Prohlášení ministerstva financí

Jak může ve svém prohlášení Jaroslav Šulc, státní úředník, byť je to nějaký náměstek ministerstva financí, dovolit si posuzovat oprávněnost a smysl výdajů soukromých vlastníků. To si může dovolit jen u bytů patřícím státu nebo MF. Měl jsem za to, že v tomto státě ještě platí ústavní zákony umožňující vlastnit majetek a svobodně s ním nakládat. Jestliže ano, tak pan Jaroslav Šulc musí okamžitě odstoupit, neboť státní úředník nesmí svými prohlášeními popírat platnost ústavy.

Takováto prohlášení štvoucí proti vlastníkům si určitě nedovolí proti neustále zdražujícím, monopolním, polostátním podnikům dodávajícím energie a vykazujícím, na rozdíl od majitelů domů, každý rok zisky. A to přesto, že se na částce za bydlení podílejí více než polovinou. Jim naopak ministerstvo financí bez problémů povoluje každý rok zvyšování cen o podstatnější částky než pronajímatelům bytů. A zde se “sociální” hledisko neuplatňuje.

Také nově zveřejněný nápad o přepočítávání úspor ze zateplení domu nájemníkům je zcestný a bohužel odpovídá systému úřednické nekompetentnosti při rozhodování o občanech. Stačí si uvědomit, že zateplení domu patří (podle daňových předpisů) do investic zhodnocující nemovitost a jako takové se odepisuje 30 let. To znamená, že první rok lze odepsat jen 1/60 ceny investice a ze zbytku se platí daň z příjmu. Protože částky za zateplení domu se pohybují v pětimístných číslech, lze si také snadno spočítat jak rentabilní je investice do zateplení domu. A při průměrné návratnosti těchto investic asi 10 let a navrhovaném 30% proúčtovávání nájemníkům je pro majitele nejvhodnější nedělat nic. Jedině náklady na nynější a mnohdy teplem plýtvající stav domů, musí nájemníci dle direktiv a výnosů ministerstva financí hradit plně. Při regulovaném nájmu nebude majitel domu do tepelněizolačních úprav nic investovat.

Jediná možná cesta je, že nájemníci budou, až do výše investice a také daně (kterou si nasadil stát), doplácet rozdíl mezi předchozí a uspořenou částkou a pak teprve může dojít ke snížení ceny za topení z důvodů úspor. Všechny ostatní nápady jsou průzkumem slepých cest.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video