Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prosinec byl skoupý na slunce, za celý měsíc svítilo jen 29 hodin

  11:00aktualizováno  12:09
Prosinec přinesl kupy sněhu a silné mrazy, zato se sluncem šetřil. Za celý měsíc svítilo průměrně jen 29 hodin. V Doksech u Máchova jezera měli zamračeno téměř neustále, paprsky se tu prodraly skrz mraky jen na šest hodin za celý měsíc. Naopak nejdéle osluněno bylo Slezsko.
Zima na Lysé hoře v Beskydech.

Zima na Lysé hoře v Beskydech. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Prosinec přinesl do České republiky ladovskou zimu. Srážek bylo v úhrnu více, než je v toto období zvykem. Naopak teploty byly podprůměrné.

"Ani jedna meteorologická stanice neukázala v průměrné měsíční teplotě vzduchu kladnou odchylku, prakticky všechny ukazovaly o 4 až 5 stupňů méně, než je dlouhodobý prosincový normál," uvedl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

K nejstudenějšímu období patřil první a poslední prosincový týden. To se teploty od dlouhodobého normálu lišily i o 8 až 11 stupňů. "Morava byla i díky oblevě o něco teplejší, tyto stanice vykazují za celý prosinec odchylku -3,8 stupně," doplnil mluvčí s tím, že žádný jiný měsíc v roce 2010 se tak teplotně neodchýlil od dlouhodobých průměrů.

PROSINEC A SNÍH

Také srážkově byl prosinec vydatný. "Pokud vezmeme v úvahu celé území České republiky, pak v prosinci bylo 22 dnů se srážkami a průměrný srážkový úhrn na území ČR je 53 milimetrů," uvedl mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

V Čechách sněžilo více než na Moravě. Celkově spadlo v prosinci 117 procent dlouhodobého průměrného úhrnu srážek.

"Jak se zdá, česká zima je sice oproti předchozím rokům poněkud studenější a sněhově bohatší, ale nejedná se o nějaký extrémní výkyv. Průměrné roční i prosincové teploty na českých meteorologických stanicích od druhé poloviny 19. století skutečně postupně vzrůstají," vzkázal meteorolog.

Více sluníčka měli ve Slezsku a na Moravě

Poslední měsíc loňského roku přinesl i další zvláštnost: byl velice skoupý na sluneční svit. Svítilo v průměru pouhých 29 hodin za celý měsíc. Podle Dvořáka jde o nízkou hodnotu. Například na prosinec 2008 připadlo průměrně 46 hodin slunečního svitu, v prosinci 2006, kdy byla velmi mírná zima, to bylo 52 hodin.

Nejméně bylo slunce viditelné na obloze v Doksech u Máchova jezera. "Tam byl za celý prosinec sluneční svit jen necelých šest hodin. Nejlépe na tom byla Opava se 62 hodinami slunečního svitu, Slezsko bylo tentokrát nejdéle osluněno," dodal Dvořák.

Více slunce než jinde si užili i v Ostravě (55 hodin), v Jeseníku (50 hodin), na Churáňově (49 hodin) nebo v Kuchařovicích na Znojemsku (46 hodin). Nad Prahou i Brnem svítilo slunce srovnatelně, lidé se z něj mohli v prosinci těšit asi 30 hodin. Hůř na tom byli v Chebu (18 hodin), Ústí nad Labem (11 hodin) nebo v Rokytnici nad Jizerou (7 hodin).

"Obecně se dá říct, že více svítilo ve Slezsku, na Moravě a na horách, kde sluníčku pomohlo typické zimní inverzní počasí," míní Dvořák

Málo slunce může způsobit psychické potíže

Málo sluníčka a pošmourné počasí podle psycholožky Jitky Douchové negativně ovlivňuje lidskou psychiku, navíc vyvolává pocit, že se zima vleče a trvá mnohem déle.

"Na prvním místě vyvolává nedostatek světla pocit únavy, protože světlo a slunce je nositelem pozitivní nálady, optimismu," uvedla Douchová s tím, že u citlivějších lidí může málo sluníčka vyvolat i depresi. Psycholožka radí se na toto období "naprogramovat."

"Spíš, než únik do teplých krajin, kde návrat bývá ještě bolestnější, pomáhá kompenzace. Měli bychom využít pozitiva, která toto období přináší. Přesný recept ale neexistuje, oblíbené činnosti jsou individuální. Zatímco v létě jsme více venku a sportujeme, v zimě více čteme a nedostatek světla nahrazujme kulturou či jinými činnostmi, které nám to pošmourno rozjasní," poradila Douchová.

Počasí V Evropě

Na Kypru si užívali průměrnou prosincovou teplotu 16,2 stupně. Ve Finsku a u Bílého moře měla prosincová průměrná teplota opačné znaménko - minus 16 stupňů.
Srážkově nejbohatší bylo černomořské pobřeží Balkánu a Turecka, dále také Skotsko a oblast kolem Moskvy.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasíHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš nese na Hrad demisi, druhý pokus má jistý. Čeká se na sjezd ČSSD

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Po 43 dnech v úřadu podává zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinese na Hrad prezidentu...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz