Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Profily sedmi kandidátů na prozatímního ředitele ČT

  21:05aktualizováno  21:05
Poslanci rozhodli o tom, že prozatímního ředitele České televize budou vybírat ze sedmi zájemců. ČTK přinesla stručné profily jednotlivých kandidátů:

Kdo by měl být prozatímním ředitelem ČT? Hlasujte ZDE
JIŘÍ BALVÍN působil v ČT od roku 1992 jako šéfproducent uměleckých pořadů. Tehdejší ředitel Ivo Mathé jej odvolal v červenci 1997 kvůli špatnému hospodaření v jeho úseku. Balvín ke svému odvolání v deníku Slovo poznamenal, že za ním byl spíše spor s generálním ředitelem o podobu systému televizních výrobních skupin. O místo generálního ředitele ČT se Balvín neúspěšně ucházel již začátkem roku 1998. Od června do prosince téhož roku působil jako ředitel marketingové společnosti Českého tenisového svazu. V červenci 1999 se stal ředitelem výroby ČNTS, bývalé servisní organizace TV Nova.

Jiří Balvín se narodil 14. srpna 1953. V Československé televizi pracoval přes 25 let, nejprve jako externí asistent scény a výroby v Hlavní redakci hudebního vysílání, po studiu na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění (FAMU) se stal ve stejné redakci vedoucím výrobního štábu.

JANA BOBOŠÍKOVÁ se do ČT vrátila loni v prosinci po dvouleté pauze, když ji generální ředitel Jiří Hodač jmenoval ředitelkou zpravodajství. Bobošíková zahájila krátce po svém nástupu vysílání vlastní verze zpravodajství; její tým přestal své zprávy připravovat 9. ledna. Po Hodačově rezignaci byla Bobošíková stávkujícími vyzývána k odchodu z ČT, tento požadavek ale opakovaně odmítla s tím, že se nechá odvolat až novým ředitelem.

Vystudovaná ekonomka Bobošíková v televizi pracovala od roku 1989 jako redaktorka domácí a ekonomické rubriky televizního zpravodajství, odešla v roce 1992. V letech 1993 až 1994 vedla oddělení hospodářské politiky v Hospodářských novinách, spolupracovala také s rozhlasovými stanicemi Radiožurnál a Frekvence 1. Do ČT opět nastoupila v roce 1994, od roku 1996 moderovala pořad "21". Televizi podruhé opustila koncem roku 1998, když kritizovala editorskou i personální politiku televize a způsob řízení zpravodajství. Poté se věnovala vlastním mediálním projektům. Od ledna do června 1999 pracovala na třetinový úvazek jako ekonomický poradce v kanceláři předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause. V březnu téhož roku patřila mezi uchazeče o místo generálního ředitele Českého rozhlasu, v červenci 2000 neúspěšně kandidovala do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

KAREL KOCHMAN se po mnoha letech strávených na Barrandově stal zaměstnancem tehdy Československé televize poprvé v roce 1991, kdy byl jmenován šéfproducentem převzatých pořadů. Z televize odešel o rok později, aby se až do poloviny roku 1996 věnoval rodinným restitucím. V červenci 1997 jej Ivo Mathé jmenoval šéfproducentem uměleckých pořadů. Tím byl necelý rok, odešel poté, co Rada ČT vybrala jako nového ředitele Jakuba Puchalského. V dubnu 1999 se stal děkanem FAMU, loni v říjnu se vrátil do funkce šéfproducenta uměleckých pořadů. Na jaře 2000 byl také jedním z kandidátů do Rady ČT.

Karel Kochman se narodil v roce 1941 v Praze. Po gymnáziu vystudoval katedru produkce na FAMU a od roku 1964 pracoval jako produkční Filmového studia Barrandov. Mezi nejznámější filmy, které Kochman jako vedoucí výroby realizoval, patří Skřivánci na niti, Petrolejové lampy nebo Panna a netvor; byl také produkčním seriálů Lékař umírajícího času či Sanitka.

MICHAEL KRALERT, narozen 7. března 1969, pracoval v ČT jako ekonomický ředitel od dubna 1998 do února 2000. Z funkce odstoupil krátce po rezignaci Jakuba Puchalského z čela ČT. Během
svého působení v televizi se Kralert stal členem představenstva společnosti ČT Invest, kterou založilo již Mathého vedení za účelem správy nemovitostí v majetku ČT. Před svým působením v televizi byl finančním ředitelem První brněnské strojírny Třebíč, v jejímž představenstvu seděl do 1. září 1998.

VRATISLAV MĚCHURA je bývalým ředitelem píseckého regionálního Rádia Prácheň, v současné době vede soukromou uměleckou agenturu a podílí se na přípravě regionálního měsíčníku OKO.

Měchura se narodil 28. září 1953 v Benešově u Prahy. V roce 1977 absolvoval pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích, obor český jazyk - občanská nauka. Po základní vojenské službě pracoval do roku 1992 ve společenských organizacích. V roce 1993 začal podnikat, o dva roky později začal pracovat jako externí redaktor a později jako moderátor Rádia Prácheň. Od roku 1996 pro rádio pracoval jako šéf programu a produkční. V září 1997 se stal ředitelem stanice, funkci zastával do dubna 2000.

JIŘÍ MEJSTŘÍK patřil mezi uchazeče o ředitele ČT již loni v prosinci, dostal se mezi šest kandidátů užšího výběru. Krátce po jmenování Jiřího Hodače řekl, že už před volbou měl informace o tom, že se šéfem veřejnoprávní televize stane právě Hodač. S televizním vysíláním získal Mejtřík zkušenosti v televizi Premiéra (předchůdkyni Primy), kterou vedl v letech 1993 až 1996.

Mejstřík se narodil v roce 1950 v Praze, absolvoval Právnickou fakultu Univerity Karlovy. Působil jako podnikový právník, v roce 1986 se stal redaktorem Československého rozhlasu. Od ledna 1990 do února 1991 byl náměstkem ředitele Českého rozhlasu (ČRo). V březnu 1991 byl jmenován ředitelem ČRo, na svou funkci rezignoval v březnu 1993, rozhlas vedl do května téhož roku do jmenování svého nástupce. Poté byl tři roky ředitelem Premiéry, v roce 1997 působil krátce na ministerstvu kultury. Nyní Mejtřík působí v několika regionálních televizních stanicích.

VĚRA VALTEROVÁ působí v právním útvaru ČT od roku 1993, předtím pracovala v obdobném postavení v Českém rozhlase. Počátkem ledna ji Jiří Hodač pověřil vedením právního a personálního oddělení. Poté, co byl Hodač 4. ledna hospitalizován, vybral si ji jako svého zástupce; po Hodačově rezignaci o týden později se Valterová stala nejvyšším představitelem veřejnoprávní televize.

 


 

Věra Valterová pověřená řízením České televize (v popředí) a ředitelka zpravodajství ČT Jana Bobošíková na tiskové konferenci na Kavčích horách v Praze. (15. ledna 2001)

Věra Valterová, pověřená vedením televize, před budovou České televize na Kavčích horách, 18. leden 2001

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Advantage Consulting, s.r.o.
BACK OFFICE - PRODUKTY PRO AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz