Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prostituce: Praha je Bangkok střední Evropy

  8:43aktualizováno  8:43
Ačkoli razii, kterou před týdnem provedl Útvar pro odhalování organizovaného zločinu proti obchodu s homoprostitucí, vyhodnotila policie jako úspěšnou, pro prostituty se nic podstatného nezměnilo. "Mladistvé prostituty policisté vyslechli jako svědky a poté je normálně pustili domů," potvrdila mluvčí vyšetřovatelů Soňa Jindráková. Pro mnohé je však domovem ulice, většina z nich se tak opět vrátila k prostituci. "Nic jiného mi nezbývá. Je to sice zoufalý, ale tohle je pro mě jediná možnost, jak se uživit," řekl sedmnáctiletý prostitut, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Podle odborníků i policie nic nevyřeší ani případné vydání předběžného opatření k ústavní výchově.

Šéf městského centra sociálních služeb Miroslav Luczka poznamenal, že nejvhodnějším způsobem, který by pomohl problém prostituce vyřešit, je azylový či chráněný dům. "Tam by s nimi pracovali odborníci dlouhodobě. Dům by však neměl mít charakter ústavního zařízení," doplnil.

Z ústavů totiž podle jeho zkušeností prostituti dříve nebo později utečou. To potvrzuje i kriminalista Lubomír Fiala, který spolupracoval na odhalení gangu, jejž policisté před týdnem rozbili.

"Je to začarovaný kruh. Ulice je pro ně jediná obživa, ale hlavně tam jsou drogy. To jsou silné motivy k tomu, aby z ústavů utíkali," řekl Fiala.

Stejně se vyjádřila i státní zástupkyně Jana Dostálová, která se na případy homoprostitutů specializuje: "I když mají někteří prostituti ústavní léčbu nařízenou, utíkají."

Neměli by za chování svých dětí nést větší odpovědnost jejich rodiče?

Dostálová připouští, že teoreticky by rodiče bylo možné i stíhat. "Těžko se to však dokazuje. Ty děti si mohou homoprostitucí vydělávat odpoledne a rodiče o tom nemusí vědět. V nedávném případu Denninga, který do Čech jezdil kvůli dětské prostituci, bylo podezření, že rodiče z prostituce dětí profitovali," podotkla Dostálová.

Většina odborníků se tedy shoduje na tom, že možným východiskem z nynější alarmující situace je azylový dům. Tento nedostatek přiznal i primátorův náměstek Otto Kechner, který má na starosti sociální problematiku. "Městu chybí zařízení pro děti či mladé lidi, kteří se ocitli v nějaké krizi," konstatoval Kechner.

"V rámci reformy veřejné správy se rýsuje možnost převzít takzvaná střediska pro mládež. To jsou lůžková zařízení, která jsou na rozhraní diagnostického ústavu a dětských domovů. Určité středisko pro děti a mládež ve vypjatých situacích mít chceme," řekl Kechner a dodal, že by takové zařízení mělo mít asi dvacet lůžek.

"Budu pro městskou radu připravovat materiál, kde bychom rozšířili městské centrum sociálních služeb a prevence o toto středisko. To by sloužilo nejenom dětem a mládeži z ulice, ale bylo by i pro děti, které se dostanou do vypjatých situací, když jim například zemřou oba rodiče nebo když matka samoživitelka jde na nějakou komplikovanou operaci," doplnil Kechner.

Podle primátorova náměstka by takové zařízení mělo sloužit jen pro přechodný pobyt. "Problémem těchto zařízení je ovšem to, že klienti mají tendenci zůstat v takovém zařízení natrvalo. A to je chyba," dodal náměstek.

Policejní rada Lubomír Fiala, vedoucí oddělení problematiky mládeže a mravnosti policie České republiky, problém prostituce sleduje již více než dvacet let. V poslední době ho znepokojuje rostoucí počet homoprostitutů v Praze.

Sdružení Projekt šance v těchto dnech zveřejnilo alarmující zprávu o homoprostituci v Praze. Jak situaci hodnotí policie?

Klidně to mohu nazvat Bang- kokem střední Evropy. Odhadujeme, že se homoprostitucí v Praze živí zhruba patnáct set mladistvých, často nezletilých. Jejich počet nelze určit přesně, protože často migrují po celém městě, ale rozhodně stále roste.

Jaká klientela do metropole vůbec přijíždí ?

Jezdí sem cizinci především z Německa, z Velké Británie, Skandinávie a USA. Dokonce v zahraničí existují cestovní kanceláře se zaměřením na gaye, které zájemce informují o tom, kam v Praze jít a jaké služby jsou tam k dispozici. Bohatí cizinci si tady většinou založí homoklub. Za čtyři měsíce tohoto roku jsme odhalili několik gangů, většinou z Německa. Dopadli jsme však i jednoho Němce, který si natočil desítky třinácti- čtrnáctiletých chlapců a jejich obrázky potom prodával na webových stránkách.

Kolik homoklubů ve městě funguje?

Špičkových homoklubů je v Praze deset. Zákazníci si tam mohou vybrat z jakýchkoliv sexuálních praktik, jsou tam i bazény, sauny či masáže.

Proč se Praha stala v poslední době rájem homoprostituce?

Kluci jsou tu levní, hezcí a je jich tu hodně. Známe případy, kdy do metropole přijede v mercedesu Němec, který by si mohl koupit celý veřejný dům, ale raději si vyhledá prostituta na hlavním nádraží nebo na ulici, protože ho to "rajcuje". Na druhé straně - Praha je velkoměsto. Takže například kluk z Uherského Hradiště sem přijede proto, že se tu ztratí. V jeho městě by hned o jeho homoprostituci každý věděl. Anonymní Praha je tak pro něj ideálním místem. Ideálním i v tom směru, že prostituce u nás není trestným činem, takže policie nemůže v této věci nijak zasáhnout. Vždy to musí jít ruku v ruce s trestnou činností, ať už majetkovou či násilnou. Jinak jsme bezmocní. Musíme dokázat, že šlo o kuplířství.

A to je zřejmě složité.

Majitelé různých klubů prostituty jednoduše zastrašují a vyhrožují jim. Třeba řeknou, že to jsou dospělí lidé, takže to, co si tam dělají, je jejich věc. Nedávno se nám podařilo udělat úspěšnou razii v holešovické tržnici, ale to bylo na základě výpovědí zneužívaných.

Sociální pracovníci a streetworkeři mluví o tom, že policejní razie nic neřeší, naopak. Prostituti se rozprchnou po celém městě a jejich kontrola je potom nemožná ?

Souhlasím, že tyto nárazové akce mnoho nevyřeší. Jen do tohoto prostředí vneseme paniku, na chvíli tuto činnost potlačíme. Musíme prostě do rukou dostat zákon, který nám umožní konat. Policie by potom udělala mnohem víc. Prostituci nikdy úplně nezlikvidujete, protože ta bude do té doby, dokud bude zákazník, ale dala by se výrazně omezit, dostat do určitých kolejí.

Ve zprávě Projektu šance se hovoří i o tom, že policie rozprášila komunitu homoprostitutů na hlavním nádraží, takže ta ztratila možnost samoočisty....

Ta komunita je tam pořád. Špičkoví homoprostituti, kteří si za den dokážou vydělat i padesát tisíc korun, svou činnost provozují skrytě, ve svých bytech.

Takže nesouhlasíte s názorem, že většinu z nich k homoprostituci dohnalo zoufalství ?

Myslím, že to spíše souvisí s posunem životních hodnot. Jestliže se za homoprostituci lidé dříve styděli, dneska jsou homoprostituti takzvaně in. Vycházím z takové modelové situace. Finančně zajištěný mladík řekne svému kamarádovi, že se může mít bez práce jako on. Například za pětiminutový orální sex dostane dva tisíce dolarů. Potom už je to jako droga. Není úniku. Ale to je jejich věc. Pro společnost však začínají být nebezpeční ve chvíli, kdy o ně přestane být zájem, protože zestárli.

Co se v takové chvíli děje ?

Většinou začne dohazovat kšefty klientům, protože zná jazyky i prostředí, nebo prostě začne krást, páchat majetkovou či násilnou trestnou činnost.

Jaký osud většinou takového homoprostituta čeká ?

Nezletilé, kteří se zabývají jen prostitucí, posíláme do diagnostických ústavů, z kterých však často utíkají zpět na ulici, kde končí i ti zletilí. Chybí tu citelně nějaká instituce, kde by s takovými lidmi pracovali nejen sociální pracovníci, ale také terapeuti. Je to začarovaný kruh. Z ulice je prostě dostat nemůžeme.

Jak byste nynější situaci řešil?

Soustředil bych prostituci do určených domů, hotelů, erotických salonů jako beztrestnou činnost v rámci poskytování "služeb". Prostituci nabízenou na jiných místech bych trestal pokutou, vězením či zákazem pobytu v hlavním městě. Ovlivnili bychom tím i bezpečnost z hlediska lékařského. Navíc beztrestně provozována jako jedna ze služeb, by znamenala i efektivní přínos pro stát nebo region ve formě daní. Má to však i svá rizika, především by došlo k velkému konkurenčnímu boji. Právě jsme řešili případ v Praze 3, kdy jeden prostitut zavraždil jiného, protože mu bral kšefty. Svou roli totiž v takových případech hraje i finanční závist.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Vědci hledají cestu k Ohři pro německé vydry, aby se tu opět zabydlely

Vydra říční.

V Krušných horách začal velký vědecký projekt, který si klade za cíl zmapovat teritoria vydří populace. Chce pro ně...

Vnitro nemá jasno v tom, co chce policistům nakupovat, kritizuje ho NKÚ

(ilustrační snímek)

Ministerstvo vnitra neurčilo potřeby policie, což komplikuje nákup a obnovu policejního majetku. Problémem je i...

Kamencové jezero zvelebí další miliony, jeho rozvoj navrhnou architekti

Nové molo na Kamencovém jezeře je složené z dílců, které bude možné dle libosti...

Sedmnáct milionů korun investuje příští rok Chomutov do areálu Kamencového jezera, které je pro své složení vody s...Najdete na iDNES.cz