Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proslulost tiskařů zařídil Melantrichův zeť

  10:26aktualizováno  10:26
Praha - Tiskařská tradice na Starém Městě pražském je bohatá a zajímavá, což dodnes připomínají i názvy některých zdejších ulic. Například v Melantrichově ulici stával dům Jiřího Melantricha z Aventýna, který zde v polovině 16. století založil tiskárnu. Tento dům však bohužel již neexistuje. K dokonalosti a proslulosti přivedl ve své době tuto tiskárnu Melantrichův zeť Daniel Adama z Veleslavína.

Knihy, které zde vznikaly, byly nejenom krásné, ale honosily se i dokonalou češtinou. Ta se stala dokonce vzorem pozdějším obrozencům.

Další dům na nároží Melantrichovy a Kožné ulice, který má domovní znamení U dvou zlatých medvědů, patřil jinému knihtiskaři. Tento dodnes zachovalý objekt byl postaven pro Jana Kosořského z Kosoře. Jiná tiskárna byla i nedaleko odtud v Železné ulici v domě U Goliáše.

Nejstarší tiskárna se nachází na Malém náměstí. V dosud stojícím domě U bílého lva byla knihtiskárna založena již koncem 15. století, přesně v roce 1487. Staroměstští měšťané Severýn Kramář, Jan Pytlík a další zde vydali kompletní text bible. Její poslední část byla vydána roku 1488 a je od té doby zvaná Biblí Pražskou.

V domě U železných dveří v Michalské ulici se už psala novější historie - nacházela se tu totiž řada redakcí různých novin a časopisů, a to zejména v 19. století. Rohový dům ulic Jalovcové a Husovy je opatřen pamětní deskou, která připomíná působení České expedice Václava Krameria, jenž koupil tento dům v roce 1806. Ale již dříve tu byla další tiskárna, podobně jako ve zrušeném kláštěře u svaté Anny. Tady působili Schönfeldové, vydavatelé Pražských poštovských novin. Známá byla i knihtiskárna v Klementinu, kde byl mimo jiné vydán i slavný Jungmannův slovník.

Vycházku nazvanou Tiskařské tradice na Starém Městě - osobnost Jiřího Melantricha a Daniela Adama z Veleslavína - pořádá Pražská informační služba v sobotu 25. srpna. Sraz je ve 14.00 hodin před domem U Melantrichů v Melantrichově ulici. Vstup 30 Kč.

Program dalších procházek v tomto týdnu:

úterý 21. srpna - Hrabalova zeď v Libni
Vzpomínka na významného spisovatele. Vycházka je spojena s prohlídkou okolí. Sraz v 15.00 hodin před Divadlem pod Palmovkou v Zenklově ulici 35 v Praze 8 - výstup metra B Palmovka. Vstup 30 Kč.

středa 22. srpna - Z Břevnova do Střešoviček
Sraz v 15.00 hodin na stanici tramvají číslo 1, 2 a 18 Větrník. Vstup 30 Kč.

neděle 26. srpna - Sláva barokní Čechie - Svátky baroka
Společná prohlídka výstavy. Sraz v 10.00 hodin před Valdštejnskou jízdárnou. Vstup 30 Kč + vstupné na výstavu - platí vstupenka z minulých akcí.

neděle 26. srpna - Staroměstská radnice
Celková prohlídka objektu - kaple, sály, věž. V případě předem neoznámené primátorské akce nelze prohlídku uskutečnit. Sraz ve 14.30 před objektem. Vstup 30 Kč + snížené vstupné do objektu 20 Kč.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Voliči na Trutnovsku vloží dva lístky do jediné obálky. Hrozí zmatky

Volební hlasování.

Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku se v případě konání druhého kola odehrají ve stejné době jako volba hlavy...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...

Umělý kloub pro psa, potkan v narkóze. Lidé na péči o svá zvířata nešetří

Veterinářka léčí nemocného psa.

Výdaje tuzemských domácností za veterinární služby pro domácí zvířata vzrostly od roku 2009 do loňska o 21 procent....Najdete na iDNES.cz