Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Projev Václava Klause v Evropském parlamentu 5.12. 2001

  12:04aktualizováno  12:04
Dámy a pánové, je pro nás potěšením tady být. Děkuji vám, že jste nás pozvali a dali nám tuto možnost vyjádřit naše názory. Diskutujeme zde o budoucnosti Evropské unie, diskutujeme o budoucí mezivládní konferenci. Ale neměli bychom zapomínat, že se scházíme právě v době desátého výročí Maastrichtu, klíčového momentu dějin evropské integrace.

A zdá se mi, že je načase zhodnotit ten radikální krok, radikální posun, který byl tehdy v Evropě podniknut, a založit naše uvažování o budoucnosti na analýze minulosti. A otázka je, zda bychom měli pokračovat podle linií iniciovaných v Maastrichtu, nebo říci, že to stačí, a zastavit se ve vývoji evropské integrace.

A moje odpověď na takovou otázku je relativně jasná a jednoduchá. Myslím, že musíme zastavit pohyb od mezivládního přístupu k nadnárodnímu. Zdá se mi, že musíme začít obracet některé trendy a tendence poslední dekády. Jestli se nemýlím, je v tomto ohledu v Evropě rostoucí tendence, je tu rostoucí konsensus  - pokud pečlivě nasloucháme hlasům kolem nás. Zdá se mi, že je třeba respektovat parlamentní demokracii ve všech našich zemích a suverenitu členských zemí. Zdá se mi, že je nezbytné zachovat úlohu národních parlamentů, a ne automaticky přenášet rozhodovací moc a posilovat úlohu Evropského parlamentu.

Zdá se mi nezbytné, aby příští mezivládní konference zastavila plíživé, plíživé, tiché sjednocování kontinentu, a formulovala, ať již prostřednictvím kvaziústavních dokumentů nebo jiným způsobem, konečný cíl evropského integračního procesu.  Máme před sebou návrh společného prohlášení. Chtěl bych přednést dva návrhy pro dodatky.

Zdá se mi, že je čas přestat zneužívat tragické události 11. září pro plíživou europeizaci politiky vnitřní bezpečnosti a obranné a bezpečnostní politiky, protože se mi zdá, že je zapotřebí hledat skutečné příčiny a skutečné kořeny terorismu a násilí v nynějším světě. A jsem naprosto přesvědčen, že skutečné kořeny jsou v antiliberálních, antidemokratických, antitržních, antikapitalistických, antiamerických pozicích a ideologiích, které vidíme kolem sebe.

V této souvislosti navrhuji vynechat poslední odstavec na straně jedna a nenavrhuji alternativní znění, protože si jsem jist, že by bylo velmi obtížné najít společnou pozici v tomto směru. Ale jsem přesvědčen, že poslední odstavec na straně jedna je chybný a není nutný.

Můj druhý návrh se vztahuje k bodu pět na straně dvě. Nemohu podpořit posun k rozšiřování většinového hlasování v EU. To je otázka posledních dvou řádek bodu pět na stránce dvě. Ještě k mé pozici stran většinové volby. Myslím, že je tu non sequitur (jedno neplyne z druhého - pozn. ČTK), díváte-li se na formulaci věty, že tu není vůbec žádná spojitost mezi procedurami většinového rozhodování a legitimitou EU. Je to nelogické, mezi těmito dvěma věcmi není žádná spojitost. Naopak, je-li více většinového hlasování, je zřejmě méně legitimity EU.

To jsou mé dva návrhy pro změny ve společném prohlášení naší skupiny.

A závěrem si myslím, že je mnoho věcí pro seriózní diskusi. Pro seriózní diskusi zde a pro seriózní diskusi s lidmi v našich zemích, kteří nám dali mandát, abychom zde byli a cestovali do Bruselu a vyjadřovali zde naše názory. A zdá se mi, že v tomto ohledu Evropský parlament má velmi jedinečnou a nezastupitelnou úlohu.

Přeji si, paní předsedkyně, aby Evropský parlament skutečně zastupoval lidi v Evropě, a doufám, že Evropský parlament v tom bude pokračovat v budoucnosti stále víc a více.

(neoficiální překlad ze zvukového záznamu)

Autor:


ZPRÁVY: Rozhodnutí Ústavního soudu zpozdí další vlny EET, zrušilo části zákonaHlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....Najdete na iDNES.cz