justiční stráž (ilustrační foto).

Muže obviněného z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově poslal soud do vazby. Za...

Chlapec před smluveným pěstním soubojem bodl soka, dostal podmínku

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

Pražský městský soud uložil podmíněný trest šestnáctiletému chlapci, který loni bodl do hrudníku o rok mladšího soka...

Najdete na iDNES.cz