Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Propojí se trať ze Slavonic do Fratres?

  11:40aktualizováno  11:40
Telč - Propojení regionální trati ze Slavonic do rakouského Fratres se již několikrát zablýsklo na lepší časy. Teď se ale zdá, že se zastáncům jejího znovuobnovení podařilo k cíli udělat konkrétní krok - o obnově trati už začala oficiální jednání. V rakouském Waidhofenu an der Thaya se na prvním zasedání sešli přestavitelé vlád obou zemí, zástupců jejich ministerstev dopravy, a představitelé rakouských a českých drah, a také obou regionů, kudy trať vede.

Českou stranu zastupoval senátor a starosta města Telče Václav Jehlička, Rakousko reprezentoval národní rada parlamentu Rakouské republiky a starosta města Kautzen Erwin Hornek. "Myslím, že šance na obnovu trati je nyní skutečně větší, protože se nám konečně podařilo dostat k jednacímu stolu představitele spolkových rakouských drah i rakouské spolkové ministerstvo dopravy, které zatím stálo stranou jakýchkoli aktivit ohledně obnovení trati," řekl Jehlička.

Nejbližším úkolem, který si účastníci schůzky vytyčili, je vypracování podkladů pro aktualizaci tzv. studie proveditelnosti, na jejímž základě bude poté možné spočítat, kolik bude obnova tratě a její opětovné zprovoznění stát. Studie vznikla již v roce 1996  - tehdy však zůstala pouze dokumentem na papíře.

Jednání ve Waidhofenu zorganizovala francouzská společnost Connex, která se zabývá provozováním meziměstské a regionální dopravy v patnácti zemích světa a provozuje například také omnibusovou dopravu v Ostravě. Společnost hodlá být provozovatelem trati a přislíbila, že do poloviny července studii proveditelnosti zaktualizuje.

Experti jsou ve spekulacích o finanční náročnosti projektu prozatím opatrní. "Potřebná částka se nyní příliš dobře odhadnout nedá: z naší strany jde asi o patnáct milionů korun na propojení a šedesát milionů korun na rekonstrukci trati Slavonice - Kostelec. Na rakouské straně by propojení a dovybudování tratě však stálo téměř 200 milionů šilinků - což je už dost slušná částka," řekl zástupce ministerstva dopravy a spojů Július Lovás.

Na rakouské straně je třeba znovu vybudovat zcela zlikvidovanou trať o délce přibližně šesti kilometrů, na české straně jde asi o šest set metrů. Součástí obnovy by měla být také rekonstrukce trati mezi Slavonicemi a Kostelcem tak, aby trať mohla v budoucnosti sloužit osobní i nákladní dopravě - především přepravě dřeva.

Lovás upozornil, že financování z české strany budou provázet problémy. "Jsme vázáni loňským usnesením vlády, kterým se ukládá minimalizovat výstavbu nových hraničních přechodů, pokud se týče financování. Nicméně nějakou částku by zřejmě kromě regionálních zdrojů bylo možné získat z fondů Evropské unie Phare a Interreg," řekl Lovás.

Další jednání pracovní skupiny by se mělo uskutečnit počátkem září ve Slavonicích.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Další z rubriky

Expert na ochranu osobních údajů v Rozstřelu vysvětlí nejasnosti o GDPR

(Ilustrační snímek)

GDPR vstupuje v platnost už tento pátek. Koho se nové předpisy nejvíce dotknou a jaké jsou největší mýty, které se o...

Ať lidé za zneužití záchranky platí, navrhuje ministerstvo zdravotnictví

Ilustrační snímek

Odstraňování klíštěte, stahování snubního prstenu z oteklého prstu, vyjmutí zhnisaného piercingu, kašel vydávaný za...

Babiše jmenuji premiérem bez ohledu na referendum ČSSD, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman při vystoupení na Žofínském fóru (23. 5. 2018)

Prezident Miloš Zeman jmenuje šéfa ANO Andreje Babiše bez ohledu na to, zda ČSSD ve svém referendum schválí vládu s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz