Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Propadají se další silnice a chodníky

  0:01aktualizováno  0:01
Praha - Voda už z pražských ulic dávno opadla, stále se však propadají další a další silnice a chodníky. Nikdo si stále není jistý, jaké škody záplavy na komunikacích způsobily. Dosud se také neví, jak porušené silnice ovlivní statiku domů. Nejhorší situace je podle očekávání v Karlíně, o moc lépe na tom není ani Praha 7 a Praha 1, jižní okraj hlavního města nevyjímaje. Mnohé komunikace se budou muset budovat znovu nejen na povrchu, ale bude vyžadovat i úpravy kanalizace v podzemí.

S měřením statiky komunikací v Praze 8 pomohou odborníci ze Švýcarska, kteří s sebou přivezou další sonarové přístroje. Speciální technikou se proměřují a mapují propady a kaverny, které vznikají při ústupu povodně.

"Přijíždějí i další odborníci z Čech. Nemůžeme vyloučit, že propady budou dál působit na statiku domů. Zatím se tak díkybohu neděje," řekl ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček. Osobní vozidla mohou do zóny A jezdit každý večer od 17 do 21 hodin.

Záplavy narušily také statiku několika ulic v Praze 1 a nábřežních zdí na pravém břehu Vltavy. Kvůli opravám komunikací bude patrně nutné některé ulice pro automobilový provoz částečné uzavřít.

"Dopravu na Starém Městě nebude možné obnovit, dokud nebudou vyklizeny všechny zatopené sklepy. Opravy statiky ulic mohou dopravní omezení prodloužit. Všude, kde se nad kanalizací provádějí rentgenová měření, zjišťujeme veliké kaverny," uvedl starosta první městské části Jan Bürgermeister.

Nebezpečí propadu komunikace hrozí například v Kaprově, Pařížské a Klimentské ulici, na Smetanově nábřeží a v ulici Na Františku.

Škody na Starém Městě, které způsobila zvednutá hladina spodních vod, jsou zřetelné. Na Malé Straně je podle starosty kromě nefunkčních trafostanic překvapivě málo škod na sítích. "Vědělo se, že napětí mezi hladinou řeky a úrovní města nezaplněného vodou přinesou problémy. Měření objevila nad kanalizací četné kaverny o objemu až třicet metrů krychlových," dodal Bürgermeister.

Povodeň v Praze 1 narušila statiku pouze dvou domů. Praskat začal známý dům U stoleté báby na Kampě. Statik ještě nerozhodl, zda bude podepřen. U domu ve Stárkově ulici číslo 4 se vytvořila kaverna a objekt začal sedat. Jeho pohyb se už zastavil. Rozvodněná Vltava zalila v Praze 1 řadu míst, někde do výšky několika metrů.

Jen na Malé Straně poškodila 150 domů, v petrské čtvrti přibližně 50 domů a na Starém Městě zalila zhruba 500 suterénů a sklepů. Přesto podle starosty ani jedna z památek po stavební stránce neutrpěla a narušena nebyla ani statika budov.

Podle náměstka pro dopravu Martina Hejla bude propadů přibývat. "Zveřejníme co nejdříve mapku nového dopravního režimu v postižených částech," dodal.

Také na Zbraslav mohou od pátku vjíždět jen místní obyvatelé, záchranáři a městská hromadná doprava. Pro ostatní auta je oblast uzavřena.

Nejen holešovická tržnice vypadá jako skládka. I na ostatních vytopených místech se kupí odpad, ke kterému lidé přihazují i další nepotřebné věci. Dobrovolníků je však málo, a tak kupy harampádí zůstávají dlouho na ulicích. (25. srpna 2002)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz