Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proplácení poplatků brzy skončí. ČSSD ustupuje od svého velkého hitu

  13:24aktualizováno  22:50
Pacienti si i v krajích budou muset platit u lékaře sami. Podle šéfa asociace krajů Michala Haška, musí všechny kraje do 21. června jasně říci, že proplácení zdravotnických poplatků buď zastaví, nebo je proplácet všude, na což ale nejsou peníze. Fakticky to znamená konec proplácení poplatků, což hned oznámil Moravskoslezský kraj.

"Kraj nemá na proplácení poplatků peníze, musíme proto zvolit tuto variantu" informoval hejtman Jaroslav Palas. Projednat to ještě musí rada i zastupitelstvo kraje.

"Jsem přesvědčen, že touto cestou půjdou i ostatní kraje. Není v silách jejich rozpočtů, aby poplatky proplácely všem pacientům. Moravskoslezský kraj je schopen proplácet je formou daru pouze pacientům osmi krajských nemocnic," řekl Palas. Dodal, že za tyto pacienty kraj loni zaplatil 29 milionů korun, letos už téměř šest milionů Kč.

Hejtmani se dohodli na společném postupu

Na postupu, jak pokračovat ohledně poplatků, se dohodlo předsednictvo ČSSD po jednání špiček strany s hejtmany. Hlavním argumentem bylo doporučení Evropské komise, která označila proplácení poplatků v krajských nemocnicích a lékárnách za diskriminační.

Úplný ústup od proplácení poplatků se sociální demokraté rozhodli tak trochu "zamaskovat". "Nechám zpracovat analýzu, co by znamenalo proplácení poplatků ve všech nemocnicích, a pak se v našem kraji rozhodneme," řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek. Zdůraznil, že to bude na krajském zastupitelstvu, kde má jen jeden hlas.

"Není důvod, aby pokračovalo proplácení poplatků," řekl iDNES.cz místopředseda strany Zdeněk Škromach po jednání grémia strany a ještě před tím, než to ČSSD oficiálně zveřejnila. Podle Škomacha řekli jasné slovo voliči tím, jak ve volbách hlasovali.

Radko Martínek pak v průběhu jednání předsednictva sociální demokracie upřesnil, že kraje přestanou poplatky ve svých nemocnicích a lékárnách hradit nejpozději koncem června.

Podle politologa Zdeňka Zbořila ČSSD jinou možnost, než poplatky zrušit, v podstatě nemá. "Proti poplatkům stojí rozhodnutí soudů, přání Evropské komise i voličů, kteří dali ČSSD malou podporu," řekl Zbořil. Jeden ze členů předsednictva sociální demokracie iDNES.cz potvrdil, že právě názor Evropské komise byl rozhodující.

Podle Škromacha se ČSSD přesto i v novém volebním období pokusí v parlamentu předložit další vlastní návrh na zrušení poplatků. Bude tak chtít otestovat hlavně postoj nové strany v parlamentu - Věcí veřejných.

Poplatky vyšly kraje už na více než půl miliardy

Kraje už za vracení zdravotnických poplatků pacientům utratily přes 600 milionů korun. Nejvíc peněz loni vydal Středočeský kraj, a to 80,3 milionu korun. Pro letošek mají připraveno kraje dalších zhruba tři sta milionů.

To, že by proplácení poplatků kraji vedených sociálními demokraty mohlo skončit, připustil už den po volbách hejtman Středočeského kraje David Rath. Uvedl, že pokud bude vláda pravicová, kraje zřejmě budou muset couvnout (více o jeho postoji čtěte tady).

Proplácení poplatků hned v pondělí po volbách zrušil Pardubický kraj. Loni ho poplatky stály přes 34 milionů korun. Rozhodli o tom radní na mimořádném jednání (více o zrušení poplatků v Pardubickém kraji čtěte tady). Rath si pak iDNES.cz postěžoval, že rozhodnutí Pardubického kraje postavilo ostatní hejtmany tak trochu před hotovou věc.

Podle Evropské komise by kraje buď měly proplácet poplatky všem, anebo nikomu, jinak jde o nepovolenou veřejnou podporu. Na úhradu poplatků všem ale kraje nemají. Pokud nyní přestanou poplatky ve svých zařízeních za lidi hradit, komise by nemusela zahájit správní řízení.

poplatky a proplácení

Zdravotnické poplatky začaly kraje platit za pacienty loni v únoru. Zvolily různé způsoby proplácení - někde pacient podepíše darovací smlouvu a poplatek neplatí, jinde zaplatí a kraj mu peníze až na základě vyplněné žádosti proplatí zpětně.

Liší se i hrazené poplatky, někde hradí kraj všechny poplatky - za ošetření u lékaře, recept, hospitalizaci nebo ošetření na pohotovosti, jinde jen některé.

Ministerstvo vnitra kvůli proplácení zahájilo s kraji správní řízení. Podle vnitra je tento postup v rozporu se zákonem o veřejném zdravotním pojištění.

Regulační poplatky zavedl bývalý ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven. Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeny jsou děti do 18 let. Snížil se jim navíc ochranný limit z 5 tisíc korun na 2 500 korun, stejně jako lidem nad 65 let.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...



USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...



Další z rubriky

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?



Najdete na iDNES.cz