Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proslulost tiskařů zařídil Melantrichův zeť

  10:26aktualizováno  10:26
Praha - Tiskařská tradice na Starém Městě pražském je bohatá a zajímavá, což dodnes připomínají i názvy některých zdejších ulic. Například v Melantrichově ulici stával dům Jiřího Melantricha z Aventýna, který zde v polovině 16. století založil tiskárnu. Tento dům však bohužel již neexistuje. K dokonalosti a proslulosti přivedl ve své době tuto tiskárnu Melantrichův zeť Daniel Adama z Veleslavína.

Knihy, které zde vznikaly, byly nejenom krásné, ale honosily se i dokonalou češtinou. Ta se stala dokonce vzorem pozdějším obrozencům.

Další dům na nároží Melantrichovy a Kožné ulice, který má domovní znamení U dvou zlatých medvědů, patřil jinému knihtiskaři. Tento dodnes zachovalý objekt byl postaven pro Jana Kosořského z Kosoře. Jiná tiskárna byla i nedaleko odtud v Železné ulici v domě U Goliáše.

Nejstarší tiskárna se nachází na Malém náměstí. V dosud stojícím domě U bílého lva byla knihtiskárna založena již koncem 15. století, přesně v roce 1487. Staroměstští měšťané Severýn Kramář, Jan Pytlík a další zde vydali kompletní text bible. Její poslední část byla vydána roku 1488 a je od té doby zvaná Biblí Pražskou.

V domě U železných dveří v Michalské ulici se už psala novější historie - nacházela se tu totiž řada redakcí různých novin a časopisů, a to zejména v 19. století. Rohový dům ulic Jalovcové a Husovy je opatřen pamětní deskou, která připomíná působení České expedice Václava Krameria, jenž koupil tento dům v roce 1806. Ale již dříve tu byla další tiskárna, podobně jako ve zrušeném kláštěře u svaté Anny. Tady působili Schönfeldové, vydavatelé Pražských poštovských novin. Známá byla i knihtiskárna v Klementinu, kde byl mimo jiné vydán i slavný Jungmannův slovník.

Vycházku nazvanou Tiskařské tradice na Starém Městě - osobnost Jiřího Melantricha a Daniela Adama z Veleslavína - pořádá Pražská informační služba v sobotu 25. srpna. Sraz je ve 14.00 hodin před domem U Melantrichů v Melantrichově ulici. Vstup 30 Kč.

Program dalších procházek v tomto týdnu:

úterý 21. srpna - Hrabalova zeď v Libni
Vzpomínka na významného spisovatele. Vycházka je spojena s prohlídkou okolí. Sraz v 15.00 hodin před Divadlem pod Palmovkou v Zenklově ulici 35 v Praze 8 - výstup metra B Palmovka. Vstup 30 Kč.

středa 22. srpna - Z Břevnova do Střešoviček
Sraz v 15.00 hodin na stanici tramvají číslo 1, 2 a 18 Větrník. Vstup 30 Kč.

neděle 26. srpna - Sláva barokní Čechie - Svátky baroka
Společná prohlídka výstavy. Sraz v 10.00 hodin před Valdštejnskou jízdárnou. Vstup 30 Kč + vstupné na výstavu - platí vstupenka z minulých akcí.

neděle 26. srpna - Staroměstská radnice
Celková prohlídka objektu - kaple, sály, věž. V případě předem neoznámené primátorské akce nelze prohlídku uskutečnit. Sraz ve 14.30 před objektem. Vstup 30 Kč + snížené vstupné do objektu 20 Kč.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Zdejší Vietnamce v Rozstřelu přiblíží lektorka češtiny s přezdívkou Zuzka

(Ilustrační snímek)

Podle březnového průzkumu CVVM jsou Vietnamci v Česku oblíbení nejvíce od začátku šetření v roce 2013. Život vietnamské...

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

Nemocnice lépe zvládají důstojné umírání, odborníky ale platí bídně

Domácí péče (ilustrační snímek)

Paliativní péče, která těžce nemocným zlepšuje kvalitu konce života, se v Česku potýká s nedostatkem pracovníků i peněz...

Najdete na iDNES.cz