Prezident Si Ťin-pching (vpravou) si potřásl rukou s nově zvolený premiérem Li

Prezident Si Ťin-pching (vpravou) si potřásl rukou s nově zvolený premiérem Li Kche-čchiangem. | foto: Reuters

Nový čínský prezident posílí armádu, aby byla schopná „vyhrát bitvy“

  • 4
Čínský prezident Si Ťin-pching bude usilovat o velkou obnovu svého národa a v této souvislosti se chce zasadit o to, aby se zlepšil stav tamní armády. Prezident to řekl ve svém prvním vystoupení od jmenování do úřadu.

Prezident chce posílit armádu, aby byla schopna "vyhrát bitvy". Neřekl ale, co tím myslí. Čína teď ale vede s Japonskem spor o malé ostrůvky ve Východočínském moři.

Si Ťin-pching v zákonodárném sboru také poznamenal, že Čína bude pokračovat v budování socialismu, ovšem takového, který vyhovuje jí samotné.  Hodlá se při tom zaměřit na boj s korupcí a na podporu hospodářského růstu, prioritou jsou ale výdaje na sociální zabezpečení a snižování rozdílů v příjmech.

"Rezolutně musíme odmítnout formalismus, byrokracii, hedonismus a marnotratnost. Rezolutně musíme bojovat proti korupci a dalším formám nepatřičného jednání, ať už v jakékoli podobě," řekl prezident ve svém prvním vystoupení od jmenování do úřadu. Občané podle něj očekávají lepší život a vedení země si nemůže dovolit ve svém snažení polevit.

Snaha mít efektivní vládu reaguje právě na případy korupce, které se v posledních letech dostaly na veřejnost. Nová politická reprezentace, která se v Číně obměňuje každých deset let, chce tedy snížit rozdíly mezi elitou, která je v menšině, a zbytkem společnosti. Většina Číňanů se totiž stále počítá mezi chudé.

Prezident členy Všečínského shromáždění vyzval, aby se zasadili o lepší budoucnost, kterou nazval splněním čínského snu. Podobné výzvy jsou motivem jeho proslovů už od loňského listopadu, kdy se stal předsedou Komunistické strany Číny. Zatím ale neřekl, jaký význam tato slova přesně mají a co jimi zamýšlí.

Nový premiér plánuje hospodářský růst 7,5 procenta ročně

Na tiskové konferenci promluvil i nový čínský premiér Li Kche-čchiang. Ten se vedle korupce zaměřil i na ekonomiku a řekl, že hlavním úkolem je udržet vysoké tempo růstu. Země ale podle něj musí být připravena i na případné negativní dopady hospodářského útlumu ve světě a ty pak řešit s chladnou hlavou.

"Abychom dosáhli cílů, které jsme si vytyčili do roku 2020, budeme muset dosahovat hospodářského růstu tempem 7,5 procenta ročně. To nebude snadné, máme pro to ale příznivé podmínky a obrovský potenciál v domácí poptávce," řekl premiér. "Klíčová bude transformace ekonomiky," dodal. Peking už dříve avizoval, že transformace má zajistit růst domácí poptávky, aby Čína už nebyla tolik závislá na výkyvech globální ekonomiky.

Premiér zareagoval i na nedávná obvinění, že Čína je zdrojem hackerských útoků. "To je celosvětový problém, Čína sama je terčem takových útoků," řekl premiér, jehož citovala agentura Reuters. "Já myslím, že bychom se neměli bezdůvodně obviňovat, měli bychom naopak prakticky spolupracovat, a přispět tak k větší bezpečnosti v kybernetickém prostoru," řekl. Čínu jako častý zdroj hackerských útoků nedávno označily Spojené státy.

Čína je nejlidnatější zemí světa a má druhou největší ekonomiku na světě. V současné době je to jediná významná země, jejíž hospodářství dál zažívá silný rozmach, byť slabší, než v předchozích letech. Loni se hrubý domácí produkt Číny zvýšil o 7,8 procenta, což bylo nejpomalejší tempo za posledních 13 let. Letos má růst zrychlit na více než osm procent.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video