Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pronájem? Soutěž není třeba

  9:38aktualizováno  9:38
Praha - Přes půl roku trvalo Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, než zaujal konečné stanovisko ke způsobu, jakým město vloni pronajalo rozsáhlý objekt v Celetné ulici číslo 29. Ačkoli se vedení úřadu ještě v lednu zdálo, že město chybilo, když hledalo investora a nájemce, aniž vypsalo veřejnou obchodní soutěž a zakázalo městu s domem nakládat, po několika měsících zcela obrátilo.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže dospěl definitivně k názoru, že zákon o zadávání veřejných zakázek se v tomto případě na město nevztahoval. Odpovědný městský radní Filip Dvořák (ODS) je po tomto výsledku spokojený. "Jsme rádi, že se potvrdilo, že jsme postupovali korektně," uvedl pro ČTK Dvořák.

K antimonopolnímu úřadu se odvolala společnost PGC, která se soutěže na pronájem domu rovněž zúčastnila. Přitom byla a je přesvědčena, že o vítězi bylo rozhodnuto předem a podle neprůhledných kritérií.

Město vybralo jako vítěze společnost Copa, za níž stojí v Praze již dobře známý švýcarský podnikatel Sebastian Pawlowski. Copa mimo jiné nabídla za padesátiletý  pronájem domu v Celetné o 127 milionů méně, než PGC.

Představitelé města se nyní radují z verdiktu úřadu, ale ještě není jisté, zda jim radost vydrží dlouho. Pronájmem se totiž bude zabývat i soud, u něhož PGC podala žalobu. Nájemní smlouva mezi Pawlowským a městem je podle ní neplatná.

"Čekáme, kdy bude nařízeno první stání. Myslíme si, že rozhodnutí úřadu pro nás bude v soudním řízením důležitým nástrojem," domnívá se radní Dvořák. Pokud magistrát soud vyhraje, bude prý od společnosti PGC žádat náhradu škody.

Zástupci města tvrdí, že nebylo jeho povinností vypisovat veřejnou obchodní soutěž, právníci, kteří nejsou na městu nijak závislí, ovšem tvrdí  pravý opak. Poukazují na to, že zákon o zadávání veřejných zakázek výslovně uváděl, že veřejnou zakázkou je rovněž nájem nebytových prostor. Tento bod byl při poslední novelizaci zákona loni v létě vypuštěn, nicméně v době, kdy město soutěž vypisovalo, platil.

Do jaké míry ovlivnila rozhodnutí antimonopolního úřadu skutečnost, že počátkem března se jeho předseda Josef Bednář sešel s primátorem Janem Kaslem (ODS) a o výběrových řízeních na pronájmy hovořili, lze jen spekulovat.

Kdyby však úřad nezměnil stanovisko, ocitlo by se město v ošemetné situaci. Několikaleté přehlížení zákona určujícího pravidla veřejných soutěží by mu mohlo přinést řadu stížností od ne- úspěšných účastníků jiných soutěží, jež byly vypsány od roku 1994 do loňského července.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Výstava nahých těl, smrt pasažérky letadla a hlavička roku

Lektor sebeobrany se bránil zatčení v centru Prahy

Záběry z výstavy skutečných nahých žen, která trvala pouhých 12 hodin, patří spolu s autentickými záběry z letu, při...

Svět slaví Den země, letos patří boji proti plastovým odpadům

Na pláž nemusíte nosit kartáček

Den Země, který se od roku 1971 slaví 22. dubna, je v letošním roce zaměřený na celosvětové znečištění přírody plasty....

Začátek týdne proprší, teploty budou až k víkendu stále klesat

(Ilustrační snímek)

Po víkendových vedrech nastane v pondělí mírné ochlazení a odpoledne déšť na většině území. Teploty se budou držet...

Najdete na iDNES.cz