Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Britský soud potrestal Čechy, kteří nutili ženy z Liberecka k prostituci

  8:09aktualizováno  8:09
Jako oběti kuplířů skončily desítky dívek z Libereckého kraje. Přijely do Velké Británie s příslibem legální práce, byly ale znásilňovány a drženy ve veřejných domech. Rozsáhlý případ rozkrývali čeští a britští policisté. Hlavní aktéři dostali v Londýně vysoké tresty.
Po příjezdu byly dívky nuceny k prostituci a nelegálním sňatkům. Ilustrační foto

Po příjezdu byly dívky nuceny k prostituci a nelegálním sňatkům. Ilustrační foto | foto: Karel PešekMF DNES

Celý gang tvořily dvě rodiny občanů České republiky, které dlouhodobě žily v Londýně. Zlákané dívky byly většinou bez práce, vzdělání, neznaly cizí jazyky.

"Všechny, většinou dvacetileté dívky, chtěly změnit a zlepšit svůj životní styl pobytem a prací ve Spojeném království. Od rekrutů měly sice přislíbenou legální práci, po příjezdu ale byly nuceny k prostituci a nelegálním sňatkům," řekl krajský státní zástupce Radim Kadlček.

Rozsáhlou síť kuplířů začal Útvar pro odhalování organizovaného zločinu rozkrývat poté, co se na policii obrátili rodiče dívky, která se z Anglie nevrátila do určené doby.

Důkazy vedly od podezření z vydírání k podezření ze zvlášť závažného zločinu obchodování s lidmi.

"Celkem bylo bezpečně identifikováno přes padesát dívek, které se staly obětí kuplířů. U dalších šedesáti pěti obětí jsou známy jen jejich tváře z katalogu dívek zajištěného v počítači jednoho z pachatelů. Nepodařilo se ale ustanovit jejich totožnost. Pouze dvě z dívek měly předchozí zkušenost s prostitucí v České republice," řekl státní zástupce Kadlček.

Dívky byly znásilňovány a drženy ve veřejných domech v Londýně nebo v Gloucesteru. Druhý jmenovaný nabízí až hororovou souvislost. Patřil sériovým vrahům Fredovi a Rosemary Westovým, kteří v něm před 40 lety spáchali první vraždu osmileté dívky. Na svědomí mají celkem dvanáct vražd.

K prvnímu úderu policie došlo 14. července 2011. Do 30. září 2012 policisté zatkli celkem deset pachatelů. Na území České republiky policisté zadrželi tři, ostatní ve Spojeném království.

Souběžně běžely i domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků. Jednalo se o tři ženy a sedm mužů. Dvě Češky žily dlouhodobě ve Spojeném království, třetí žena byla Britka.

Ze sedmi mužů byli čtyři Češi, z toho tři byli zadrženi v Libereckém kraji. Za úkol měli zajišťovat nábor dívek v Česku. Dalším zadrženým zločincem byl Nigerijec, který dlouhodobě žil v Británii. Vlastnil a provozoval veřejné domy.

Pachatelé půjdou za mříže na desítky let

Zatčen byl i právník pákistánského původu, který v Británii zařizoval fingované svatby. Měly pomoci legalizovat pobyt lidí ze zemí mimo EU, hlavně z Indie a Pákistánu. Dalším zatčeným mužem byl Čech, co řídil prostituci ve Spojeném království.

Soud se všemi členy gangu probíhal v Londýně. První hlavní líčení se uskutečnilo v květnu až září 2012, zbylí pachatelé pak byli souzeni v dubnu až červenci 2013. Do té doby soud nepovoloval o případu informovat.

"Rekruty z ČR, kteří se přiznali, poslal soud do vězení na 3,5 roku. Další z rekrutů působících na území ČR však byl potrestán nepodmíněným trestem v trvání devíti roků, stejně jako jeho matka - hlava větve gangu. Hlava druhé větve gangu, Češka, byla potrestána nepodmíněným trestem jedenácti let, její syn pak trestem v trvání šesti roků. Další Čech byl potrestán trestem v trvání osmi let. Nigerijci byl uložen trest 7,5 roku. Britka byla potrestána trestem v trvání šesti roků," vyjmenoval státní zástupce Kadlček.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

Jižní Korea uvalila další sankce na severokorejské subjekty

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Jižní Korea uvalila sankce na dvacet dalších severokorejských subjektů a 12 jedinců. Informovala o tom agentura Jonhap....Najdete na iDNES.cz