Proslulé hoaxy, které pobláznily svět

  13:34aktualizováno  1. září 8:50

Poplašné zprávy mohou nabývat různých, a někdy až bizarních podob. A nejde přitom o nic nového. Fámy, mýty a všelijaké děsivé pověsti si lidé vyprávějí odnepaměti. Ale teprve s nástupem klasických a později elektronických médií se otevřel prostor pro skutečně masové šíření. Pojďme tedy nahlédnout do historie košatého fenoménu jménem hoax.

Mimozemská invaze

Na začátek se vrátíme do třicátých let 20. století. Na konci října roku 1938 totiž zaútočili mimozemšťané v New Jersey a vyvolali paniku po celém New Yorku. Nevěříte? A přece sugestivní rozhlasové vysílání o marťanské invazi přesvědčilo o reálné hrozbě obyvatele napříč Amerikou, řada z nich uprchla ze svých domovů a řada dalších se začala připravovat na ozbrojený odpor proti invazi. V některých zdrojích se mluví až o milionu posluchačů, kteří podlehli strachu a hysterii.

Přestože bylo vysílání uvedeno jako rozhlasová adaptace knihy Válka světů a v jejím průběhu bylo několikrát zmíněno, že se jedná o fikci, řadu lidí skutečně zmátla. Byla totiž koncipována jako běžné vysílání a tak bylo snadné upozornění přeslechnout. A tak mezi běžnými předpověďmi počasí a hudebními bloky začaly probleskovat zprávy o pádu meteoritů v New Jersey, následovaly dramatické scény objevení mimozemského vetřelce a „živá“ spojení s armádními jednotkami, čelícími invazi v marném boji. Došlo i na evakuační výzvy a zprávy o tisících uprchlíků, ucpávajících cesty.

Samotný autor hry Orson Welles se druhý den za šíření poplašných zpráv omluvil na tiskové konferenci. Řekl mimo jiné, že ani jeho, ani nikoho z rádia nenapadlo, že by je mohli posluchači vzít skutečně vážně. A přestože hra řadu lidí vyděsila, dramatický popis milionů hysterických posluchačů je spíše než cokoli jiného mýtem, vzniklým na titulních stránkách senzacechtivých novin.

Záznam pořadu si můžete poslechnout zde (anglicky):


 

Turista na World Trade Center

Viděli jsme tisíce fotografií týkajících se útoků na Světové obchodní centrum z 11. září 2001. Z téhle jedné vám ale zamrazí. Je na ní turista, který se nechal vyfotit na vrcholu věže jen pár vteřin před osudným nárazem letadla. Fotoaparát nebyl jako zázrakem zničen a nalezli jej v troskách..

Tak zhruba s takovým popiskem se začala šířit tato fotografie brzy po jedenáctém září a brzy si jí po emailu přeposílaly miliony lidí. Není divu. Zachycuje nezadržitelně se blížící výjimečně dramatický okamžik, o němž jeho hlavní aktér nemá ani potuchy.

Nicméně záhy se objevily i kritické hlasy, zpochybňující pravost fotografie. Leckomu se nezdálo, že by kamera mohla přežít takový pád. Zpochybňováno bylo oblečení muže, přespříliš teplé na den, kdy nebyla zima. Pak se ukázalo, že letadlo na fotografii se blíží ze severu, zatímco ve skutečnosti byla věž zasažena z jihu. A v neposlední řadě se jedná o jiný typ letadla (Boeing 757), než které skutečně do věže narazilo (Boeing 767).

Konečným důkazem se stal objev originální fotografie letadla, použité k fotomontáži.  Jejím autorem je Jonathan Derden.

Samotný hoax se stal terčem nespočtu vtipů a parodií.

Nabíječka z cibule

Samostatnou kategorií jsou hoaxy technologické. V jednom z nejpopulárnějších jste se mohli dozvědět, že hudební přehrávač Ipod se dá snadno nabíjet za pomoci cibule, nápoje Gatorade a šroubováku. Nakonec, podívejte se sami.

Jak prosté, že. Propíchnout cibuli, namočit do energetického nápoje zvládne přece každý. Jestli ale chcete jásat nad geniálním objevem výroby elektrického proudu, zpomalte. Svůj přehrávač takhle opravdu nenabijete.

Zajímavé je, že video se rozšířilo rychlostí blesku i přesto, že v popisu je přiznání jeho tvůrců, že jde jen o parodii ( k dnešnímu dni má přes 10 milionů shlédnutí ).

Hoax se nakonec stal natolik proslulým, že se jeho ověření věnovali i televizní bořiči mýtů.

Autor:


ROZSTŘEL: Serena to neustála, měla se omluvit, řekl Štěpánek

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Romové nechtějí jít debatovat do ČT o Zemanovi, bojí se provokací

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

V posledních dnech museli Romové čelit řadě urážlivých výroků ze strany prezidenta Miloše Zemana o tom, že nepracují a...

Stovky lidí dostaly po skandálu s platy v BBC přidáno

Přes 300 zaměstnanců BBC dostalo v posledním roce přidáno. Plat se jim zvýšil po stížnostech podaných pomocí systému,...

Od října je mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková

kpt. Magdalena Dvořáková - královna festivalu NATO

Novou mluvčí generálního štábu je od začátku října plukovnice Magdalena Dvořáková. Sdělil to Jiří Caletka z tiskového...Najdete na iDNES.cz