Projektant navrhuje dálnici pod Zlínem

  9:04aktualizováno  9:04
Zlín - Pod centrem Zlínem možná povede jeden a půl kilometru dlouhý tunel. Projektant Petr Záboj navrhuje vyřešit tunelem dlouhodobý dopravní problém města. Po hlavní tepně, která vede i těsně okolo hlavního náměstí, totiž denně projedou desetitisíce vozů. Pracovníci zlínské radnice se na téměř dvoumiliardovou investici však dívají skepticky.

Projektant Petr Záboj neche jen vyvolat debatu. Už připravené výpočty, nákresy i náklady v aktuálních cenách. Svou revolučností však připomíná spíše smělé dopravní stavby baťovské éry Zlína.

Co je vlastně v projektu tunelu
Po obou stranách třídy Tomáše Bati se postupně zapustí takzvané milánské monolitické železobetonové stěny do hloubky asi deseti metrů. Uprostřed této trasy se do terénu zapustí ještě souvislá řada hloubených nebo vrtaných pilot.

Stěny se rozepřou při povrchu ocelovými nosníky, které se uprostřed opřou o piloty.  Vytvoří se železobetonový strop. Hned po dozrání betonu se po něm bude moci bez omezení jezdit. Bez narušení povrchové dopravy se potom bude v podzemí v klidu odtěžovat v prostoru mezi stěnami zemina.

Rozhovor s autorem
projektu tunelu
Odborníci tunelu
pod městem nevěří

Vytvoří se stropní podhled, v němž vznikne kolektor pro uložení inženýrských sítí. V podzemí vznikne dopravní trasa o třech pruzích v každém směru jízdy jako na dálnici.

Zásady řešení
zlínského tunelu

↨  chodci nesmí být honěni do podchodů a nadchodů. Musí být naopak pány centra a pohybovat se volně na úrovni terénu
↨  doprava nemůže být z centra vyloučena. Má tam své historickým vývojem dané hlavní uzly - křižovatky pro rozvedení vozidel do všech směrů a částí Zlína
↨  doprava v centru musí pod úroveň terénu. Křížení směrů východ - západ a sever - jih musí být mimoúrovňové
↨  v některých úsecích centra města bude na úrovni terénu jezdit jen městská hromadná doprava - elektrická trakce. Jinak jen vozidla zvláštního určení s právem přednosti v jízdě

Jakmile bude hotova, může se doprava spustit do podzemí a na povrchu zůstanou jen chodci, někde trolejbusy a auta zvláštního určení s majákem. Autor předpokládá, že u Městského divadla a bývalého občerstvení Ryo by vznikly podzemní mimoúrovňové křižovatky.

V zahraničí je to běžné, tvrdí Záboj 
"V zahraničí už je takových staveb spousta. Nesmíme se toho bát. Je potřeba, aby padlo jasné rozhodnutí a mohlo se začít. Stavbu lze potom realizovat postupně po řadu let. Další odklady radikálního řešení dopravy v centru však mohou přinést v blízké budoucnosti úplnou ztrátu jeho funkčnosti," říká autor.

Je skeptický k dalšímu vylepšování světelné signalizace a jednotlivých křižovatek, což je cesta, kterou se odbor dopravy ubíral v několika posledních letech. "Zde jsou už všechny možnosti vyčerpány," tvrdí Záboj. Obává se, že další zvyšování počtu automobilů centrum města, a to i včetně hromadné dopravy, zcela ochromí. Do zoufalé situace se budou ve Zlíně dostávat i chodci.

"Hlavnímu problému se již dlouhá léta kompetentní orgány vyhýbají. Mé řešení přesahuje jedno volební období, je finančně náročné a na určitou dobu zasáhne do chodu města," připouští autor.

Domnívá se, že navrhovaný podzemní průtah může podstatně levněji a kvalitněji nahradit uvažovaný severní tunelový obchvat města. Jinou účinnou alternativu svého řešení nevidí. A chce, aby se radnice k jeho návrhu jasně vyjádřila.

Může být až šest kilometrů dlouhý 
Zábojův "tunel" by se ve vzdálenější budoucnosti mohl prodloužit až na šestikilometrovou vzdálenost od Příluků po Prštné. "Jen si zkuste představit takovou trasu, kterou můžete projet autem kdykoliv a bezpečně až osmdesátikilometrovou rychlostí. A na úrovni terénu se můžete procházet nebo projíždět na kole mezi zelenou vegetací. Přál bych si proto, aby nezůstalo jen u představ," dodává Záboj.

Představa projektanta Petra Záboje o budoucím uspořádání dopravy v centru Zlína je lákavá. V podzemí komfortní vozovka o třech pruzích v každém směru jízdy, ve stropě kolektor pro inženýrské sítě, na povrchu už jen zúžená vozovka o dvou pruzích pro cyklisty, trolejbusy nebo automobily s majáčkem. Kolem pásy zeleně a široké chodníky. V podzemí by se dalo Zlínem projet od východu na západ jen za několik málo minut. (26.6.2001)

Petr Záboj se narodil se v roce 1937 ve Zlíně. Profesní dráhu začal jako kreslič v Centroprojektu. Později začal spolupracovat s Miroslavem Drofou a působil samostatně jako architekt, později jako hlavní projektant. V České republice a na Slovensku realizoval desítky staveb, mezi nimi například závod na výrobu konfekce ve Spišské Staré Vsi, část továrny Botana Skuteč. (26.6.2001)

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Prezidentův kancléř Mynář půjde před Vánocemi k soudu. Pře se o prověrku

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář v diskusním pořadu...

Ještě před koncem letošního roku začne Městský soud v Praze projednávat žalobu hradního kancléře Vratislava Mynáře, v...

Ministr Toman couvá, zvířata z cirkusů asi nevyžene. Naštval aktivisty

Ředitel cirkusu Jiří Berousek mladší vystupuje s černým šátkem na hlavě.

Bez cvičených zvířat by cirkusy ztratily smysl, míní ministr zemědělství Miroslav Toman. Postavil se proto proti zákazu...

Dopravu v Česku místy komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Vydatné sněžení komplikuje dopravu na Vysočině. (11. prosince 2018)

Dopravu v Česku místy komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Najdete na iDNES.cz