Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Progress veze k ISS jídlo a poštu

  11:44aktualizováno  11:44
Z kazašského kosmodromu Bajkonur úspěšně odstartovala ruská nákladní kosmická loď Progress M46. Ta míří k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Pro tříčlennou rusko-americkou posádku orbitálního komplexu veze potraviny, léky a poštu.

Nosná raketa typu Sojuz-U vzlétla z "gagarinské" rampy 26. června v 7: 36:29 SELČ. O devět minut později navedla na výchozí oběžnou dráhu v pořadí již osmou ruskou automatickou nákladní loď vyslanou k vesmírné stanici.

Progress, jehož vzletová hmotnost je 7290 kilogramů, by se měl k ISS připojit v sobotu, sdělila mluvčí pozemního Střediska pro řízení kosmických letů v Koroljovu u Moskvy Larisa Loščinskaja.

Prodloužení letu k ISS o jeden den oproti obvyklým zvyklostem si vyžádali technici řídicího střediska CUP-M. Ti chtějí 28. června za letu u stanice vyzkoušet funkci antén automatického stykovacího systému Kurs. Ty jsou umístěny na ruském modulu Zvězda. V minulosti se totiž neočekávaně samovolně přepínaly.

Náklad: Pošta, kyslík i hasicí přístroje
Dvouapůltunový náklad (přesně 2580 kg) zahrnuje i zásilku pro americkou biochemičku Peggy Whitsonovou a ruské kosmonauty Valerije Korzuna a Sergeje Treščeva. Trojice dorazila na stanici počátkem června.

Loď veze pohonné látky a zásoby potravin, oděvů, hygienických potřeb. Náklad zahrnuje i náhradní díly pro palubní systémy, nové hasicí přípstroje a prostředky osobní ochrany. V tlakových lahvích je také 55 kilogramů kyslíku na dýchání.

Nákladní loď se má připojit na zadní stykovací uzel modulu Zvězda 29. června kolem 08:25 .SELČ. Ke stanici bude připojena až do začátku září.

Úřad NASA řekl stop letům raketoplánů
Nejnovější let ruské nákladní lodi se uskutečňuje v době, kdy americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA z bezpečnostních důvodů pozastavil lety své flotily
raketoplánů. Příčinou je fakt, že v palivovém potrubí jejich hlavního pohonného systému byly objeveny nepatrné trhliny.

NASA v pondělí oznámila odklad letu stroje Columbia s odůvodněním, že odborníci musejí nejprve zjistit příčinu závad u jiných dvou raketoplánů.

Trhliny byly objeveny v palivovém potrubí hlavního pohonného systému Atlantisu a Discovery. Některé z nich podle NASA nebyly patrné pouhým okem. Vadné potrubí dodává tekutý kyslík a vodík do motorů.

Columbia měla původně odstartovat 19. července, nové datum letu zatím nebylo stanoveno. Do vesmíru má na šestnáctidenní vědeckovýzkumnou misi dopravit prvního izraelského astronauta Ilana Ramona a šest Američanů.

Podle úterního sdělení mluvčího NASA Jamese Hartsfielda může trvat týdny, než budou moci raketoplány znovu startovat. Znamená to možné zdržení misí plánovaných na červenec, srpen a říjen. Říjnový let má přitom stanici ISS a její posádce dovézt čerstvé zásoby.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Najdete na iDNES.cz