Čeští muži se v zaměstnání necítí komfortně, nemají čas na rodinu

  0:05aktualizováno  0:05
Každá doba lidi nutila ladit rodinný život s kariérou, ta dnešní ale o hodně víc. Nejméně pětina lidí kvůli práci svou rodinu šidí. Konflikt pracovního a rodinného života je nyní realitou pro větší počet mužů než žen. Ženy zase pracují více přesčas, a to často bez odměny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Muži si stále ve větší míře vyčítají, že v důsledku svých pracovních povinností nemají na rodinu zdaleka tolik času, kolik by si představovali.

České matky nemají kvůli práci dost času na rodinu, víc dřou jen Mexičanky

Velké téma sladění práce a rodinného života se většinou řeší v souvislosti s ženami. Vznikají zkrácené úvazky, sdílená pracovní místa nebo dětské skupiny, aby matky neztrácely kontakt s oborem. Dosud ale nikdo příliš neřešil, jestli se cítí komfortně otcové. Až renomovaný výzkum Proměny české společnosti ukazuje, že nikoli, píší Lidové noviny, které na výzkum upozornily jako první.

Pětina dospělých v posledním roce zmeškala kvůli svému současnému zaměstnání rodinnou událost, u mužů se to děje častěji než u žen. Mužů se tak vyslovilo 23 procent, žen 17 procent, ukázal průzkum.

„V posledním roce více mužů zmeškalo rodinnou událost kvůli práci, zkrátili si kvůli rodině pracovní dobu nebo odmítli pracovat přesčas. Alespoň částečné vysvětlení se skrývá v delší pracovní době mužů, která se prodlužuje, pokud jsou v rodině děti mladší 18 let a zároveň tak rostou nároky na čas a energii ze strany rodiny,“ uvedl jeden z nejvýznamnějších výzkumů české společnosti v historii. 

Přesčasy bez odměny

Dalším velkým problémem jsou přesčasy. V důsledku pracovních povinností není více než čtvrtina dospělých schopna dělat práci, kterou obvykle dělají v domácnosti. Pracovní doba delší než devět hodin denně znatelně zvyšuje riziko toho, že práce bude zasahovat do rodinného života. Výzkum dokazuje, že lidé jsou méně spokojeni se svou prací, pokud jim zasahuje do času, který by měli trávit s rodinou.

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Pracovat přesčas kvůli rodině odmítlo v posledním roce 17 procent dospělých pracujících obvykle 46 a více hodin týdně, zatímco mezi lidmi pracujícími 40 hodin týdně to bylo 11 procent. Aby si na rodinné povinnosti udělali čas zkrátilo si pracovní dobu 21 procent mužů a 10 procent žen.

„Podle průzkumu jsou odpracované přesčasy častěji propláceny mužům než ženám. Téměř polovině žen nejsou propláceny nikdy, mezi muži k této situaci dochází ve 33 procentech,“ uvedl výzkum. Nerovné podmínky spojené se společenskou rolí mužů a žen se snaží odbourat projekt Rovná odměna, který zaštiťuje ministerstvo práce.

„Dospělí mají týdně pouze 37 hodin volného času. Ženy si ve volném čase přejí mít více času samy pro sebe. Mužům naopak chybí více času pro rodinu,“ přinesla poznatek studie.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Na Pustevnách se letos nebude lyžovat, není voda na zasněžování

Lyžaři i snowboardisté si letos na Pustevnách nezajezdí.

Kvůli nízkým srážkám má stále více sjezdovek v Moravskoslezském kraji problém se zasněžováním, chybí jim voda. Pro...

Babiš rozděluje společnost, ale zlepšil výběr daní, ukázal průzkum

Tisková konference ohledně kauzy Čapího hnízda a vyjádření Babiše mladšího (15....

Agentura Median provedla průzkum, který hodnotí vnímání osobnosti Andreje Babiše veřejností. Nejvíce negativně podle...

Končící rada schválila půlmiliardové opravy. Byly v plánu, říká starosta

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radní Prahy 3 týden před ustavujícím zastupitelstvem schválili dvě veřejné zakázky v hodnotě téměř půl miliardy korun....

Najdete na iDNES.cz