Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Projekt AGS pomůže při pohromách

  14:30aktualizováno  14:30
Česko má v rámci NATO získat přístup k informacím, které by mohlo využít při živelných pohromách, průmyslových haváriích či teroristických útocích zbraněmi hromadného ničení. Systém Alliance Ground Surveillance umožní také kvalitní monitorování zamořené oblasti.

Kromě toho by armáda pochopitelně měla k dispozici příslušná data, pokud by se účastnila vojenských operací Atlantické aliance.

Projekt AGS, který má sloužit ke sledování pozemních cílů letadlovými radary, vstupuje do další etapy. Dvě mezinárodní konsorcia vedená předními světovými zbrojovkami prezentovala na konci ledna v bruselském sídle Aliance své návrhy na vybudování systému.

Obě tato sdružení firem počítají také s účastí českých firem. Česko se už také zapojilo do předvývojové fáze. NATO bude rozhodovat o tom, zda dá přednost konsorciu TIPS, které tvoří mimo jiné americká zbrojovka Northrop Grumman a evropská EADS, nebo jeho konkurentovi CTAS, v němž se sdružily americký Raytheon, německý Siemens a další firmy.

Česko se společně s dalšími státy NATO k systému sledování pozemních cílů z letadel přihlásilo na pražském summitu NATO v roce 2002. Ten označil projekt AGS za jednu z hlavních priorit aliance.

"Z hlediska Armády ČR lze účast v projektu AGS chápat jako dosažení nového kvalitativního stupně v získávání průzkumných a zpravodajských informací a jejich využívání pro řízení vojenských operací," uvedl Andrej Čírtek z ministerstva obrany.

Atlantická aliance hodlá systém AGS využít při vojenských zásazích, kterých by se i v budoucnu mohli účastnit čeští vojáci. I v takových situacích by se Česku přístup k informacím AGS vyplatil, byť čeští vojáci budou podléhat mezinárodnímu velení.

"Přímý přístup dává armádě možnost kontroly poskytovaných dat," soudí Čírtek. Zástupce náčelníka generálního štábu, generálmajor Emil Pupiš, před časem prohlásil, že tyto informace jsou nezbytné k tomu, aby se naše jednotky mohly úspěšně zapojit do případných mezinárodních operací.

Česko však musí splnit několik předpokladů k tomu, aby informací AGS vůbec mohlo efektivně využít. Za prvé musí zaplatit svůj příspěvek ve výši zhruba jedné miliardy korun, díky němuž se ovšem do výstavby systému zapojí české firmy.

Tyto peníze nicméně nejsou součástí členského příspěvku v NATO a půjdou nad jeho rámec. Zatím vše nasvědčuje tomu, že ministerstvo obrany ve svém rozpočtovém výhledu na příští léta bude s tímto výdajem počítat.

Za druhé se musí přizpůsobit systémy velení a řízení české armády tak, aby skutečně byla schopna přijímaná data využívat.

Ministerstvo obrany uvádí, že účastí Česka v projektu AGS se upevní postavení země v rámci NATO a posílí se její důvěryhodnost v očích spojenců.

Očekává se, že členské země NATO celkově investují do AGS přes tři miliardy eur. Systém by měl být funkční od roku 2010.

Čírtek připomíná, že AGS má pro NATO velký politický význam: "V případě uskutečnění projektu by se jednalo po systému AWACS (létající systém řízení a uvědomování protivzdušné obrany) o druhou schopnost aliance, na jejímž provozu a financování by se společně podílely členské země."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...Najdete na iDNES.cz