Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Znáte místo, kde žijete? Nový seriál iDNES.cz ukáže, jak se mění Česko

  9:59aktualizováno  9:59
V posledních 150 letech toho Česko zažilo hodně. Dvě velké světové války, průmyslový rozmach, hospodářské krize i obrovské přesuny obyvatelstva. To všechno mělo vliv na podobu měst i krajiny. Nový seriál iDNES.cz vám ukáže méně známé pohledy na některá místa v Čechách, na Moravě i Slezsku.

100 POHLEDŮ NA ČESKO | foto: iDNES.cz

Ta hláška z filmu Vesničko má středisková už zlidověla. Zní: „Vy jste se zase kochal, že jo, pane doktore?“

100 POHLEDŮ NA ČESKO

Logo 100 POHLEDŮ NA ČESKO

Portál iDNES.cz spustí od 11. ledna 2016 nový seriál nazvaný 100 pohledů na Česko. Během roku vydáme stovku dosud nepublikovaných, případně málo známých historických fotografií. Většina snímků pochází z archivu Pavla Scheuflera. Článek posléze doplníme i o aktuální snímek, mezitím mohou čtenáři do diskuze psát, jaké město či lokalitu historická fotografie zachycuje.

Redakce iDNES.cz se rozhodla spustit od pondělí 11. ledna 2016 nový seriál, díky kterému by se mohli - alespoň v to doufáme - kochat i naši čtenáři. S pomocí historika fotografie Pavla Scheuflera jsme vybrali stovku dosud nepublikovaných, případně málo známých historických fotografií. Většina snímků pochází z archivu, který začal vytvářet ve 20. letech jeho dědeček.

„Sbírka čítá na třicet tisíc dobových fotografií, skleněných velkoformátových negativů a projekčních diapozitivů převážně z doby do roku 1918. Třeba takzvanou uměleckou fotografii ale neobsahuje, ta v ryzí podobě téměř neexistovala,“ říká Pavel Scheufler. „Jde vesměs o místopisné snímky, které mne vždy zajímaly, protože ukazují, jak se v českých zemích žilo,“ dodává.

Nejen historické záběry

Aby se nejednalo pouze o zveřejňování historických záběrů, nechala redakce vyfotografovat stejná místa i v současnosti. Snímky ale nebudeme zveřejňovat ve stejnou dobu. Nejprve vydáme historický záběr bez toho, aniž bychom napsali, o jaké město či lokalitu se jedná. Ti, které to bude bavit, pak mohou v diskuzi napsat, co podle nich na snímku je.

Následující den redakce článek doplní o aktuální záběr a uvede i další informace o původní fotografii, například o autorovi, případně o okamžiku vzniku. „Dobrá fotka má mít schopnost ji číst. Staré fotky bývají na čtení jednodušší, jakoby průzračnější, i staré časy se nám mnohdy jeví méně komplikované. Stačí se dívat a srovnávat a nostalgie mnohdy přejde, někde se ale zase zvýší... V každém případě ve fotkách hledat, nacházet souvislosti i skryté významy, může být dobrodružství. Žít s fotografiemi je dobrodružství objevů,“ dodává historik Scheufler.

Zůstáváme „doma“

Nový cyklus volně navazuje na úspěšný seriál Lidé Česka, v němž server iDNES.cz zprostředkoval čtenářům šedesát rozhovorů s mediálně neznámými lidmi. Seriálem 100 pohledů na Česko tedy zůstáváme „doma“, místa po celé zemi jen ukazujeme jiným způsobem.

Redakce se pro nový cyklus rozhodla i kvůli tomu, že vztah člověka k místu, kde žije, souvisí i s tím, jak dobře zná jeho historii. „Ztotožněný a zakořeněný jedinec zná místní názvy a při rozhovoru nemusí používat popis s obecným pojmenováním. Zná významné události, které se v daném místě staly,“ píše ve své studii geograf Jaroslav Vávra (studii najdete zde).

Pro řadu míst v Česku, speciálně pro pohraniční oblasti, kde se po 2. světové válce vyměnili téměř všichni obyvatelé, to ale dosud nemusí platit. Třeba to ale nový cyklus serveru iDNES.cz pomůže alespoň částečně změnit.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz