Milovník žen, pudlů a létání. Na thajský trůn usedl divoký Don Juan

  • 11
Na thajský trůn minulý týden nastoupil princ Mahá Vatčirálongkón jako král Ráma X. Thajci ho příliš neznají. Velkou část svého života strávil v cizině. Miluje ženy, pudly, létání a také velmi nákladné obleky. Ve svých čtyřiašedesáti letech si bude muset v čele Thajska zvykat na úplně jiný život.

Jediný syn uctívaného krále Pchúmipchona Adundéta, který zemřel 13. října a stál v čele země rekordních 70 let, před několika dny usedl na thajský trůn. A to je zodpovědnost, jež dokáže slabší povahy až neúprosně zdrtit. Pro mnoho obyvatel „země úsměvů“ je totiž král téměř bohem.

Thajsko má nového krále. Na trůn usedne po výzvě parlamentu jako Ráma X.

Mahá Vatčirálongkón, nyní tedy už král Ráma X., byl dosud spíše černou ovcí královské rodiny. „Proslavil“ se víc skandály a životním stylem playboye než státnickými činy. Rychlá auta, krásné ženy a přepychové obleky, to bylo dosud jeho poznávacím znamením více než ctnosti, jimiž tak proslul jeho otec.

Taková pověst se však do královského paláce moc nehodí, to je zřejmé. Nový král má tak před sebou první – a nelehký – úkol: stát se alespoň navenek úplně jiným člověkem. Jinak se totiž jeho autorita u poddaných vytratí stejně rychle jako dým z větrané místnosti. Thajský král sice nemá prakticky žádné pravomoci, je však symbolem, který spojuje, a vzorem, k němuž se vzhlíží.

Život mezi smetánkou

O libůstkách nového panovníka obyčejní Thajci moc nevědí. Naštěstí pro něj. O příslušnících královské rodiny totiž místní tisk ze zásady nepíše kriticky. Je na to i zákon.

Něco se však vždycky najde. Mnozí Thajci například nemohli pochopit, proč se Mahá Vatčirálongkón víc nezajímal o svého churavého otce. Když totiž král Pchúmipchon Adundét ležel přes dva poslední roky na nemocničním lůžku, jeho syn a dědic měl na práci důležitější věci než podpořit jeho boj s chorobou: své luxusní vily a mejdany v evropských velkoměstech.

Princ Vatčirálongkón strávil velkou část svého života mezi smetánkou v horách jižního Německa a Rakouska a královsky si užíval miliony dolarů, které měl k dispozici. Tohle všechno teď bude muset jít stranou. Někteří zasvěcenější Thajci se obávají, že novému králi chybí ona oddanost zemi, jakou vždy projevoval jeho otec, a vyslovují „kacířské“ otázky, zda má vůbec pro tento post náležité předpoklady. Přesvědčit tyhle škarohlídy bude pro panovníka docela fuška.

Mahá Vatčirálongkón sice nastoupil na trůn už nyní, ale oficiální korunovace se kvůli státnímu smutku zřejmě uskuteční až za rok.

Bouřlivé soukromí

Nový král má celkem sedm dětí se třemi manželkami – se dvěma se nakonec rozvedl, třetí zapudil. V roce 1977, údajně na přání své matky, královny Sirikit, se oženil se vzdálenou sestřenicí Soamsawali Kitiyakarou. Pár měl jen jednu dceru, manželství se brzy zhroutilo. Ještě v době jeho trvání se zapletl s herečkou Juvadhidou Polpraserth, s níž měl pět potomků. Ta se později (1994) stala jeho druhou manželkou. Svazek s princeznou Soamsawali byl totiž rozveden až v roce 1991.

To už i v královském paláci dávno tušili, že princ je „na ženské“. Tuto reputaci zmínila před reportéry sama královna, když v roce 1982 cestovala do USA. „Můj syn, korunní princ, je tak trochu donchuán. Je dobrý student, ale ženy ho shledávají zajímavým. Pro něj samotného jsou pak ženy ještě zajímavější.“ Tenkrát královna dodala jasné varování: „Pokud Thajci nebudou schvalovat chování mého syna, pak bude muset své chování změnit, nebo se vzdát privilegia být členem královské rodiny.“

Osobní život prince však skandály neopustily. V roce 1996 měl těžkou roztržku s druhou manželkou, princezna Juvadhida sebrala děti a prchla do Británie. Princ poté unesl svou dceru z tohoto manželství zpět do Thajska.

Svět přišel o nejdéle vládnoucího panovníka, zemřel thajský král Adundét

V roce 2001 se korunní princ oženil potřetí, opět se ženou „z lidu“ Srírasmí Suwadí. Ta se nedlouho poté „proslavila“ tím, že se objevila nahá (tedy pardon – oděná pouze dortem) na párty uspořádané na počest narozenin manželova oblíbeného pudla Foo Foo. Internetem koluje v jistých kruzích oblíbené video, natočené v roce 2005, na němž princezna s obnaženými ňadry krájí pudlovi dort.

Mimochodem onen Foo Foo prince Vatčirálongkóna natolik uhranul, že ho povýšil do královského stavu. A jak odhalily dokumenty publikované na serveru WikiLeaks, pudl dostal i vysoké vojenské vyznamenání. Když minulý rok zemřel, byl prý princ tak zničený, že s ním čtyři dny nebyla řeč. Pak miniaturnímu pudlíkovi uspořádal opulentní pohřeb.

Bývalé ženy nynějšího krále nekončily zrovna dobře. Herečku Juvadhidu donutil po rozvodu odjet do amerického exilu a předtím ji veřejně obvinil z nevěry s příslušníkem palácové stráže. Jejich společné děti následně zbavil královských titulů a diplomatických pasů. Zaslal dopisy do jejich britských internátních škol, v němž je informoval, že jim s okamžitou platností přestává platit školné.

Také rozvod se třetí manželkou předloni byl náležitě bouřlivý. Žena skončila v exilu, několik jejích příbuzných ve vězení za údajné zločiny proti monarchii.

Vojenský pilot

Na to, že jednou převezme trůn, začal být princ Vatčirálongkón připravován už v raném věku. Ve čtrnácti letech ho poslali na internátní školu do Anglie, jeho studia pak pokračovala v australském Sydney a v roce 1972 nastoupil na prestižní Královskou vojenskou akademii, aby po jejím absolvování prošel v Austrálii a ve Spojených státech speciálním vojenským výcvikem. Je také vojenským pilotem, létání je jednou z jeho dalších vášní.

Většinu času trávil v zahraničí. Domov měl dlouhodobě v Německu, kde jeho syn chodí do soukromé školy a kde vlastní několik rezidencí. Jeho dlouhodobá nepřítomnost v Thajsku vyvolávala znepokojení ohledně nástupnictví. Vatčirálongkón zkrátka nepožívá stejné úcty a obliby jako jeho otec. K tomu jistě přispěla jeho lehkomyslná minulost i nepodařený pokus o otcovo svržení a převzetí trůnu.

V poslední době se princ občas pokoušel svou image u thajské veřejnosti přece jen vylepšit. Například loni jel dvakrát v čele pelotonu tisíce cyklistů ulicemi Bangkoku na počest narozenin svých rodičů.

Po smrti krále dochází v Thajsku černé oblečení, ceny raketově rostou

Po otcově smrti se také snaží propagovat svůj obraz jako milujícího a poslušného syna. „Když se narodíte do takovéhoto postavení, musíte ho přijmout,“ řekl princ Vatčirálongkón magazínu Dichan v jednom z mála rozhovorů, které kdy poskytl. „Někteří lidé mě mají rádi, jiní ne, je to jejich právo... Kamkoli jdete, provázejí vás klepy. Pokud se jimi necháte rozhodit, nemůžete pracovat,“ dodal.

Jak už bylo řečeno, veřejný obraz krále je v Thajsku nesmírně důležitý. Panovník je podle zákona osobou posvátnou a nedotknutelnou. Ostatně thajské zákony na ochranu majestátu patří k nejpřísnějším na světě. Za urážku některého z početných členů královské rodiny lze strávit za mřížemi až patnáct let.

Jeho uplatňování je z našeho pohledu občas až šokující. V jinak nesmírně přátelském Thajsku se totiž můžete snadno dostat do problémů, když byť jen omylem šlápnete na bankovku. Je na nich totiž vyobrazen panovník, a tak mu vlastně „šlapete po tváři“.

Princ Vatčirálongkón byl jmenován nástupcem už před 44 lety. Někteří komentátoři dlouho přirovnávali jeho situaci k britskému princi Charlesovi, nucenému šlapat vodu, zatímco královna Alžběta II. vládne už sedm desetiletí.

Vatčirálongkón se nyní přece jen dočkal. K tomu, aby ho Thajci uznávali stejně jako jeho otce, už stačí jen „maličkost“ – stát se zbrusu novým člověkem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video