Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Projekt růžového tanku je zahalen tajemstvím

  20:25aktualizováno  20:25
P r a h a - Plánovaný projekt opětného umístění části růžového tanku na náměstí Kinských vyvolal nečekanou reakci. Poté, co záměr výtvarníka Davida Černého oznámili radní páté městské části, se autor projektu odmítal jakkoli vyjadřovat o podrobnostech květnového "překvapení". Černý se v on-line rozhovoru pro iDNES vyjádřil, že předčasným informováním ztrácí projekt svůj smysl. Vše završilo ruské velvyslanectví, které podalo protestní nótu proti umístění tanku. Radní Prahy 5 se proto rozhodli znovuprojednat celý projekt.

"Považujeme to za rouhání nad pamětí našich padlých vojáků," řekl v pátek mluvčí velvyslanectví Gennadij Askaldovič.

KAUZA RŮŽOVÝ TANK

Růžový tank se vrací

On-line rozhovor:
Nedělám hezké věci, tvrdí David Černý

Rusové protestují proti umístění tanku

Projekty:
Stránky Davida Černého

"Pokud má ruská ambasáda pocit, že je to znesvěcení památky vojáků, i když my to vnímáme jinak, měli bychom to asi zhodnotit," zareagoval na protest radní Vojtěch Zapletal, kterému zástupci velvyslanectví telefonovali.

Sochař David Černý však postoj Prahy 5 nechápe. Pouhý nápad, který měl znamenat jen drobný žert a který radní z Prahy 5 příliš brzy zveřejnili, vyvolal podle něj nečekanou a nepochopitelně hysterickou reakci.

"Je neuvěřitelné, že po deseti letech od konce komunismu zavolá někdo z ruské ambasády a radnice se začne řídit jejich příkazy. To nás čeká doživotní vazalství?" reagoval rozhořčeně Černý poté, co se dozvěděl o akci ruského velvyslanectví.

Černý geneticky šlechtí tank

Debata při středečním on-line rozhovoru se čtenáři iDNES se hned na začátku začala točit kolem pražského náměstí Kinských. Někteří čtenáři totiž tvrdili, že by zde měl znovu stát odstraněný růžový tank - dílo, kterým se právě Černý před deseti lety proslavil. Na veškeré dotazy výtvarník odpovídal tajemně: "O tanku se nechci bavit."

Pak se dokonce na přímý dotaz MF DNES od celé události distancoval: "Jakej tank, kde jste k něčemu takovému přišli? Já se k tomu nechci dál vyjadřovat, je to citlivá záležitost, rozumíte, vyšší zájmy, Taliban, ne, víc opravdu nechci dodávat..."

Až na poznámku, že prý na náměstí Kinských společně se zaměstnancem ústavu genetického inženýrství několikrát zaléval trávník na místě bývalého pomníku sovětským tankistům a do kypré hlíny společně vpichovali neznámou látku, konečně promluvil: "Kdo že mě tam viděl? Bydlím nedaleko. Někdo prostě chodí se psem, já chodím s konví. A ten člověk? Je to jen náhoda, že mám v genetickém ústavu bratrance! Podívejte se, jak už jsem řekl, jedná se o utajovaný projekt, jsou v tom nadnárodní zájmy, NATO, radši se v tom dál nevrtejte a dejte od toho ruce pryč. Mohli byste z toho mít velké komplikace."

Původní, na růžovo natřený tank nyní vlastní Historický ústav Armády ČR a je umístěn ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech. Podle jeho zaměstnance kapitána Aleše Knížka se s tankem zatím nic neděje: "Teď jsem šel kolem něj, stále stojí na svém místě a nic z něj neubylo. Do Prahy se tento kus určitě nevrátí." V Praze tedy musí růst zcela nový růžový tank. Pokud se jeho genetický růst včas zastaví a nezačne pučet velitelská věž a hlaveň, má prý od místní radnice povolení setrvat v tomto stavu na náměstí Kinských po dobu půl roku.
Jan H. Vitvar

Projekt výtvarníka Davida Černého s názvem "geneticky šlechtěný tank", který měl vzniknout na náměstí Kinských. (18. března 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Najdete na iDNES.cz