Alain Alexis z generálního ředitelství Evropské komise pro vnitřní trh,...

Alain Alexis z generálního ředitelství Evropské komise pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky hájil ve Sněmovně návrh směrnice o zbraních, který vadí politikům v Česku | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Snaha Evropské komise odzbrojit obyvatelstvo mě děsí, zlobila se poslankyně

  • 324
Pobouření mezi českými poslanci vyvolalo vystoupení zástupce Evropské komise Alaina Alexise, jenž přišel do českého parlamentu hájit návrh směrnice omezující legální držení části střelných zbraní evropskými občany. Ministři vnitra o ní budou jednat již tento pátek a Česku, které má výhrady, reálně hrozí, že bude ostatními zeměmi přehlasováno.

„Došlo k řadě útoků ve Francii, ale i v Belgii a dalších státech. Nemůžeme odhlédnout od masakrů. Ten problém zde objektivně existuje,“ řekl poslancům Alexis s tím, že řada útoků je páchána legálně drženými zbraněmi.

„Návrh nemíří proti myslivcům a sportovním střelcům, ale jsou tu důležité parametry bezpečnosti,“ uvedl úředník z Evropské komise, který přišel hájit nápad zakázat držení automatických a některých polautomatických zbraní soukromými osobami a společnostmi.

„Já se děsím, že cílem Evropské komise je odzbrojit obyvatelstvo,“ reagovala rozhořčeně poslankyně Jana Černochová z ODS. „Evropská myšlenka je správná, ale to provedení je zoufalé,“ pobouřilo vystoupení Alexise také Romana Váňu z ČSSD. „S legálně drženými zbraněmi nejsou páchány teroristické útoky,“ řekla Milena Bačkovská z odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality ministerstva vnitra, která na jednání zastupovala ministra Milana Chovance.

Petici proti směrnici podepsalo 40 tisíc lidí

Politici se ve Sněmovně sešli kvůli projednávání petice proti návrhu omezit vlastnictví střelných zbraní. „Nesvoboda paradoxně přichází ze Západu, kam jsem chtěl utíkat,“ uvedl před poslanci jeden z autorů petice, podplukovník ve výslužbě Pavel Černý.

„Jsme plně pro zachování práva umožňujícího bezúhonnému občanovi nabývat a nosit zbraň související s jeho svobodou a principy demokratického státu, obhajujeme možnost každého občana ČR na efektivní a spravedlivou obranu. Prostřednictvím této petice proto důrazně protestujeme proti snahám
Evropské komise o další regulaci legálních zbraní,“ píše se mimo jiné v petici, kterou podepsalo okolo čtyřiceti tisíc lidí. „Považujeme stávající legislativní podmínky v této oblasti v České republice za naprosto vyhovující a bezproblémové,“ napsali autoři petice.

„Jsem pyšný na petenty, že investovali čas do sběru podpisů,“ řekl poslancům náměstek ministra obrany Jakub Landovský. Přijetí navržené směrnice by podle něj omezilo i držení historických zbraní. „Znehodnocovat by se musely i zbraně, které byly použity k atentátu na Heydricha,“ řekl náměstek.

Česku hrozí přehlasování

S euroúředníkem Alexisem do Sněmovny dorazil i vedoucí zastoupení Evropské komise v Česku Jan Michal. „Jde nám o to zlepšit bezpečnostní situaci v Evropě. Nakonec to budou členské země a evropský parlament, které rozhodnou,“ snažil se uklidnit rozvášněné české poslance. Moc se mu to ale nepodařilo.

„Je málokteré téma, které tak spojuje politiky napříč spektrem. Já bych chtěla věřit, že se panu ministru Chovancovi podaří přetlumočit výhrady České republiky,“ řekla komunistka Zuzka Bebarová Rujbrová, šéfka petičního výboru.

Proti návrhu Evropské komise omezit možnost nabývání a držení zbraní, které jsou drženy a užívány legálně v souladu s vnitrostátním právem členských zemí Evropské unie, se již 20. dubna svým usnesením ohradila česká Sněmovna a také vláda protestuje proti směrnici již delší dobu.

Nejspíš to ale bude málo platné. Zdroj z ministerstva vnitra iDNES.cz řekl, že je pravděpodobné, že by Česká republika mohla být při jednání ministrů vnitra přehlasována, což by znamenalo v případě přijetí směrnice v Evropském parlamentu, že by ji do dvou let museli schválit také čeští poslanci a senátoři.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video