Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proslulý terorista Vzteklý pes je opět zatčen

  11:53aktualizováno  11:53
Jeden z předních vůdců militantních formací severoirských protestantů, Johnny Adair, byl zatčen po několika dnech násilných střetů v Belfastu, vyvolaných soupeřením protestantských teroristických frakcí.
Adair zvaný "Vzteklý pes" skončil za mřížemi v roce 1995 za řízení nejvýznamnější protestantské bojové skupiny Bojovníci za svobodu Ulsteru (UFF). Minulý rok však byl propuštěn.
Velikonoční mírová dohoda o Ulsteru
10.dubna 1998 -
Představitelé osmi politických stran, zastupující znesvářené komunity katolíků a protestantů, uzavřeli na zámku Stormont poblíž Belfastu dohodu o uspořádání v Severním Irsku. Jejím základem je vytvoření regionálního shromáždění a smíšené rady sever-jih ze zástupců Irska a Severního Irska. Na základě této dohody byli postupně propouštěni teroristé z věznice Maze poblíž Belfastu.
31.července 1998 Irsko propustilo prvních šest vězněných členů IRA. Postupně bylo propuštěno z Maze na 360 teroristů. Velký rozruch způsobilo propuštění Michaela Stonea, obávaného člena hnutí Bojovníci za svobodu Ulsteru letos v červenci. Ten si v Maze odpykával 30letý trest za vraždu 6 katolíků. Začátkem srpna byli propuštěni téměř všichni zbývající teroristé. Maze má být do konce roku uzavřena.

V září minulého roku byl Adair propuštěn na speciální povolení z věznice Maze poblíž Belfastu poté, co si odpykal pět let z šestnáctiletého trestu. Adair byl mezi jedněmi z prvních teroristů, kteří byli z Maze propuštěni na základě velkopáteční mírové dohody z roku 1998. 

Adair byl z těch, kterým nebylo nikdy přímo dokázáno, že někoho osobně zastřelili; za mříže nakonec šel za řízení řady teroristických akcí hnutí Bojovníci za svobodu Ulsteru, při nichž zahynulo mnoho katolíků.

Výpravy "Vzteklého psa" a jeho společníků spočívaly v tom, že projížděli autem katolickými čtvrtěmi a stříleli na jim neznámé lidi sedící na terasách restaurací nebo na chodce. Na otázku deníku The Guardian v roce 1993, zda někdy vzal nějakého katolíka do auta, pětatřicetiletý Adair odpověděl, že "ano, ale jen mrtvého".

Mandelson chce zabránit eskalaci konfliktu
Zatčení Adaira předcházela schůzka britského ministra pro severní Irsko Petera Mandelsona s představiteli armády a policie o možnostech ukončení násilí v Severním Irsku. Mandelson sdělil, že poté, co ráno obdržel kompletní zprávu od bezpečnostních sil a policie, rozhodl se odebrat Adairovi speciální povolení. "Nikdy jsem se nijak netajil s tím, že bych nikdy neváhal zakročit tímto způsobem, a udělám to znovu, když to bude nutné. Absolutní prioritou je bezpečnost zdejších obyvatel a já nemíním dát svobodu někomu, kdo se ji rozhodne zneužívat," zdůraznil ministr.

"Nikomu nedovolím, aby stavěl své zájmy nad zájmy celé komunity. Lidé v Belfastu nemají nejmenší zájem žít ve strachu pod hrozbou teroristů a různých živlů, kteří si prostě jenom vyřizují svoje účty," varoval Mandelson v reakci na napjatou situaci v Belfastu, kterou vyvolalo násilí během sobotního festivalu zorganizovaným Sdružením na obranu Ulsteru (UDA) a vyvrcholilo pondělní vraždou dvou příslušníků protestantského tábora.

Jedním z nich byl Jackie Coulter, prominentní člen UDA a blízký Aiderův přítel, druhým byl Bobby Mahood, který v posledních letech spolupracoval s americkou zpravodajskou a televizní CNN. Od úterý opět hlídkují po dvou letech v ulicích severoirské metropole britští vojáci. 

Co je v pozadí násilí
Násilí je připisované nesvárům mezi militantními loajalistickými sekcemi – Bojovníci za svobodu Ulsteru (UFF) a Sdružením na obranu Ulsteru (UDA) na straně jedné a Sborem ulsterských bojovníků (UVF) na straně druhé.

Adair byl zatčen ve svém autě poblíž Shankill Road, známého protestantského centra, převezen na místní policejní stanici a poté dopraven vrtulníkem do věznice Maghaberry v oblasti Antrim severně od Belfastu.

Pomůže Aiderovo zatčení zastavit násilí v Belfastu?
Otázkou zůstává, zda Adairovo zatčení pomůže nějak vyřešit značně napjatou situaci v Belfastu. Zatímco stínový ministr pro Severní Irsko Andew MacKay si myslí, že Adairovo zatčení bude důrazným varováním pro druhé, kteří si by se chtěli do násilí zapojit, mnozí jsou přesvědčeni, že to jenom přilije do ohně tolik obávaného konfliktu místních militantních loajalistých uskupení.

Billy Hutchinson z Pokrokové unionistické strany, která má vazby s UVF tvrdí, že to celý konflikt jenom vyeskaluje. "Adairovo zatčení pouze celou situaci zhorší," prohlásil podobně John White z Ulsterské demokratické strany.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Najdete na iDNES.cz