Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proplácení poplatků se plošně měnit nebude. I když se to vnitru nelíbí

  20:01aktualizováno  20:01
Ministerstvu vnitra se nelíbí, jak kraje proplácejí svým obyvatelům zdravotnické poplatky. Se čtyřmi kraji už ministr zahájil správní řízení, dalším šesti řízení hrozí. Žádné převratné změny v systému se ale nechystají.

Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Ministerstvo vnitra počátkem ledna zahájilo správní řízení kvůli proplácení zdravotnických poplatků se čtyřmi kraji - Zlínským, Jihočeským, Ústeckým a Královéhradeckým. V těchto krajích je podle vnitra proplácení poplatků v rozporu se zákonem. V žádném z nich ale ke změně nedošlo. - čtěte Pecinovo ministerstvo bude kvůli poplatkům popotahovat čtyři kraje

SPRÁVNÍ ŘÍZENÍ

- trvat by mělo 30 dnů (zákon umožňuje dvojnásobek), na konci je vydáno rozhodnutí o pozastavení výkonu dozorovacích usnesení

- kraje mohou proti rozhodnutí podat takzvaný rozklad, řešila by ho rozkladová komise ministerstva

- po nabytí právní moci a uplynutí lhůty pro nápravu podává ministerstvo žalobu u správních soudů na zrušení usnesení krajských orgánů

Zdroj: Ministerstvo vnitra

"Náš postup je zcela v pořádku a žádný zákon neporušujeme. Pro naše pacienty se tedy nic nemění a mohou i nadále žádat kraj o poskytnutí daru," řekla Jana Třešňáková, krajská radní Královéhradeckého kraje pro oblast zdravotnictví. V loňském roce zaplatil kraj za pacienty více než 40 milionů korun, především to bylo za seniory a rodiče dětí.

Změny neplánuje ani Ústecký kraj. "V pondělí bude zasedat mimořádné zastupitelstvo. Rada mu doporučila podat kompetenční žalobu," sdělila iDNES.cz mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. To znamená, že by se přerušilo správní řízení do doby, než kompetenční soud rozhodne, jestli ministerstvo vnitra má právo zasahovat do způsobu, jakým kraj proplácení řeší. "Jinak se změna neplánuje," dodala Hanáčková.

"Pozastavení platnosti usnesení krajského zastupitelstva ministerstvem vnitra bychom respektovali. Podnikneme ale další kroky a nevylučuji, že se případně obrátíme na soud," sdělila krajská radní Zlínského kraje pro oblast zdravotnictví Hana Příleská.

Postup nezmění ani Jihočeský kraj. "Jsme přesvědčeni, že náš postup, který jsme v Jihočeském kraji zvolili, je v souladu se zákonem," uvedl hejtman Jiří Zimola z ČSSD. "Pro nás jsou poplatky od začátku zcela nepřijatelné. Dáváme přednost jejich zrušení na centrální úrovni, a pokud nebude toto zrušení dosaženo, podporujeme setrvání současného modelu," podpořil jej zastupitel Luboš Dvořák z klubu KSČM.

Šest krajů má ultimátum do pondělí

Dalších šest krajů dostalo od ministerstva do 1. února lhůtu k nápravě. Pokud tak neučiní, chce s nimi vnitro zahájit správní řízení. Ke změnám ale přistoupily jen dva kraje.

V kraji Vysočina dosud pacienti podepisovali darovací smlouvu a peníze jim byly okamžitě vráceny přímo ve zdravotnických zařízeních, od února budou muset darovací smlouvu vyplnit a poslat kraji.

V osmi jihomoravských nemocnicích se praxe odpouštění zdravotnických poplatků změní od března. Na hejtmanství nyní hledají vhodný model. Zatím to vypadá, že pacienti dostanou nově slevu na lécích.

Ve Středočeském kraji se zatím nic měnit nebude, změně se zde ale úplně nebrání. "Zatím zůstává všechno v zajetých kolejích, neplánujeme žádné změny," sdělila iDNES.cz mluvčí kraje Berill Mascheková a dodala, že pokud by to kraji někdo uložil, přešlo by se zřejmě na systém, který funguje už v nemocnicích. Pacientům neposkytuje dar kraj, od nemocnice dostávají slevový kupon.

Moravskoslezský kraj proplácí regulační poplatky i nadále na základě trojstranných dohod mezi pacientem, nemocnicí a krajem. Změny systému podle krajské mluvčí Šárky Vlčkové zatím nechystá.

Podle mluvčího Libereckého kraje je zde do voleb vyčleněno deset milionů. "Po volbách čekáme změny na celostátní úrovni," odpověděl mluvčí Jiří Langer na otázku, zda se chystá změna systém proplácení.

Podobná je situace v Pardubickém kraji. "Podle našeho právního rozboru systém úhrady regulačních poplatků není v rozporu s českými zákony. Naopak striktně postupujeme podle práva. Vyčkáme, jaké další kroky ministerstvo v této věci učiní. Pardubický kraj bude i nadále pokračovat v dosavadním systému úhrad," řekl poradce hejtmana Martin Netolický.

Za vzor je dávána Plzeň

Ve zbylých třech regionech je problémů nejméně. Systém proplácení poplatků v Plzeňském kraji dává ministr vnitra Martin Pecina ostatním krajům za vzor. V ostatních krajích ke změnám sami přistoupili.

Pochvalu si vysloužil Olomoucký kraj. Pacient zde musí zaplatit a zpětně požádat o dar. Peníze se mu vrátí poštou nebo na účet. Pochvaly si však moc neváží. "Pan ministr nemá pravdu, nicméně budeme pokračovat touto formou, která je méně problematická pro naše kritiky," uvedl náměstek hejtmana Michael Fischer.

Od 1. ledna se proplácí poplatky jinak i v Karlovarském kraji. Zdravotnické zařízení vydá pacientovi doklad o zaplacení poplatku a pacient vyplní žádost s údaji, kam chce zaplacenou částku nechat poslat.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Na adventní akci Prahy 10 předváděli medvěda, starosta mluví o týrání

Vystoupení medvěda na Kubánském náměstí.

Na adventní akci Prahy 10 v sobotu předváděli krotitelé živého medvěda, což na sociálních sítích vyvolalo vlnu nevole....

Firma vyhodila na skládku sporáky, dostala milionovou pokutu

Skládka odpadu v Žabčicích.

Pokutu ve výši jeden milion korun dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) společnost Purum. Ta v Osečné...

Chlapec přišel o mámu i babičku. Lidé založili sbírku, poslali mu miliony

Malý Martínek na snímku ještě v náruči své maminky

Tříletý chlapec ztratil v jednom okamžiku mámu i babičku. Ujala se ho sice jeho čtyřiadvacetiletá teta, ale okolí se...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz