Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prokop: Praha jako evropská kulturní metropole roku 2000 obstála

  16:13aktualizováno  16:13
Praha - Projekt Praha - Evropské město kultury neskončí podle šéfa jejího organizačního štábu Michala Prokopa prodělkem. "Akcí bylo na čtyři sta a podle předběžných hospodářských výsledků se dá s velkou pravděpodobností říci, že neskončíme deficitem," řekl Prokop. Připustil nicméně, že zejména zpočátku neměla akce mezi Pražany valný ohlas. "Kdyby titul dostalo jiné české město, myslím, že by identifikace jeho obyvatel s touto myšlenkou byla větší, než tomu bylo u Pražanů," uvedl k tomu.

Přesto si myslí, že se zejména ve druhé polovině roku 2000 podařilo zájem vyvolat a veřejné mínění připoutat. "Například v Brně by za to ale dali duši - veřejnost i radnice by si toho považovala víc," poznamenal.

"Protože je kulturním centrem a má tolik aktivit, je Praha hrdopyšná na svou kulturu - a má mít na co; a tak právě vyvolání většího zájmu o kulturu v Praze ze strany veřejnosti bylo nejtěžší. Pražané se totiž těžko identifikují s heslem nebo s novou věcí, kterou považují za samozřejmou," domnívá se Prokop.

Michal Prokop, ředitel společnosti Praha - Evropské město kultury, si myslí, že Praha evroským kulturním centrem byla před rokem 2000 a bude jím i po něm. Organizátoři aktivit spojených s čestným titulem Evropské město kultury roku 2000, propůjčeným české metropoli Evropskou unií, nechtěli podle Prokopa Prahu změnit. Jen se pokusili v "magickém roce" pod jedním heslem koncentrovat veškerý organizační, tvůrčí a ekonomický potenciál a udělat z pražské kultury "smysluplný celek, který překročí běžnou roztříštěnost".

Prokop doufá, že i po roce 2000 zůstanou nejen nově otevřené stálé sbírky národních institucí a dvě nová muzea, ale také některé nové tradice, jako například festival WOMAD či festival pouličního divadla. Byl by také rád, aby pokračovala divadelní loď bratří Formanů - podle něj asi nejznámější a nejúspěšnější projekt Prahy 2000.

"Pokusili jsme se posvítit na to, co je zde nejlepší, vytvořit z toho systém a něco z toho nabídnout i pro příští kulturní život," uvedl ředitel obecně prospěšné společnosti. "V Praze byla řada mimořádných věcí, které se neopakují, ale pokusili jsme se vytipovat nové tradice nebo nastartovat nové instituce. Pokusili jsme se na ně upozornit radu zastupitelstva a různými apelačními dopisy upozorňujeme na projekty, které bychom byli rádi, kdyby se v Praze zachovaly," řekl Prokop.

Spolu s Prahou nesla titul města Avignon, Bergen, Boloňa, Brusel, Helsinky, Krakov, Reykjavík a Santiago de Compostela.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Najdete na iDNES.cz