Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Projekt se nedaří, Stará Celnice chátrá

  10:04aktualizováno  10:04
Nové Město - Stažené rolety výloh, pár bezradně bloumajících zákazníků a naštvaní nájemci fungujících obchodů. Takový pohled nabízí poloprázdná nákupní pasáž Staré Celnice na náměstí Republiky. Vlastníkem objektů v prostorách Staré Celnice je společnost Balder, která za rekonstrukci tohoto architektonického skvostu získala prestižní ceny. Představitelé firmy ještě před rokem slibovali, že tu vznikne navštěvovaná, exkluzivní nákupní galerie. Místo toho však postupně mizí další krámky.

Jejich nájemci tvrdí, že vina je na straně Balderu, který se o vzhled a podmínky ve Staré Celnici dostatečně nestará. Podle Mony Bublové, která měla v pasáži pronajatý obchod s modelovými oděvy, si tu nelze vydělat ani na nájem.

"Zvažujeme podání žaloby," říká výtvarnice Eva Lhotáková, která ve Staré Celnici stále prodává své stříbrné šperky. "Uzavřela jsem smlouvu na pronájem prostoru v luxusní nákupní galerii a podívejte se na to. Z nemyté podlahy čouhají dráty, v podvečer je tady tma, jelikož osvětlení je nedostatečné, na vnější fasádě nevidíte jediný poutač," stěžuje si Lhotáková.

Pronajímatel podle jejích slov neustále porušuje smlouvu a neplní sliby. "Přestože všechny nedostatky měly být odstraněny do konce října, nestalo se tak. Následně se zde místo stylových vánočních trhů, které vedení slíbilo zajistit, objevilo několik špinavých vietnamských stánků," rozčiluje se.

Pronajímatel slibuje, že se situace brzy změní. "Víme, v čem je problém. Chybu jsme udělali jednak ve skladbě nájemců a jednak se nám v době otevření nepodařilo sehnat klíčového nájemce, který by přilákal zákazníky. Naproti tomu kancelářská část budovy funguje velmi dobře," tvrdí Marcel Mourek za společnost Balder. "Do špatné situace nás dostali i někteří stávající nájemci, kteří neplatí nájem," konstatuje.

Původním nájemcem celého objektu měla být původně Raiffeisenbank, jež však v polovině projektu od záměru ustoupila. Proto Balder pořád hledá partnera, který by byl ochoten pronajmout si alespoň tisíc metrů čtverečních a zajistit stálý příliv návštěvníků. "Probíhající jednání chceme uzavřít do září," dodal Mourek. Poté je naplánováno již druhé slavnostní otevření pasáže, které snad přinese kýžené výsledky.

Rekonstrukce Staré celnice
Tento do nedávna nenápadný objekt byl nákladně zrekonstruován a výrazně změnil svůj vzhled. Původně nízký dvoupodlažní dům má novou skleněnou nástavbu, 10 tisíc čtverečních metrů obchodních a kancelářských ploch a podzemní garáže.

Majitelem objektu a současně i investorem rekonstrukce je společnost IKANO. Ředitel IKANO Properties v České republice Marcel Mourek sdělil, že cílem rekonstrukce byla snaha zachovat původní architekturu objektu a upravit ho tak, aby mohl sloužit pro komerční služby a kanceláře v souladu s požadavky Pražského ústavu památkové péče.

Jeho slova potvrdila vedoucí oddělení Pražské památkové rezervace Olga Ambrožová. Skleněnou nástavbu Staré celnice, která je na území památkové rezervace, považují podle ní památkáři za "poměrně odvážný, zajímavý experiment". "Ale musím říci, že v počtu jednoho kusu na území památkové rezervace stačí," dodala.

Ředitel projektu Švéd Bo Svensson z IKANO Properties uvedl, že umístění Staré celnice zavazovalo jeho společnost k nejvyššímu technickému standardu veškerých instalací a úprav. Historická budova Staré celnice byla vystavěna v polovině 19. století jako skladištní zařízení finančních úřadů umístěných v přilehlých palácových budovách. Celnice je jednou z klasicistních užitkových staveb, které se v minulém století etablovaly v souvislosti s prudkým rozmachem průmyslu a technického pokroku.

Nejnovější úpravy zachovaly křížové klenby s opukovými nosnými pilíři v přízemí, kamenné portály hlavních vstupů do objektu a neobvyklý spinadlový krov, který dominuje půdní vestavbě. Rekonstrukce stála přibližně jednu miliardu korun.

Původně nízký dvoupodlažní dům má novou skleněnou nástavbu, 10 tisíc čtverečních metrů obchodních a kancelářských ploch a podzemní garáže. (20. února 2001)

Budova Staré celnice na rohu pražského náměstí Republiky byla opravena za téměř miliardu korun. (20. února 2001)

Uvnitř nástavby budou obchodní centra a kanceláře. (20. února 2001)

Interiér skleněné nástavby Staré celnice. (20. února 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz