Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Projekt virtuální sociální a důchodové reformy

  10:21aktualizováno  10:21
V současné době se s projekty sociální a důchodové reformy roztrhl pytel. Poněvadž převládá veřejné mínění, že to žádná reforma není, že jsou to jen drobné kosmetické úpravy, dovolím si předložit stručný, dvouvariantní projekt virtuální sociální a důchodové reformy.

Projekt radikálně liberální.
- Nezaměstnané občany s červenou vojenskou knížkou povolat k výkonu vojenské služby na dobu neurčitou. Výcvik provádět beze zbraní, stylem „pěšky jako v tanku“. Žold vyplácet ve výši, jaký pobírají vojáci základní služby.

- Pro nezaměstnané občany s modrou vojenskou knížkou zrekonstruovat zdevastované hrady a zámky na kláštery. Pasovat je na členy řádu žebravých mnichů, aby si prostředky na živobytí opatřovali sami.

- Dalším reformním opatřením by bylo zrušení pohřebného a chudé pohřbívat  pradávným indiánským způsobem. Ten byl, jak známo, prováděn tak, že přestárlý příslušník kmene, když vycítil, že se blíží smrt, odebral se na vrchol hory, kde sídlilo hejno supů. 

V nynější, moderní době, je rozdíl mezi pojmy sociální a socialistický vykládán tak, že sociální zabezpečení je založeno na dobrovolné, charitativní činnosti. A socialistické zabezpečení spočívá zase na zákonem stanovených a právně vymahatelných mandatorních nárocích.

Podle projektu virtuální reformy by proto měly být mandatorní nároky zrušeny, a sociální a důchodové zabezpečení aby spočívalo jen na dobrovolných příspěvcích daňových poplatníků. Tím by pro ně byly vytvořeny podmínky, „že by na sebe mohli vydělávat ne až od června, ale třeba již od února“. A fanatičtí vyznavači ideologie, že každý se má starat sám od sebe, třeba již od druhého ledna.

Projekt radikálně sociální.
Ten je možno realizovat relativně jednodušším způsobem poněvadž zákony o sociálním a důchodovém zabezpečení vznikaly postupně v rámci kapitalismu, spočívajícím na principech prvotní akumulace a volné konkurence. Projekt radikálně sociální spočívá na těchto principech.

- Velikost daní a dávek stanovit tak, aby každý nezaměstnaný a důchodce pobíral dávky a důchody ve výši celostátního průměrného výdělku.
- Úměrně tomu stanovit i výši státního rozpočtu a vzniklé schodky hradit formou státních dluhopisů.

A protože zásluhou zejména určitého typu konzervativně liberálních daňových poplatníků bude státní pokladna vypadat jako u „snězeného krámu“, pak zavést již zmíněný indiánský způsob pohřbívání obětí reforem v masovém měřítku.

Existuje rčení, že optimista vymýšlí letadla a pesimista vymýšlí padáky. Já, coby optimista,věřím tomu, že místo popisovaných projektů virtuální reformy sociálního a důchodového zabezpečení, naši zodpovědní činitelé vypracují a schválí projekt reálné  reformy, spočívající na zdravém rozumu, který respektuje tuto sice banálně znějící, ale  vědecky zdůvodněnou a v praxi ověřenou pravdu. Aby občan, coby obchodník, měl zboží a služby komu prodávat, musí mít občan, coby zákazník peníze, za které bude zboží a služby kupovat

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...Najdete na iDNES.cz