Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Propusťte Zemana

  21:55aktualizováno  21:55
Zeman má pravdu. Velké množství Rakušanů vítalo nacismus. Sudetští Němci v obrovském měřítku dali přednost nacionálnímu socialismu Hitlera před nacionální demokracií Čechů. Pod Čechy čekal je sice život národnostní menšiny v cizojazyčném státě, ale také život svobodných občanů. Pod Hitlerem svobodu neměli, dočkali se války, zločinů, vysídlení a vraždění. Pravdu má i Haider. Velké množství Čechů pomáhalo zatáhnout ruský komunismus do Evropy. Čtyřicet let mu Češi sloužili.

Nikde v Evropě se komunismus nedočkal takové podpory. Zapustil kořeny, z nichž dodnes vyrážejí pěkná kvítka. Co si ty dva nárůdky chtějí vyčítat? K čemu jim ty dvě pravdy jsou? K boji přeci. Z každé složité skutečnosti lze vyškubnout úryvek, který se jeví jako kus poctivé pravdy. A který se také hodí jako klacek.

S takovými kousíčky pravd vždy bojovně mávali hitlerovci, stalinčíci, fašističtí vlastenci a jiná populistická chamraď. Je to výhodné: mít pravdu a klacek v ruce k tomu. Kdo chce zrušit mezinárodní porozumění, mír, klid, komunikaci mezi státy a národy, nasadí vždy do debaty takové pravdy. Spolu s požadavky a nároky na odstranění křivd - skutečných či domnělých.

Moudrý talmud tuto praxi shrnul do lapidární poučky: kde je pravda, tam je i válka.
Haider a Zeman jdou tímto směrem. Rozněcují svými pravdivými úryvky nenávist k nepříteli: Čechům a Rakušanům. O žádné pravdy o postnacismu či postkomunismu ani o elektrárnu v Temelíně jim nejde. Očerněním nepřítele chtějí získat lásku spoluobčanů. A možná, nepodceňujme, že obě jejich hrbaté duše se takto srdnatě chtějí samy sobě jevit.

Nebudu zbaběle mlčet, chlubí se Zeman. Nejde však o odvahu. Hulvátstvím posiluje to horší na Rakousku i na Češích. Zeman prudce ze dne na den otočil českou zahraniční politiku. Od smlouvání pravidel, od dohod a hledání vzájemných ústupků přikročil k siláckému pokřiku.

Od obvyklých a vyzkoušených dohadovacích praktik demokracie přistoupil k orientálním manýrám. Od politických polotónů k politice klacku. Poškozuje vlastní zemi. Opatřuje jí pověst extremistického Hulvátova. Dvě země žene do konfrontace - v té či oné podobě. Jeho vláda nemá k takové politice žádný mandát.

Socialisté s ní nešli do voleb, nemají ji v programu a do minulého týdne ji ani nepraktikovali. Nenabízely ji na politickém trhu ani jiné strany. Zeman chce z politiky za půl roku odejít. Ať tedy jde hned.

Parlament by mu měl rozhodování usnadnit a jeho menšinovou vládu bez okolků propustit. Důvod k tomu je vážný. Zeman sám od sebe, svými proslulými ústy, jako nějaký panovník, otáčí stát k zatuchlému šovinismu. Ospravedlnit ho nemůže to, že Haider dělá totéž. Haidera ať odmítají či neodmítají Rakušané.

Vydrželi už i prezidenta s nacistickou minulostí. Třeba vydrží i Haidera.
Náš problém je jiný: není žádný důvod držet v čele vlády bojovníka, který i přes hranice nadává do idiotů. Zeman posadil českou politiku na rozcestí: buďto nedůtklivý provinční Hulvátov, nebo sebevědomá a vlídná evropská země. Je třeba si vybrat.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanecké kluby hovoří před hlasováním o důvěře vládě

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Sledujte přímý přenos z Poslanecké sněmovny, kde poslanecké kluby hovoří před jednáním dolní komory, která dnes bude...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z evropských dotací

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP v úterý odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z...

Najdete na iDNES.cz