Stát pomůže radnicím, zaplatí veškeré náklady na pohřby opuštěných lidí

  1:05aktualizováno  1:05
Stát pomůže obecní úřadům, které si nevědí rady s ostatky opuštěných lidí. Samotnou kremaci sice proplácí stát, peníze na uložení nebo rozptýlení popela už ovšem musejí obce hledat ve svém rozpočtu. Na některých obecních úřadech pak dokonce ostatky dlouho leží. Ministerstvo pro místní rozvoj slibuje, že sociální pohřby zaplatí.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Náklady na sociální pohřby lidí, kteří zemřou bez dědiců a nikdo se o ně nepostará, stát proplácí obcím už 14 let. Až dosud se to však netýkalo peněz, které radnice vynakládaly na uložení urny do společného hrobového místa nebo rozptýlení popela. To se od listopadu změní a obce dostanou proplaceny veškeré výdaje. Ministerstvo pro místní rozvoj tak chce zamezit tomu, aby urny s popelem dlouhodobě ležely na obecních úřadech, což se příčí pietě i hygieně.

„Pro obce je to dobrá zpráva. Zatím nám stát proplácel jen kremaci, zato nakládání s popelem už nikoho nezajímalo. Pokud nám ale zákon o pohřebnictví ukládá důstojně provést pietu, musíme skončit až tehdy, kdy po člověku nic nezbude,“ míní šéf správního odboru jihlavského magistrátu Jan Vystrčil.

Právě z Jihlavy vzešel podnět, který Ministerstvo pro místní rozvoj akceptovalo. Na nelogičnost současné praxe upozornila místní matrikářka Věra Kadlecová. Když obec třeba zaplatila pohřeb zapřísáhlého katolíka do země, který je minimálně dvakrát dražší než kremace, stát ho proplatil celý. Při kremaci, která u sociálního pohřbu přijde zhruba na deset tisíc, však obce musely uložení urny nebo rozptyl uhradit ze svého rozpočtu. Byť šlo většinou o výdaj do pětistovky, matrikářka získala podporu jihlavské radnice.

Rodiny se rozvolňují, sociálních pohřbů přibývá

„Podnět jsme na začátku roku poslali na Ministerstvo pro místní rozvoj, jenže zpočátku bylo ticho po pěšině. Mám radost, že to nakonec vyšlo,“ dodal Vystrčil.

Sociálních pohřbů totiž stále přibývá a zdaleka nejde jen o bezdomovce. Lidé se více než dříve dostávají do dluhů, navíc vztahy v rodinách se rozvolňují. „Možná je to i svědectvím o jisté proměně hodnot. Dřív byl pohřeb první věc, na kterou se šetřilo,“ dodává Vystrčil.

Rostoucí trend potvrzuje i Tomáš Kotrlý z Ministerstva pro místní rozvoj. Podle něj se nyní v Česku uskuteční ročně zhruba 1 300 sociálních pohřbů. Před pár lety jich byla polovina.

Zatímco rodina svému blízkému pohřeb vypravit nemusí, obec z této povinnosti nikdo nevyváže. Podle poznatků radnic toho začínají lidé v poslední době využívat. Rodina třeba nevypraví pohřeb, aby ušetřila, a pak si přijde na obec za poloviční peníze vyzvednout pouze urnu.

„Ve stanovisku, které jsme umístili na naše webové stránky, obcím doporučujeme, aby urny ze sociálních pohřbů ukládaly do obecního společného hrobového místa na veřejném pohřebišti, popřípadě formou vsypu nebo rozptylu,“ dodává Tomáš Kotrlý. Od listopadu bude stačit, když zástupce obce přiloží k žádosti na odbor rozvoje a strategie regionální politiky doklad o účelně vynaložených nákladech. A stát mu peníze vrátí. Pokud zemřelý vlastnil nějaký majetek, obec se s nárokem může přihlásit do dědického řízení.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Další z rubriky

Pražské metro by mohlo vést i do Středočeského kraje a jezdit bez řidiče

Finální vizualizace řešení interiéru stanice metra Písnice na trase D (9/2014).

S plány na stavbu nové trasy D pražského metra přicházejí i další nápady, kam by se mohlo metro dále rozšiřovat. Nová...

Co bylo příčinou krachu komunistů ve volbách, odpoví v Rozstřelu Skála

Neúspěšný kandidát na post šéfa KSČM Josef Skála přichází na oslavy Dne...

Jak bude KSČM reagovat na neúspěch v letošních volbách? Co neúspěch zapříčinilo, co udělali špatně v předvolebních...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz