Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proklínaný Miroslav Šlouf se začal hájit: Jsem jen oběť

  9:54aktualizováno  9:54
Šlouf nám prohrál volby. Tato věta zaznívá v ČSSD po debaklu v krajských i senátních volbách docela často. Šéf premiérových poradců, jehož jméno je spojeno s řadou afér, se pro některé členy strany stal prototypem mocipána, kterého je lepší ve straně nemít. "Kandidatura pana Šloufa nám ve volbách rozhodně nepřispěla," řekl například Stanislav Gross. Šloufovu kandidaturu na senátora kritizovali i vicepremiéři Vladimír Špidla a Pavel Mertlík.

Poradce Petry Buzkové Martin Profant v rozhovoru pro týdeník Respekt uvedl: "Šloufův veřejný obraz je symbolem všech zdejších negativ: korupčních vztahů, násilnické formy vládnutí, bezohlednosti administrativy vůči občanovi, prostě toho, s čím se musí ČSSD nějak vypořádat, pokud má dostat ještě další politickou šanci."

Dosud zdrženlivý Šlouf se však najednou rozhodl, že to tak nenechá: v sobotu při uzavřeném zasedání ústředního výboru prohlásil, že se stal obětí mediální kampaně, kterou si vysvětluje tím, že při úspěších vlády se protivníci ČSSD logicky zaměřují na premiérovo okolí. "Prohře nedávám jiný význam, než že jsem smutný," pronesl Šlouf.

To, že se Šloufova řeč jako jediná dostala na veřejnost, je zásluha místopředsedy Senátu a Šloufova přítele Ivana Havlíčka, který s namnoženým projevem obcházel v předsálí novináře. Šlouf v projevu mimo jiné řekl, že se může každému podívat do očí.

To je v ostrém kontrastu s tím, že se dosud novinářům spíš vyhýbal a vzkazoval jim, že s nimi nebude mluvit. Stalo se to i minulý týden, kdy se ho MF DNES ptala na jeho napojení na H-Systém. Nekomentoval ani ověřené informace, že se svým synem byli před několika lety mrtvými dušemi v soukromé firmě, že jej bývalý šéf Škody Plzeň obvinil z převzetí třímilionového daru pro sociální demokracii, že akce Olovo vznikla ve sboru premiérových poradců s jeho souhlasem, že bývalý ministr dopravy oznámil, že Šlouf nemístně zasahoval do výběrových řízení. "Byl bych velmi rád, kdyby byl premiér schopen vzít vážně ty názory, které se i tady ozvaly, že je třeba vyvodit závěry z toho, že veřejné mínění dalo jasně najevo svůj názor na pana Šloufa," řekl v sobotu poslanec Lubomír Zaorálek.

A co Zeman? Na konkrétní otázku, zda diskuse uvnitř ČSSD jej přece jen nepřiměje k propuštění Šloufa z Úřadu vlády, odpověděl: "Znovu konstatuji, že pokud pan Šlouf kandidoval jako senátor, pak kandidoval na vlastní riziko a toto riziko si nese každý ve volebním boji."

NEJSEM KRISTUS ANI HAJZL

(Co také řekl Šlouf ústřednímu výboru)

"Mohl bych samozřejmě vzít vinu za náš volební neúspěch převážně na sebe. Já sice jsem pokřtěn, ale nejsem věřící. Takže nečekám, že by mi to někdo tam nahoře vynahradil. Takže Kristus ze mě zřejmě nebude."

"Chci všechny ujistit, že já se k žádnému odchodu ze strany nechystám. Až příliš mi leží na srdci náš osud. Až příliš se mi nelíbí pozice strany vykreslovaná jako jakási bradavice zleva přilepená na politickém středu. ... My prostě musíme komunisty zahnat až na levý okraj a všechno zleva až ke středu obsadit. "

"Pane Zaorálku, neomdlívej tady. Zvedni svůj prapor, jestli vůbec nějaký máš, a pojď diskutovat o tom, co bude a jak na to. A nevzkazuj mi přes noviny."

"Postavili obraz darebáka, zločince, hajzla. To není můj obraz a já ho musím rozbít. Je to pro mě lidsky nepřijatelné. Budu se dál dívat všem do očí."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

První den nové vlády. Budoucí ministři ráno položili věnec k Masarykovu hrobu

Andrej Babiš v Lánech (13. prosince 2017)

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne jmenuje novou vládu. A Andrej Babiš poté povede první zasedání nového kabinetu...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz