Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Projeli jsme stavbou pražského okruhu, řidiči si ale musí ještě počkat

  14:00aktualizováno  14:00
Jak pohodlně budou řidiči cestovat mezi východem a západem metropole po nově vybudovaném Pražském okruhu, to si na vlastních "kolech" vyzkoušel redaktor MF DNES. Všichni motoristé tudy pojedou příští rok v srpnu nebo v září. Původně se však mluvilo už o dubnu, stavba má ale skluz.

Řidiči projedou most přes Lochkovské údolí v září 2010. | foto: ŘSD

Redaktor byl jedním z prvních, kdo si mohl vlastním autem projet dva kilometry dlouhý tunel pod Točnou, jenž je součástí okruhu a výrazně zrychlí jízdu od brněnské dálnice k té plzeňské.

Tunel je už téměř dokončen, čerstvě je zde položena betonová vozovka, technici začínají instalovat osvětlení a řídící dopravní systém. Celý úsek od dálnice D1 až po napojení na starou dálnici u Slivence se ještě projet nedá kvůli rozestavěnému mostu přes Vltavu a také přes Lochkovské údolí, proto zkušební jízda začala v Komořanech u ústí tunelu a skončila asi o osm kilometrů dále v Jesenici.

Pražský okruh

Dnes zhruba ve stejné trase tunelu mohou motoristé využívat pouze úzké silničky plné serpentin vedoucí přes Točnou, Cholupice, Dolní Břežany a Zlatníky.

Zatímco tunelem se dá osm kilometrů ujet za tři minuty, po silničkách to motoristům zabere minimálně čtyřikrát delší dobu.

Místo hodiny pár minut jízdy

Je tedy zřejmé, že i když Pražský okruh v této části města bude sloužit převážně tranzitní dopravě, využívat jej budou i Pražané.

Zajímavosti ke stavbě

Most přes Lochkovské údolí
Půl kilometru dlouhý ocelový most přes Lochkovské údolí byl přes údolí posunován postupně ze "břehu" a klene se nad vesnicí a potokem ve výšce 65 metrů.

Most přes údolí Berounky
Bude se svými 2,5 kilometru nejdelším dálničním mostem v Česku. Spojuje radotínskou a komořanskou stranu údolí a auta zde pojedou ve výšce až 45 m.

Křižovatka u Lahovic
Stane se jednou z nejsložitějších v Česku. Z okruhu se u Lahovic bude sjíždět na strakonickou a štěchovickou silnici. Podoba křižovatky se měnila už v momentě, kdy začala stavba.

Biomosty
Součástí dálnice mezi tunelem pod Točnou a Jesenicí jsou čtyři biomosty. Je na nich zeleň a slouží zvěři jako přechod dálnice. Po dvou poteče potok.

Výrazně se zrychlí také cesta na opačnou stranu údolí Berounky od Zbraslavi na Zličín. Auta už nebudou poskakovat mezi domy v ucpaném Radotíně a drkotat po serpentinách u Lochkova, ale přejedou po právě dokončované estakádě táhnoucí se přes údolí ve výšce až 45 metrů. Pro řidiče, kteří budou chtít využít nové mosty a tunely pro cestu v celém úseku, jsou časové údaje ještě zajímavější.

Z Průhonic do Slivence se nyní dostanou motoristé po brněnské dálnici, Jižní spojce a ulici K Barrandovu nejrychleji za 20 minut. To když jedou v noci nebo o víkendu a silnice je bez aut. Ve špičce se cesta běžně protáhne i na hodinu, pro řidiče kamionů ještě klidně o další hodinu. Až bude okruh v této části města dokončen, stráví motoristé za volantem mezi těmito dvěma čtvrtěmi ani ne čtvrthodinku.

Tak výraznou úsporu v čase lidí nová dálnice přinese.

Pohled na most z jeřábu

Pražané nyní mohou obdivovat zejména přes dva kilometry dlouhý most přes údolí Berounky a složitou křižovatku u Vltavy, kde budou auta z budoucího okruhu sjíždět na strakonickou a štěchovickou silnici.

Na estakádě dělníci nyní dokončují povrchy vozovek a betonová zábradlí. Dostat se na most je nyní možné po jednom z budoucích nájezdů od Lahovic.

Kolik stavba stojí

srovnání s Blankou

Pražský okruh
Úsek: D1 - Slivenec
Délka: 24 km
Cena: 22,5 mld. Kč Průměr na km: 0,9 mld. Kč Dokončení: září 2010 Součástí stavby je 27 mostů, z nichž jen tři největší mají dohromady 2,7 km, tři tunely v celkové délce 3,75 km.

Městský okruh
Úsek: Malovanka - Pelc-Tyrolka
Délka: 6,5 km
Cena: 26 mld. Kč
Průměr na km: 4 mld. Kč Dokončení: prosinec 2011 Celá dálnice vede v tunelech zvaných Blanka, jsou na ní čtyři křižovatky.

Rozdíl v nákladech je podle odborníků dán rozdílným geologickým typem podloží a také rozdílnými možnostmi pro stavebníky (např. odvoz zeminy z centra je složitější).

Dělníci mohou vyšlapat po schodišti nebo se mohou nechat vyzdvihnout v koši jeřábem. Ten se nad stavbou tyčí do výšky asi 70 metrů a jeřábník si každý den po šichtě odnáší domů nezapomenutelný pohled do celého údolí.

Zhruba třicet metrů nad dálnicí a sedmdesát metrů nad zemí "balancoval" v koši i redaktor MF DNES.

Přestože u země se nepohnul ani lísteček, v takové výšce se do koše opíral silný vítr a snažil se servat z hlavy přilbu. Most na obou svých stranách ústil do tunelů, které z výšky vypadaly jako malé myší díry.

Tudy budou řidiči za deset měsíců jezdit.

Tato stavba není lidem ukrytá v polích, lesích, hlubokých údolích nebo dokonce pod zemí a dělníci tu jsou pod "kontrolou" veřejnosti.

Trochu tak zaniká význam i druhého mostu, který se v tomto úseku okruhu buduje. Vede přes Lochkovské údolí nad stejnojmennou čtvrtí a je opravdovým unikátem (na snímku).

Unikát 65 metrů nad údolím

Dělníci ho stavěli tak, že ocelový most sunuli po pilířích z jednoho "břehu" na druhý postupně.

"Je tu 4 700 tun oceli," podotkl šéf Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík. Most nyní podpírají dva šikmé a dva svislé pilíře s tím, že až bude dokončen, svislé pilíře bagry rozeberou.

"Most byl vyprojektován před pěti lety. Za padesát let bude považován za naprostý unikát. Dnes se názory na něj mezi odborníky zatím liší," dodává Brunclík.

Auta po tomto do oblouku vedoucím mostě pojedou ve výšce 65 metrů nad zalesněným údolím.

Důležitější než výhled na krajinu bude pochopitelně úleva od aut v centru města.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz