Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Program ČSSD: nový styl, staré sliby

  0:01aktualizováno  0:01
Šestašedesát dní před volbami zveřejnila ČSSD svůj program. Kromě populistických frází často opakuje sliby, pro jejichž splnění za čtyři roky vlády příliš neudělala. Nový je především styl, jakým strana program předkládá. "Chceme, aby voliče zaujal a aby jej dočetl až do konce," říká ústřední volební manažer Karel Kobes. Místo desítek stran, rozdělených podle jednotlivých oblastí, čeká zájemce o programové vize sociálních demokratů žlutá brožurka se sliby adresovanými jednotlivým osobám fiktivní rodiny.

V jednoduchých bodech se z ní každý její člen dozví právě to, co chce slyšet. Matce Janě, 43leté prodavačce, Špidlova strana mimo jiné slibuje: "Uděláme vše pro to, aby se v naší zemi všem poctivým lidem žilo lépe." Prababičce Růženě program nabízí: "Budeme bránit všem projevům násilí a zvůle."

Populismus takových všeobjímajících slibů je jasně čitelný. Hůř je na tom sestřenice Veronika, studentka učiliště. Té vládní strana slibuje, že "vysoké školy ještě více otevře zájemcům".

Jenže přesně totéž tvrdila už před minulými volbami. Skutečnost je jiná. Zatímco za předchozích vlád počet studentů rostl, od roku 1998 začal stagnovat. Stále tak platí, že na vysokou školu se nedostane každý druhý zájemce o studium.

Právě vzdělávání označili sociální demokraté za svou nejvýznamnější prioritu už před minulými volbami. Tehdy slibovali, že se podíl školské kapitoly státního rozpočtu na hrubém domácím produktu zvýší na evropský průměr, tedy na šest procent. Ve skutečnosti se pohybuje kolem čtyř procent.

"Vzdělání naší prioritou zůstává. Novou prioritou je zdraví," jmenuje místopředsedkyně ČSSD Marie Součková dvě věci, které jí v programu připadají nejdůležitější. Co chce její strana pro zdraví občanů udělat?

Pavlovi, 19letému nezaměstnanému z předvolební brožurky, nabízí "co nejlepší zdravotní péči". Babičce Daně pro změnu "podporu rozvoje lázeňství". Součková považuje za důležitou jinou věc: "Léky pro všechny, kteří je potřebují, zadarmo."

Zákon o zdravotním pojištění však na úzkou skupinu těch, kterým by plně hrazený lék způsobil zdravotní komplikace, už dávno pamatoval: lékař jim po dohodě s pojišťovnou může předepsat dražší lék bez doplatku.

Dceři Evě, 23leté studentce ČVUT, slibuje ČSSD vznik "45 až 50 tisíc bytů ročně". Něco takového působí nerealisticky. Počet nově postavených bytů totiž už několik let klesá, loni jich bylo asi 25 tisíc. Váznoucí bytovou výstavbu má na svědomí zejména nízká kupní síla obyvatel a také stále regulované nájemné. Právě kvůli regulaci se investoři odmítají pustit do masivnější výstavby nájemních bytů.

Nezaměstnaným členům rodiny z brožurky slibují sociální demokraté "vytvoření 200 000 nových pracovních míst". Přesně tolik lidí za poslední čtyři roky nově přibylo na úřadech práce. Zároveň roste podíl dlouhodobě nezaměstnaných.

Před čtyřmi lety si hledala práci déle než rok čtvrtina nezaměstnaných, dnes je v takové situaci více než třetina z nich. Na vině je zejména současný sociální systém, který nezaměstnané motivuje spíš k pobírání dávek než k aktivnímu hledání práce.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...Najdete na iDNES.cz