Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Program jako dárek pod stromeček

aktualizováno 
- Vymýšlet každý rok dárky může být někdy docela problém. S paklíkem tabáku pro otce, šátkem pro panímámu a pytlíkem sušených švestek pro děti - jak o tom píší čeští klasikové - dnes už asi nevystačíte. Jedním z možných řešení může být počítačový program, protože výrobci pamatují prakticky na všechny kategorie obdarovávaných.
Než se rozhodnete pro koupi, dobře si prohlédněte počítač, na kterém má být takový dárek provozován. Nejlepším "dárkovým softwarem" totiž je multimediální program na CD-ROM - přístroj by tedy měl mít přinejmenším mechaniku na tyto disky. Neuškodí, když bude obdařen také zvukovou kartou a reproduktory. A pokud není, máte hned tip na další dárek. Většina dnešních počítačů ale potřebné podmínky bez problémů splňuje.
PRO CELOU RODINU
Panuje představa, že počítačová zábava spočívá jen v hrách pro děti - a to ještě spíš v hrách krvežíznivých či jinak opentlených mnoha pedagogickými otazníky. Pro děti je opravdu výběr programů neobyčejně pestrý, a zdaleka nikoliv jen výchovně závadných. V nabídce obchodů se softwarem si však vybere i dospělý (či dospělá).
Typickým příkladem programu pro celou rodinu jsou multimediální encyklopedie. Na rozdíl od těch papírových mají vedle textu a obrázků i zvuky a videosekvence. Kromě toho umožňují snadné vyhledávání podle zadaných hesel. Běžné encyklopedie na CD-ROM jsou dělány velmi populární a zábavnou formou. Existují i odborné databáze, ty ale v běžném prodeji stejně neuvidíte.
Nejpopulárnější multimediální encyklopedií je už po léta MS Encarta. Toho času má přibližně 30 000 hesel, okolo tisíce zvukových nahrávek a přes stovku animací. Novinkou je Encarta 98 Virtual Globe - softwarový atlas, který kromě prohlížení podrobných map předvede i hudbu vybrané země, nebo dokonce poskytne možnost se nad ní proletět ve velmi věrné simulaci.
Existují i zdařilé tuzemské produkty, například průvodce po vesmíru Astro 2001 s Jiřím Grygarem, Dějiny evropské civilizace, Encyklopedie přírody a další. Zatím bohužel vzácnou, ale typicky dárkovou formou pro každého je humor na CD-ROM: stále žádaná Truhla Járy Cimrmana, průřez tvorbou kreslíře Vladimíra Jiránka, nebo Lexikon ohrožených druhů strašidel.
OD KUCHAŘKY K AUTOMOBILU
Ženy si možná myslí, že na ně počítačový svět nepamatuje - tedy s výjimkou vedení agend, psaní pracovních textů a podobných radovánek. Není to ale tak docela pravda. Na CD-ROM je k dispozici celá řada kuchařek, kosmetických rádců a podobných titulů - pohříchu však obvykle nikoliv na tuzemském trhu. Mezi nečetné zdejší výjimky patří například Koktejly - malý průvodce míchanými nápoji, CD Kuchařka s 2500 recepty, nebo Hair studio, které vám umožní si nanečisto vyzkoušet, jaký účes se nejlépe hodí k vaší tváři. Spíš ženy než muži asi také ocení ty tituly na CD-ROM, které jsou zaměřeny na umění, relaxaci, cvičení - například původní tuzemský titul Barevná relaxace.
To muži na tom jsou zatím přece jen výrazně lépe. Především proto, že obvykle zůstávají malými kluky až do značně pokročilého věku, takže třeba takovým leteckým simulátorem nebo možností vést historické bitvy podle vlastních představ pohrdnou jen málokdy.
Kromě toho tu je však i dost programů pro nejrůznější záliby a koníčky. Do této kategorie patří například CD-ROM Autorevue - encyklopedický profil desítek světových automobilek, osobností a konstrukcí vozidel, zatímco milovníci elektroniky asi ocení titul Ferda mravenec, přátelé aviatiky Báječný svět letadel, turisté Hrady a zámky v Čechách, Info Foto (Kulturní památky Prahy) či multimediálního průvodce po Korsice (Korsika, pohoří v moři), Turecku a dalších zemích.
Velké množství CD-ROM se věnuje hudbě, od výuky až po vytváření amatérských studií. Nejlépe se samozřejmě vybírá pro počítačové nadšence. Když sáhnete po některé z mnoha sbírek sharewarových programů na CD-ROM, nemůžete se netrefit. Na těchto discích také bývají programy pro provozování nejrůznějších koníčků.
DISKY MÍSTO VIDEOKAZET
Posledním výkřikem světa multimédií je DVD - digitální videodisk, někdy též poněkud předčasně označovaný jako digitální mnohoúčelový disk (Digital Versatile Disc). Letos poprvé je na trhu dostatek softwaru i hardwaru k tomu, aby se o DVD mohlo uvažovat jako o vánočním dárku. Přesto je na místě určitá opatrnost, jako ostatně u každé novinky.
DVD si v současnosti dělá ambice nahradit domácí video. Má co nabídnout: digitální kvalitu s podstatně vyšším rozlišením, prostorový zvuk a celou řadu dalších předností. Přehrává se buď ve stolních přístrojích navenek podobných běžnému videorekordéru, nebo v počítačových mechanikách, které současně umějí pracovat i s disky CD-ROM.
S DVD ZATÍM OPATRNĚ
Obojí by tedy mohl být vhodný dárek (za předpokladu, že netrpíte chudobou) - ovšem přehrávač předvede digitální kvalitu jen na televizním systému domácího kina, mechanika zase bude uspokojivě pracovat jen na počítači s procesorem sedmé generace (Pentium II a spol.) se sběrnicí AGP.
Bez problémů to není ani se samotnými disky. Tuzemská nabídka představuje několik málo původních českých filmů a pár desítek filmů s českými titulky. Dovézt si disky z mimoevropské oblasti nelze, protože jsou pro větší zisky producentů obvykle opatřeny regionálními kódy. Na rozdíl od videa si na DVD zatím ani nemůžete nahrát vlastní program. A zatím ani není příliš jasné, jak to s budoucím nahrávatelným DVD (stejně jako s DVD určeným pro zvuk) bude - navzdory dohodám si totiž některé mocné firmy vyvíjejí i vlastní standardy.
DVD je tedy zatím spíše dárek pro náročné, a také pro ty, kdo se v této problematice již poněkud vyznají.

Pestrá nabídka multimediálních disků může být vítanou inspirací při výběru vánočních dárků.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

VIDEO: Policista zastřelil neozbrojeného muže, soud rozhodl o jeho nevině

Daniel Shaver

Arizonský soud osvobodil policejního důstojníka obviněného z vraždy neozbrojeného muže během zásahu v hotelovém pokoji...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...Najdete na iDNES.cz