Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Projekt trasy metra D je hotov, zbývá „jen“ sehnat peníze a stavět

  19:05aktualizováno  19:05
Linka pražského metra D už nabývá konkrétní podoby. Společnost Metroprojekt má hotovu nejen trasu, ale už jsou vypracovány návrhy na podobu jednotlivých stanic a jejích parametrů. Město chce začít se stavbou za 44 miliard korun v roce 2014, první vlaky by sem vyjely o pět let později.

V současné době město hledá způsob, jak by mohlo výstavbu metra D financovat. Jednou z variant je takzvaný PPP projekt, tedy spojení se se soukromou firmou. Zároveň probíhá posuzování vlivů stavby na životní prostředí EIA. Kdy se ve skutečnosti začne stavět, není zatím jasné.

Pří plánování trasy D se projektanti inspirovali v zahraničí. Součástí trasy by tak mohly být například skleněné stěny, které by bránily lidem spadnout pod vlak. Řízení na lince by se pak mohlo přizpůsobit aktuální vytíženosti a dispečeři by tak vlaky mohli vysílat častěji, nebo je naopak "zpomalovat".

Náměstí Míru - výstupy budou na Vinohradskou a Francouzskou ulici (tento východ

Náměstí Míru.

První stanicí ve směru z centra by měla být Náměstí míru v hloubce 40 metrů pod Sázavskou ulicí a cestující tu budou moci přestoupit na trasu A do stejnojmenné stanice.

Náměstí Míru bude mít eskalátorové výstupy směrem na Vinohradskou a Francouzskou ulici, bezbariérovým výstupem se lidé dostanou do ulice Korunní.

Náměstí bratří Synků - výstupy budou na náměstí i v ulici Otakarova.

Náměstí bratří Synků - výstupy budou na náměstí i v ulici Otakarova.

Na Náměstí bratří Synků cestující sjedou eskalátory do hloubky třinácti metrů. Stanice bude umístěna mezi náměstím bratří Synků a Otakarovou ulicí a projektanti zde plánují vybudovat i podzemní garáže. Náměstí bratří Synků bude mít nejvíc výstupů ze všech stanic trasy D, ze dvou vestibulů povede deset výstupů.

Ve stanici Pankrác se bude vystupovat do administrativní budovy Gemini a

Pankrác.

V hloubce 32 metrů bude stanice Pankrác, která bude mít dva vestibuly a dva výstupy. Také Pankrác bude stejně jako Náměstí Míru přestupní stanice. Jeden výstup bude do současné stanice metra C Pankrác a druhý do administrativní budovy Gemini naproti obchodnímu centru Arkády Pankrác. Nástupiště tady budou stejně jako například na Vyšehradě po stranách stanice.

Olbrachtova je plánována pod křižovatkou ulic Olbrachtova a na Strži v hloubce 27 metrů. Jediný výstup ze stanice bude u stanice autobusu Na Strži. Vestibul bude mít dva výstupy.

Takto bude vypadat stanice Olbrachtova.
Ve stanici Nádraží Krč propojí vestibul pod Jižní spojkou nádraží se starou

Takto budou vypadat stanice Olbrachtova (vlevo) a Nádraží Krč.

Povrchová stanice Nádraží Krč se bude "táhnout" mezi krčským nádražím a Jižní spojkou. Jeden z výstupů má být směrem od nádražní budovy na druhé straně komunikace, druhý k nádraží. Bude v hloubce pouhých tří metrů, což bude nejméně z celé trasy. Stanice bude mít stejně jako Pankrác nástupiště po stranách. Mělo by tady vzniknout také parkoviště P+R a lidé budou moci přestoupit na vlaky.

Lidem se zlepší cestování do krčské nemocnice, povede sem metro D.

Nemocnice Krč.

Trasa D by měla zlepšit také cestování do Fakultní Thomayerovy nemocnice. Přímo proti vstupu do nemocnice by měla vzniknout stanice Nemocnice Krč. V sedmnáctimetrové hloubce vznikne hloubená stanice se dvěma vestibuly a celkem čtyřmi vstupy. Umístěna by měla být pod křižovatkou Vídeňské ulice a Zálesí. Jeden vestibul vyústí směrem k sídlišti, druhý k nemocnici. Také tady by mohlo vzniknout podzemní parkoviště.

Další stanicí budou Nové Dvory s ostrovním nástupištěm pod křižovatkou Libušské a Durychovy ulice v hloubce třicet tři metrů. Vybudovány budou dva vestibuly a čtyři výstupy. Rovněž u této stanice by mělo být záchytné parkoviště. Stanice bude upravena tak, aby se odtud mohla v budoucnu případně trasa větvit do Modřan.

U stanice Nové Dvory by mělo vzniknout také parkoviště P+R.

U stanice Nové Dvory by mělo vzniknout také parkoviště P+R.

Stanice Libuš bude v blízkosti bývalého masokombinátu.

Stanice Libuš bude v hloubce třinácti metrů.

Stanice Písnice bude v blízkosti bývalého masokombinátu.

Stanice Písnice bude v blízkosti bývalého masokombinátu.

Stanice Libuš bude podél ulice Novodvorská v hloubce 13 metrů. Cestující by tady mohli v budoucnu přestupovat na tramvaj, jejíž trať sem město plánuje v budoucnu přivést.

Předposlední stanice se bude jmenovat Písnice a bude mít jeden vestibul s dvěma výstupy. Umístěna by byla podél bývalého masokombinátu v Libušské ulici. Vzhledem k tomu, že jde o stanici již na okraji Prahy, rovněž zde by bylo záchytné parkoviště.

Depo Písnice s autobusovým terminálem a obřím parkovištěm.

Depo Písnice s autobusovým terminálem a obřím parkovištěm.

Do konečně stanice Depo Písnice umístěné mezi Kunratickou spojkou a Vídeňskou ulicí by soupravy jely částečně po mostě. Samotná stanice by byla v hloubce sedmi metrů a bylo by tady depo. Vybudován by tu měl být autobusový terminál a záchytné parkoviště.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...Najdete na iDNES.cz